Van model tot superster in gouden tijdperk Hollywood Eten en dekens uit Nederland 1924-2014 8 BUITENLAND Frankrijk steunt Koerden met wapens tegen jihadisten IS. EU blijft verdeeld over aanpak. PARIJS - Frankrijk is overgegaan tot rechtstreekse wapenleveran ties aan de Koerden die in het noorden van Irak strijden tegen Islamitische Staat (IS). President Franqois Hollande maakte dat gis teren in een communiqué be kend. Frankrijk is het eerste Europese land dat zich met wapens op het slagveld manifesteert. De stap van Parijs illustreert de verdeeld heid binnen de EU over wat te doen om 'een potentiële genoci de' te voorkomen. Morgen komen de Europese ministers van Buiten landse Zaken in spoedberaad bij een om de crisis in het noorden van Irak te bespreken. In Berlijn en Londen wordt nog gesproken over respectievelijk het geven van 'niet-dodelijke' mi litaire hulp (helmen, nachtkij kers) en het inzetten van chi nook-transporthelikopters om ge vluchte yezidi's in veiligheid te brengen. Frankrijk gaat voor rechtstreekse wapenhulp. Eerder besloot de Amerikaanse regering tot bombardementen van IS-stel- lingen en het leveren van wapens aan de Koerden. De laatste vormen op de grond het laatste schild tussen de moor dende jihadisten en de yezidi's. Deze Koerdisch sprekende mos limminderheid wordt vervolgd door IS-extremisten en dreigt te worden uitgemoord op de berg Sinjar, nabij de stad Erbil. Daar zijn tienduizenden yezidi's heen gevlucht om te ontsnappen aan IS. Ook Iraakse christenen zijn als de dood voor IS. Dankzij Amerikaanse bombarde menten en hulp van het Koerdi sche leger lijkt de opmars van IS geremd en wisten de laatste da gen al vele duizenden yezidi's via een veilige corridor te ontsnap pen uit de val. Tienduizenden an deren riskeren nog steeds een wisse dood als IS de berg vero vert. Dat nu willen veel westerse lan den voorkomen. Hoewel in de verklaring van het Elysée niet wordt toegelicht hoeveel en wat voor type wapens geleverd wor den, is wel sprake van 'hulp aan de strijders op het terrein'. Die hebben grote behoefte aan mor tieren, anti-tankgeschut en zware machinegeweren. Daarmee kun nen de vaak alleen met kalasjniko- vs en licht geschut bewapende peshmergas (Koerdische strij ders) weerstand bieden. De jiha disten konden de laatste weken oprukken juist door het gebruik van zwaar geschut - veelal van Amerikaanse makelij - dat de laat ste maanden werd buitgemaakt in veroverde kazernes van het deels gevluchte Iraakse leger. Ook heeft IS Russische raketwerpers die bij eerdere veroveringen in Sy rië waren buitgemaakt, verplaatst DEN HAAG - Nederland stelt voed sel, water en honderden dekens ter beschikking aan de yezidi's die de bergen in het noorden van Irak zijn ingevlucht uit angst voor naar Irak waar het zijn 'kalifaat' verder wil uitbreiden. Iedereen die dat in de weg staat of niet be reid is zich te bekeren tot de ko ran-interpretatie van IS of niet veel geld wil betalen om zijn vei ligheid af te kopen, riskeert de dood. De Britse premier Cameron heeft gisteren zijn vakantie in Portugal onderbroken om in eigen land te vergaderen over de crisis in Irak. de milities van de radicale IS. Met de spullen worden ook tientallen parachutes meegestuurd, die wor den ingezet om het voedsel, wa ter en de dekens te droppen. Groot-Brittannië had al besloten om helikopters in te zetten om ge vluchte yezidi's te redden, schrijft de krant The Guardian. Ook vervoert het land voor Jorda nië militair materieel naar Koerdi sche troepen in Irak. Duitsland denkt erover om 'ook nog gepant serde voertuigen te sturen'. De president van Iraaks Koerdis- tan, Masoud Barzani, riep de in ternationale gemeenschap zon dag op de Koerden van wapens te voorzien in de strijd tegen IS. Volgens de Amerikaanse minister Chuck Hagel van Defensie zijn gisteren nog eens 130 manschap pen aangekomen in de stad Erbil. Daar zijn inmiddels meer dan 1Q00 Amerikaanse militairen en veiligheidsbeambten, vooral ter bescherming van Amerikaanse burgers en oliebelangen. Als jong meisje was de Ame rikaanse actrice Lauren Bacall slungelig en verle gen. Juist die eigenschappen maakten haar later zo beroemd. Om haar schroom en nervositeit te verbergen, boog zij haar hoofd naar haar borst om met een schui ne blik haar medespelers aan te kijken. Die houding kreeg al snel de bijnaam The look en zorgde er voor dat critici en publiek op slag verliefd op haar werden. Ook haar stoere taal, schorre stem en uiter lijk droegen bij aan haar enorme populariteit. Lauren Bacall overleed afgelopen dinsdagavond op 89-jarige leeftijd aan de gevolgen van een zware be roerte. Ze was een van de laatste nog levende sterren uit het gou- Lauren Bacall den tijdperk van Hollywood. De actrice speelde in talloze filmklas siekers. Bacall, in New York gebo ren als Betty Joan Perske op 16 september 1924, werkte als jong meisje als model. Ze sierde onder meer de cover van het populaire Amerikaanse tijdschrift Flarper's Bazaar. Die fotoshoot leverde de 19-jarige schoonheid een screen test en vervolgens een hoofdrol op naast Humphrey Bogart in To have and have not (1944). Die film betekende een omme keer in haar leven: ze werd ver liefd op Bogart en trouwde een jaar later met de 25 jaar oudere ac teur. Dat huwelijk duurde tot aan zijn dood in 1957. Het stel maakte in het begin van de relatie nog drie andere films die grote indruk maakten: The big sleep (1946), The dark passage (1947) en Key Largo (1948). Na een korte rouwperiode volgde een relatie met Frank Sinatra. De zanger blies het voorgenomen hu welijk echter af toen de woord voerder van Bacall er te vroeg mel ding van maakte. 'Eigenlijk heeft Frank me een enorme dienst be wezen', schreef de actrice later in haar autobiografie By myself. 'Hij behoedde me zo voor de ramp die ons huwelijk zou zijn geweest'. In 1961 hertrouwde Bacall met de acteur Jason Robards jr., die ze op Broadway had leren kennen. Ro bards overmatige alcoholgebruik en zijn vele escapades zorgden er voor dat het huwelijk na acht jaar strandde. Haar carrière leed er niet onder. Bacall bleef actief op het witte doek en stond tot op ho ge leeftijd voor de camera's. Tot haar latere successen behoren films als Murder on the Orient Ex press (1974), The mirror has two faces (1996) en Dogville (2003). Daarnaast vierde ze ook triomfen op Broadway. Voor haar rollen in de musicals Applause en Woman of the year kreeg zij een Tony Award. In 2009 volgde een ere-Oscar 'als erkenning voor haar centrale plaats in het gouden tijdperk van de speelfilm'. Over die laatste on derscheiding maakte ze zo'n type rende Bacall-opmerking: „De ge dachte dat ik straks weer een tweebenige man in mijn kamer heb, is heel opwindend." Zwaar geschut uit Parij s door onze redactie buitenland Een Koerdische strijder staat bij een plek in Makhmour waar IS is verjaagd. De Koerden krijgen meer wapens uit het Westen, foto Sebastian Meyer/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8