De studiebanken in met hulp van de fiscus Italiaanse maatpakken waren weggegooid geld geld m. en goed 16 WERKEN f^ÊÊÊÊÊ/Btm Een opleiding voor je werk volgen, kan aardig in de papieren lopen. Gelukkig zijn studiekosten vaak af trekbaar. Maar dat geldt niet voor alle uitgaven. Een piano (soms) wel, een laptop niet. Dus droom je van een andere car rière? Of wil je hogerop komen, maar heb je niet de juiste papie ren? Dan kun je ervoor kiezen de schoolbanken weer in te gaan. Heel wat werknemers volgen op eigen kosten een opleiding voor hun werk. Dat kan behoorlijk prij zig zijn. Maar er is goed nieuws: de fiscus is bereid bij te dragen aan je stu diekosten. Mede daarom zijn veel kosten aftrekbaar voor de inkom stenbelasting. Om voor aftrek in aanmerking te komen, moet je in een jaar mini maal 250 euro aan studiekosten maken. Het bedrag boven deze drempel is aftrekbaar. Als je een vergoeding van je werkgever krijgt, dan moet je die eerst van de studiekosten aftrekken. Volgt je fiscale partner ook een op leiding? Dan geldt voor jullie alle bei de drempel van 250 euro. Je mag maximaal 15.000 euro per persoon aftrekken. Wie bijvoor beeld 10.000 euro aftrekbare kos ten tegen 42 procent mag aftrek ken, is dus in de praktijk 4.200 eu ro goedkoper uit. Maar pas op: voor lang niet alle studies en bijscholingen zijn de kosten aftrekbaar. De opleiding moet het doel hebben je carrière perspectief te verbeteren of eraan bijdragen dat je ander werk kunt gaan doen. Opleidingen uit lief hebberij komen niet in aanmer king voor aftrek, vertelt Adriaan Ros, woordvoerder van het minis terie van Financiën. „Het is bij voorbeeld niet erg geloofwaardig dat iemand van 62 jaar zich wil omscholen tot piloot." Wie van plan is een dure oplei ding te gaan volgen, kan het best vooraf bij de Belastingdienst vra gen of en welke kosten aftrekbaar zijn, adviseert Ros. Want soms is het lastig te bepalen welke kosten in welk geval aftrekbaar zijn. Een voorbeeld: een veiligheidshelm is aftrekbaar als je die verplicht moet aanschaffen voor je oplei ding. De afschrijving van duurza me goederen is eveneens aftrek baar, maar alleen als het gaat om spullen die anderen gewoonlijk niet kopen. Heb je een piano no dig voor je conservatoriumoplei ding? Dan is de afschrijving aftrek baar. Maar een laptop of tablet is - niet aftrekbaar, want die koopt vrijwel iedereen. Als je als werknemer alleen de boeken induikt om je kennis op te vijzelen, dan zijn de studiekos ten niet aftrekbaar. Je moet een De Televizierring heeft een prominente plek bij Carlo Boszhard thuis. De onderscheiding die hij kreeg voor zijn succesprogramma De TV Kantine blinkt je tegemoet in de woonkamer van de RTL- coryfee. In Landsmeer woont hij samen met zijn vriend Herald Adolfs. Aan hun keukentafel ver telt hij over geld en goed. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op lekker eten. Ik wil eten waar ik zin in heb. Een lekkere maal tijd is de basis voor alles. Als ik goed eet, heb ik zin van alles te ondernemen. Dan komen de sterkste ideeën voor mijn pro gramma's opborrelen en voel ik me op mijn best. Meestal haal ik de boodschappen en kookt mijn vriend. Hij weet allang dat hij niet met bijzondere sausjes hoeft aan te komen omdat ik toch over al tomatenketchup overheen gooi. Een maaltijd zonder ketchup is voor mij niet compleet." Waarop kun je best bezuinigen? „Op entertainment. Ik geef mak kelijk geld uit aan dvd's, boeken en tijdschriften. Downloaden past niet bij me, ik vind het ge woon lekker door een winkel te struinen en met mijn vingers door de schappen te gaan. Daar komt bij dat leeswerk en dvd's voor mij allemaal inspiratiebron nen zijn. Door te lezen en te kij ken naar wat anderen hebben ge daan, boor ik bij mezelf nieuwe creatieve bronnen aan. Dus eigen lijk wil ik daar helemaal niet op bezuinigen." Wat was een grote miskoop? „Een hele partij maatpakken. In de tijd dat ik de Staatsloterijshow presenteerde, raadde iemand die er verstand van had me aan in Ita lië een stuk of zeven keurige kos tuums te bestellen, in verschillen de stoffen en kleuren. Het waren heel nette pakken, maar ze zaten me voor geen meter. Ze waren ge woon te krap. Ik had beter ge woon in Amsterdam kunnen gaan winkelen, want ieder pak met confectiemaat 48 kan ik probleemloos aan. Gelukkig heeft mijn vader soms nog lol van zo'n Italiaans pak. En voor typetjes voor De TV Kantine kan ik ze ook nog wel eens ge bruiken." Wat was een goede aankoop? „Voor de computer heb ik laatst een systeem gekocht om oude platen en jingles om te zetten in digitale bestanden. Het kostte 75 euro en werkt heel makkelijk. Voor mij was het daarom een geweldige in vestering. Ik heb er net een oude musical van Wim Son- neveld mee op de computer gezet. Je weet nooit of ik die oude liedjes of zo'n verhaal nog eens kan gebruiken." Wat ga je nog kopen? „Een boekenkast voor in de woonkamer. De kast die er nu staat, is eigenlijk te klein. Hij is ook te vol. Daarom willen we een nieuwe laten maken, met glazen deuren. Eentje waarin de Televizierring die we in 2010 kregen voor De TV Kanti ne weer een mooie plek kan krijgen. Want toen we die te pakken hadden, voelde dat alsof we het WK voetbal en de Europacup tegelijk hadden ge wonnen." Vroeger ging je als hulpbehoevende naar de kerk om je hand op te houden. Tegenwoordig brengt internet gulle gevers en dankbare ontvangers samen. Het eerste dat ze durfde te vragen, was een bed voor haar dochtertje. Het meisje was uit haar ledikant je ge groeid, maar geld voor een groter bed was er niet. Moe der Patricia (niet haar echte naam) uit Blerick deed na lang wikken en wegen een oproep op de Facebookpagina Gratis in Venlo. „Ik schaamde me eerst dat ik op internet aan onbekenden moest vra gen om een bedje. Nu ben ik zo blij dat mensen hun spullen weggeven en niet bij het grofvuil zetten." Patricia, moeder van drie kinderen, is net een paar maanden uit de schuldsanering. Na de breuk met haar ex had ze geen cent en geen spullen meer. Ze sprokkelde via weggeefsites een groot deel van haar huis raad bijeen. Stoelen, een keukentafel, kle ding. „Met kerst heb ik via de website een kerstpakket gekregen. Ik denk dat veel men sen ongelukkig zouden zijn als die weg geefsites er niet waren." Er is een forse toename van deze zogehe ten weggeefsites waarop mensen hun spul len voor niets weggeven en anderen om goederen of diensten kunnen vragen. Op de sites, die vooral op Facebook zijn te vin den, is werkelijk alles te krijgen: goudvis sen, tuintegels, verhuisdozen, bankstellen, grasmaaiers, huishoudelijke apparaten, straatzand, kinderzitjes, luierbroekjes en heel veel kleding. Onlangs nog kreeg de dakloze Jaques via de website Make a wish/Do a gift gratis een caravan. Maar ook diensten worden ge vraagd en aangeboden. Hulp bij het leggen van een vloer bijvoorbeeld. Of vervoer bij een verhuizing. Het is een soort weldoenerij via internet, maar dan door mensen die het zelf ook niet breed hebben, zegt Erwin Leenheer, de oprichter van de Facebook-pagina Gra tis, met bijna 2.500 leden. „De leden zijn vooral mensen die zich bewegen aan de on derkant van de samenleving. Mensen die el ke maand aan het randje zitten, omdat ze niet meer rond kunnen komen. Via deze si tes kunnen ze aan spullen komen die ze normaal gesproken niet kunnen betalen. Zo houden ze geld over voor andere za ken." Hellen Hendriks (48) uit Tegelen en Ula Faessen (57) uit Blerick beheren samen de populaire Facebook-pagina Gratis in Venlo, met ruim 6.600 leden. De vrouwen steken inmiddels al hun vrije tijd in de pagina. Met liefde, en vooral uit noodzaak. „Er zijn zo veel mensen hier in de buurt die in ar moede leven. Dat wil je niet weten. We wil len met deze site voor die groep verlich ting bieden", zegt Hendriks. Op de pagina Ik schaamde me dat ik op internet aan onbekenden moest vragen om een kinderbedje door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale be kendheid. Vandaag Carlo Boszhard. door Jan Vriend foto Hollandse Hoogte Het nieuwe weggeven door Judith Janssen illustratie Mark Reijntjens Patricia, moeder van 3 kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16