k I Schande! Meneer de burgemeester viert gewoon vakantie 4 BINNENLAND RIJKSBEGROTING Na de CPB-cijfers vandaag gaat het begrotingsoverleg de laatste fase in. Het lijkt ditmaal iets eenvoudiger. F Botten zijn niet van Lisanne en Kris Bij de onlangs in Panama ge vonden botten zitten geen resten van Lisanne Froon of Kris Kremers, meldt de advo caat van de familie Kremers, Enrique Arrocha. Uit onder zoek is gebleken dat de bot ten afkomstig zijn van een zoogdier, een kind van maxi maal 3 jaar oud en een vrouw die ouder was dan Kris en Lisanne. Ambtenaar geschorst om tweet Een ambtenaar is gisteren geschorst omdat ze op Twit ter schreef dat de radicaal-is lamitische beweging IS een Vooropgezet plan van zionis ten' is, die 'bewust de islam zwart willen maken'. Yasmi- na Haifi werkt bij het Natio naal Cyber Security Center van het ministerie van Vei ligheid en Justitie. Dirigent Frans Brüggen overleden Dirigent Frans Brüggen is gisteren thuis in Amster dam op 79-jarige leeftijd overleden. Hij was al gerui me tijd ziek. Brüggen was in 1981 de oprichter van het Or kest van de Achttiende Eeuw. De NTR herhaalt zon dagmiddag op Nederland 2 een documentaire over dat orkest. DEN HAAG - „Of je nu onderhan delt over 6 miljard bezuinigingen of over 100 miljoen bestedingen: er kan net zo stevig over gediscus sieerd worden", zegt een Kamer lid. Als die Haagse wijsheid klopt, volgen er nog spannende weken op het Binnenhof. Komende maandag gaan coalitiepartijen VVD en PvdA opnieuw met de drie 'constructieve oppositiepar tijen' D66, Christenunie en SGP om de tafel om de begroting van volgend jaar af te ronden. Ditmaal hoeft er naar verwach ting eens niet gesteggeld te wor den over nieuwe miljardenbezui nigingen. Er lijkt zelfs ruimte voor extra's. De economie trekt een beetje aan en er is de afgelo pen jaren fors gesneden op veel verschillende terreinen. Hoewel er nog steeds sprake is van een be grotingstekort, magere groei en een hoge staatsschuld, is er de voorbije maanden wel voor een klein miljard aan nieuwe bestedin gen afgesproken (zie kader). Of daarnaast meer mogelijk is hangt grofweg af van twee facto ren. Kiezen de partijen ervoor om in bepaalde posten (zorg, sociale zekerheid) toch extra te snijden zodat daar geld vrijkomt? En: wat doet de economie? De nieuwste ramingen van het Centraal Plan bureau (CPB) geven daarover la ter vandaag een beter beeld. De wensenlijstjes van de vijf par tijen zijn langzaam maar zeker uit gebreid (zie kader). Minister Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Finan ciën) waarschuwde al dat niet aan alle verzoeken kan worden vol daan. Niettemin wil ook Dijssel- bloems eigen partij uitdelen en pleit die voor een lastenverlich ting voor lage inkomens. Anders dan vorig jaar willen WD en PvdA namelijk successen clai men. Daarom besloten ze in april zonder overleg met de oppositie tot het verhogen van de arbeids- korting. Na het herfstakkoord za gen de regeringspartijen dat de ge- doogpartijen maandenlang hun winstpunten (zoals extra geld voor onderwijs, regionale econo mie en Defensie) uitbundig vier den. Intussen kregen WD en PvdA flinke kritiek voor de grote hervormingen en megabezuini- gingen. Dat beviel de coalitiepar tijen niet. De onderhandelingen gaan de ko mende weken vooral over lasten verlichting, Defensie en ontwikke lingssamenwerking. Dat laatste punt is heikel: door nieuwe Euro pese berekeningen van het natio naal inkomen (bbp) is de Neder landse economie op papier groter. Daardoor zouden bbp-gerelateer- de afdrachten - zoals die voor ont wikkelingssamenwerking - moe ten stijgen. Vrijwel alle partijen aan tafel (behalve de WD) zijn hier best voor te porren. De vraag is alleen of ze er lastenverlichting voor willen laten schieten. Kan een burgemeester eigenlijk wel met vakantie? Het lijkt een onnozele vraag. Maar deze week blijkt opnieuw hoezeer burgerva ders worstelen met crisis en ver lof. Jozias van Aartsen (WD) stel de zijn vakantie uit na de vlieg ramp in Oekraïne en dacht de af gelopen weken te kunnen bijtan ken in la douce France. Niet dus. In de Haagse Schilderswijk groeide de onrust: tijdens demonstraties werden antisemitische leuzen ges candeerd, IS-vlaggen getoond en journalisten belaagd. Na veel me dia-aandacht en een luid klagen de oppositie ('Van Aartsen, kom terug!') keert de eerste burger van de Hofstad huiswaarts voor een spoeddebat vanavond. Of hij nu eerder terugkomt dan gepland blijft vaag. Feit is dat het beeld van een burgemeester in de Fran se zon volgens sceptici slecht sa mengaat met de berichten over 'kalifaat' Schilderswijk - aange dikt of niet. Ook de vakantie vierende Europe se politici moeten het ontgelden. De Duitse boulevardkrant Bild twitterde gisteren: 'de Amerika nen strijden tegen IS en de EU is met vakantie'. „Gezeur op leiders die er niet zijn, is van alle tijd", zegt Arjen Boin, hoogleraar politicologie van de Universiteit Leiden. Hij schreef een boek over leiderschap bij crises. „Er wordt wel gespro ken van 'het syndroom van de af wezige gezagsdrager'." Voorbeel den: de Amerikaanse president George W. Bush die niet terug keerde van vakantie voor orkaan Katrina, Poetin die in 2000 blijft waterskiën terwijl de bemanning van de kernonderzeeër Koersk de laatste adem uitblaast. In eigen land krijgt burgemeester van Utrecht Aleid Wolfsen (PvdA) in 2012 de kritiek dat hij zijn fietsva kantie in Engeland niet snel ge noeg staakt als honderden Utrech ters kampen met asbestproble- men. Een evaluatiecommissie oor deelt later overigens dat hij niet te laat terugkwam. In Maastricht klinken klachten over burgemees ter Onno Hoes (WD) die zijn va kantie niet onderbreekt voor een herdenkingstocht voor slachtof fers van de vliegramp. Onzin, noemt oud-burgemeester (onder meer van Enschede tij dens de vuurwerkramp) en 'crisis manager' Jan Mans het terugroe pen van burgervaders. „We heb ben loco-burgemeesters, die ver vangen de burgemeesters en heb ben dezelfde rechten, plichten en adviseurs. Sinds een aantal jaren zijn de loco's beter getraind voor crises. De loco in Den Haag kan de demonstraties ook aanpakken en het debat doen." Bij een vuur werkramp of vliegtuigcrash is dat anders, vindt Mans. „Als je stad zó geraakt wordt, kom je terug." Toch is er een groot grijs gebied, stelt hoogleraar Boin. Bij veel ogenschijnlijk kleinere inciden ten is het lastig: „Crisis is ook per ceptie." Afwegen om terug te keren is dan een kwestie van ervaring en in zicht. „Je moet goed kunnen in schatten of iets wat een wissewas je lijkt een potentiële crisis is. En je moet goede adviseurs hebben, die je op de hoogte houden." Niettemin moet een burgemees ter gewoon op vakantie, zeggen Mans en Boin. „Een uitgeruste burgemeester is beter voor de stad." Te snel opdraven kan boven dien een averechts effect hebben, zegt Boin: „Dan geef je een ver keerd signaal en wakker je de on rust alleen maar aan. Obama deed dat in 2010, toen hij al heel snel na de olieramp voor de Ameri kaanse kust over de stranden liep en aandacht vroeg voor de ramp. Het toerisme daar kreeg meteen een flinke dreun: mensen annu leerden massaal hun trip naar het gebied, nog voor de olie zelfs maar het strand had bereikt." PANAMA DEN HAAG Frans Brüggen foto HH AMSTERDAM Dit jaar ook gesteggel door Niels Klaassen door Niels Klaassen DEN HAAG - Burgemeester Jozias van Aartsen van Den Haag moest van critici eerder terugkomen van vakantie om de onrust in zijn stad aan te pakken. Verwijten over afwe zige bestuurders in crisistijd klin ken vaker. 'Als je te snel terug komt, maak je het soms erger'. Jozias van Aartsen foto HH Vorig jaar kon premier Rutte het eerste financieel akkoord van de PvdA/WD-coalitie met D66, ChristenUnie en SGP bekendmaken, foto David van Dam/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4