Woonwagencultuur erkend als erfgoed NU: €26 P/MNPI S BINNENLAND 7 mmm tjes. Voorzitter Piet van Assen dorp van de Vereniging Behoud Wooncultuur kan haast niet wachten op de officiële oorkonde. „Wij hebben als enige bevolkings groep in bijna 150 jaar veertien wetten overleefd die tot doel had den onze cultuur af te breken." Hij somt er een paar op. Zo zette minister Marga Klompé in 1968 het concentratiebeleid in gang van 50 kampen met 60 tot 80 wa gens. „Er kwamen hekken omheen, een slagboom ervoor en een politie post voor de deur." Het woord is gevallen: kamp. „Kamp! Kampers! Ik vind het ver schrikkelijke woorden", zegt Van Assendorp. „Onze voorouders werden in de Tweede Wereldoor log naar het doorgangskamp Wes- terbork gestuurd. Daarna werden velen doorgestuurd naar werk kampen, de Sinti en Roma naar vernietigingskampen." In 1977 werd het deconcentratiebe- leid van kracht. De mislukte cen tra werden gedecimeerd. Hele fa milies uit elkaar gehaald. En sinds 1999 wordt volgens de vereniging met de Woonwagen- wet een uitstervingsbeleid ge voerd. Zodra een bewoner het le ven laat, belet menige gemeente dat de standplaats door andere fa milieleden wordt ingenomen. Er is een wachtlijst van 2600 jonge ren. De bewoners zien zichzelf als 'rei zigers', afstammelingen van ven ters, scharenslijpers, stoelenmat- ters, seizoenarbeiders bij boeren in de kersen en suikerbieten. Vrij wel allemaal huizen ze tegenwoor dig in chalets, maar nog altijd zit ten er wielen onder het chassis, voor het geval dat. Wat hen bindt? De saamhorig heid, de familieband, roept de woonkamer in huize Timmer man. „Wij kennen geen sleutel- kinderen en crèches, we lossen het zelf op", zegt Van Assendorp. Timmerman: „Wij verzorgen on ze ouders zelf. Niemand hoeft naar een verzorgingstehuis. Wij doen al eeuwen wat premier Rut- te nu zo graag wil." En er zijn vooroordelen over cri minaliteit. „Nee, wij zijn geen hei ligen", erkent Van Assendorp. „En ja, er wonen ook boeven op het woonwagenkamp. Maar in rijtjes huizen niet dan? Bij mijn weten hebben Willem Holleeder en Klaas Bruinsma nooit in een woonwagen gewoond." Als het aan de Vereniging Behoud Wooncultuur ligt, gaan de deuren op de centra voortaan vaker open. De woonwagenbewoners willen meer begrip kweken voor hun af wijkende levensstijl. Ze zijn verguld dat koning Wil lem-Alexander en koningin Maxi ma hen onlangs een briefje heb ben geschreven. Ze kunnen he laas niet komen op 15 augustus. Het koningspaar wenst hen niette min 'een heuglijke en feestelijke dag toe'. Timmerman: „Die brief lijsten we in. We horen er einde lijk bij." vragen over kinkhoest Kinkhoest is een besmettelijke bacteriële aandoening in keel, luchtpijp en neus. Verschijnselen zijn zware, langdurige hoestbuien met een droge, stotende hoest, die zelfs tot zuurstofgebrek kan leiden. Dat maakt de ziekte ook gevaarlijk, zeker bij kleine kinde ren. Want de allerkleinsten kun nen nog niet hoesten, er treedt slijmvorming op, die tot verstop ping kan leiden en ademstilstand tot gevolg kan hebben. Voor ba by's is kinkhoest dan ook levens bedreigend. Een sluipmoorde naar, omdat hoesten het waar schuwingssignaal is. Tegen kinkhoest worden de mees te mensen ingeënt (de K van DKTP). Het vaccin beschermt niet levenslang. Integendeel, pa tiënten lijken na verloop van tijd steeds vatbaarder te worden, vat baarder zelfs dan vóór de eerste in enting. Ook ouderen die ooit kink hoest hebben gehad, kunnen het weer krijgen. Nu zijn we blijkbaar op een punt waarop de bescher ming tanende is. Inmiddels zijn bovengemiddeld veel gevallen ge meld in Overijssel, Utrecht en West-Brabant en Twente. Volgens arts-epidemioloog Mari na Conijn van het RIVM bestaat er geen verband tussen de bible belt en kinkhoest. Door het toedienen van het vac cin aan mensen die in de naaste omgeving van baby's verkeren, kunnen ze de ziekte niet oplopen en overdragen. Nóg beter is het in enten van vrouwen tijdens de zwangerschap. Na de geboorte is de moeder dan beschermd, maar ook de baby. Hiermee is na de gro te uitbraak in Groot-Brittannië in 2012 ervaring opgedaan. Bij een echte uitbraak is het zinvol ook de vader en andere verzorgers in te enten. Daarmee zijn farmaceutische be drijven druk doende. Maar het zal nog wel even duren voordat zo'n middel beschikbaar komt. Van de circa 30.000 woonwagen bewoners zijn er 25.000 van Ne derlandse en soms ook van Duit se afkomst. Zij hebben door de eeuwen heen een reizend bestaan geleid (vandaar de term 'reizi gers') en trokken met hun handel of ambacht (scharenslijpers, stoe- lenmatters) langs steden en dor pen. Nog eens 5000 mensen beho ren tot de Sinti- en Romagemeen- schap. Zanger Frans Bauer en voet baller Rafael van der Vaart zijn twee van de bekendste Nederlan ders die afkomstig zijn uit de woonwagencultuur. Het ministerie van Binnenlandse Zaken constateerde in 2011 in een rapport 'dat het op nogal wat woonwagencentra goed gaat met de bewoners'. Op andere centra is de situatie problematisch, omdat gemeenten hun verantwoordelijk niet nemen. Het rapport meldde dat er grote verschillen tussen woonwagen centra bestaan. Sommige ogen als een villawijk, anderen zien er rommelig uit door autowrakken. In 70 procent van de woonwagen centra besteedt de gemeente of wooncorporatie het beheer uit aan een extern bureau. De onder zoekers noemden dit ongewenst beleid, ingegeven door onkunde en angst. Meer dan vroeger zijn woonwa genbewoners tegenwoordig in loondienst. Er is echter ook grote werkloosheid. Discriminatie kan daarbij een rol spelen. Uitkeringen worden door woon wagenbewoners niet altijd als tij delijk gezien. Men is gewend aan een stabiel laag inkomen. De on derzoekers stelden vast dat op een aantal centra sprake was van zwa re criminaliteit. De onderzoekers stelden ook dat de positie van de woonwagen vrouwen is verbeterd. Ze ont plooien zich meer, hebben een ei gen bedrijf of zijn actiefin het be drijf van hun partner. Kinderen van woonwagenbewo ners gaan tegenwoordig naar een gewone basisschool. De meesten gaan daarna naar het VMBO. Wij kennen geen sleutelkinderen en crèches, we lossen het zelf op Apple iPhone 5Cwit 100 BELMIN/SMS 1.5GB DATATEGOED iPhone GEHELE PERIODE!! tele2 Ben DONDERDAG 14 AUGUSTUS 2014 S 'r i_ krijgt morgen officieel de status van Immaterieel Cultureel Erfgoed, foto Taco van der Eb/HH in de woonwagen 5 Kinkhoest ligt weer op de loer. Na een grote uitbraak in 2012 kwam de ziekte vorig jaar relatief weinig voor. Maar nu maakt ze weer een opmars. door Paulus Smits "J Wat is kinkhoest en hoe A gevaarlijk is die ziekte? Hoe kan kinkhoest opeens opduiken, na een jaar waarin het nauwelijks voorkwam? 3 Is dat niet toevallig ook de strook Nederland die met 'biblebelt' wordt aangeduid; waar de bevolking zich uit geloofsovertuiging tegen vaccinatie verzet? 4 Hoe beschermen we de meest kwetsbare groepen, met name baby's tegen kinkhoest? 5 Als de bestaande vaccins een beperkte bescherming bieden, moeten er dan geen andere middelen ontwikkeld worden? ZOETERMEER - De woonwagencul- tuur behoort vanaf morgen tot de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed. De Vereniging Behoud Woonwagencultuur krijgt in Zoetermeer de bijbehorende oorkonde uitgereikt. Piet van Assendorp iPHONIK PRIJSDALING! V-;— MÊÊÊÊ1 V p/mnd Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 <n Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a 8arendrecht Middenbaan 27 g Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker IJsselstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7