'Openluchtspel was redding Transfiguratie' Middeleeuwse veldslag rond Fort Berchem Digitale sluis in Zelzate moet ook vrachtauto's uit Sas van Cent weren 24 ZEEUWS-VLAANDEREN OPENLUCHTTHEATER TIJDENS VESTINGDAGEN De Transfiguratie brengt tijdens de Vestingdagen op de Grote Makt in Hulst weer een openluchtspel. HULST - Het is augustus 1814. De Fransen zijn net vertrokken, maar van tientallen Hulstenaren die in het leger van Napoleon in Rus land vochten, is nog niets verno men. Naast die spanning is er ook ontevredenheid. Want het graan om brood te bakken is erg schaars en dus erg duur. Prins Willem heeft besloten om Zeeuws-Vlaan- deren bij 'Holland' te voegen. In Hulst vragen veel inwoners zich af of ze niet beter af zijn met hun natuurlijke achterland. Tegen deze achtergrond hebben Frank Ivens en regisseur Wilfried Vlassenrood het openluchtspel 'De Laatste Brief geschreven. Het wordt tijdens de Vestingdagen vijf keer opgevoerd op de Grote Markt in Hulst. De basis voor het verhaal vormen brieven die dienstplichtige Hulstenaren aan het thuisfront schreven. Ze wor den bewaard in het Hulster ge meentearchief. „Die brieven wa ren belangrijk", weet Frank Ivens. „want als je als ouder een brief van je zoon kon laten zien, hoef den er geen broers meer in dienst." Het verhaal gaat over twee vrou wen die wachten op de terugkeer van hun mannen en ondertussen gebeurt er van alles in de stad. Ivens: „Napoleon stuurde in 1812 een enorm leger van 700.000 sol daten naar Rusland. Er kwamen er maar 15.000 terug." Na de succesvolle opvoeringen in 2012 en 2013 doken Ivens en Vlas senrood in oktober vorig jaar al in het gemeentearchief om informa tie te zoeken voor een nieuw stuk. „We hebben iedere dinsdag werkoverleg. Het verhaal beden ken is het belangrijkste. Dan moet je de karakters beschrijven en dan gaat het eigenlijk vanzelf. We beginnen met een actielijst van zo'n honderd punten en die worden stuk voor stuk wegge streept." Net als vorig jaar doen ook orkest The Young Ones en menvereni ging 'In de Triem'n' weer mee. Wekelijks wordt er gerepeteerd op een schoolplein aan de Tabak- straat. De jongste acteur is 6 jaar, de oudste 82. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Alles moet tot in de details kloppen. Ivens: „We zetten een teamprestatie neer. Al les wat de mensen straks zien is dus gebaseerd op wat er echt ge beurd is. Het is een stuk met een lach en een traan. En zo hoort een goed toneelspel ook te zijn." DE LAATSTE BRIEF HULST - Nog geen drie jaar gele den was toneelvereniging Camere van Rethorica de Transfiguratie uit Hulst op sterven na dood. „Er waren misschien nog zes men sen", weten hoofdman Frank Ivens en griffier Jacqueline van Gessel. Maar de vereniging heeft een spectaculaire wederopstan ding meegemaakt. Inmiddels zijn er alweer zo'n dertig leden, on der wie ook een aantal jongeren. De organisatie van de Hulster Ves tingdagen vroeg de Transfiguratie of ze in 2012 een openluchtspel wilden opvoeren in de Nieuwe Bierkaai. Ivens: „We hebben die uitdaging aangenomen en de op voeringen waren een groot suc ces. Ik denk dat dit de redding van onze vereniging is geweest." Het geheim? „We werken met veel rollen, vooral kleine rollen. De spelers hoeven geen dikke boekwerken tekst te leren. Veel mensen kunnen of willen geen drie avonden per week repeteren. Eén avondje vinden ze leuk. Daar om hebben we er nu ook zoveel jonge mensen bij gekregen." Het programma biedt voor elk wat wils. Theatermaakster Pien ter Braak maakt en speelt samen met bezoekers een spel over solda ten, smokkelaars en vredelieven de burgers. Tijl Damen leidt een strijdlustige mars met ter plekke gemaakte muziekinstrumenten. Wie liever rust zoekt, kan met gids Soan Lan mee door het na tuurgebied rondom de schans. Zij vertelt over de planten en dieren die er groeien en leven. Andere gidsen vertellen over de historie van de schans en de omgeving. Het evenement is te bezoeken tus sen 14.00 uur en 17.00 uur. De af sluiting, met het toneelstuk en de mars, is rond 16.30 uur. Toegang kost 5 euro, jeugd tot en met 17 jaar 3,50 euro, kinderen tot en met 4 jaar gratis. Fort Berchem is, als onderdeel van de Staats-Spaanse Linies, en kele jaren geleden opnieuw opge bouwd. Het was uit het land schap verdwenen. Maandag wordt de digitale sluis officieel in gebruik genomen. De camera's leggen alle passerende voertuigen vast. Alle voertuigen hoger dan drie meter worden ge detecteerd. Hun doorrijtijden ver raden of de vrachtwagens in Zel zate moesten zijn om te laden of lossen. Doorgaand vrachtverkeer wordt beboet. Uit metingen bleek dat dagelijks zo'n 800 vrachtwa gens door het centrum van Zelza te rijden. Aanvankelijk was het de bedoeling om de aanleg van de di gitale sluizen grensoverschrij dend te doen. Dat ging niet door, tot droefenis van Sassenaar Wim ten Hoor, die dagelijks honderden vrachtauto's langs zijn huis aan In Zelzate wordt een digita le vrachtwagensluis in ge bruik genomen, die ook Sas ten goede moet komen de Westkade ziet denderen. „In te genstelling tot België heeft Neder land geen wetgeving om chauf feurs aan de hand van constaterin gen met digitale sluizen te beboe ten." Hij is logischerwijs blij met de in gebruikname van de sluis bij Zel zate en hoopt op een positief ef fect voor Sas. „Ik zal het effect de komende tijd nauwlettend in de gaten houden." Vorig jaar moch ten een poos alleen vrachtwagens met bestemming Sas van Gent (of iets daarbuiten) door de grens plaats rijden, maar daartegen maakten negen bedrijven succes vol bezwaar. ï?$~%ïp4 Kijkje in het Hulst van 1814 door Eugène Verstraeten Iedere donderdagavond wordt er gerepeteerd onder leiding van regisseur Wilfried Vlassenrood. foto Camile Schelstraete Het openluchttheater 'De Laatste Brief wordt tijdens de Vestingda gen in Hulst vijf keer opgevoerd op de Grote Markt in Hulst. De tijdstippen zijn: zaterdag 30 au gustus om 14.30,16.30 en 21.30 uur en zondag 31 augustus om 14.00 en 16.00 uur. Het stuk is geschreven door Frank Ivens en Wilfried Vlassenrood. Er doen 23 acteurs mee en 16 figu ranten. De muziek wordt verzorgd door orkest The Young Ones. De solo's worden gezongen door Nina Scholtens en Debby Prenen. De tribune op de Grote Markt biedt plaats aan 400 toeschou wers. De toegang is gratis. door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Het Zeeuwse Landschap en Museum Het Bol werk houden zaterdag het evene ment 'De Vrolijke Veldslag* in en rond Fort Berchem aan de Oude Zeedijk bij Retranchement. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Een digitale vracht- wagensluis op het kruispunt Ka naalstraat-Stationsstraat-Kerk straat in Zelzate moet ook vruch ten afwerpen voor de leefbaarheid in Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60