Podiumagenda 8 UIT Ritthem Ritthem Zierikzee Groede Middelburg Ritthem Ritthem Het aftellen is begonnen voor het Zeeland Nazo merfestival (ZNF). Op 26 augustus is de pre mière met De Zwarte van Walcheren waar voor de majestueuze Oostkerk in Middelburg het decor vormt. Vanaf de oprichting van het ZNF veertien jaar ge leden, is Alex Mallems de artistieke leider van het festival. Hij is de constante factor, de begeleider van de regisseurs en acteurs, in de vaak pittige making off van een voorstelling. „De acteurs repete ren nu nog in kale ruimtes. Vol gende week gaan ze naar buiten om de locaties te veroveren. Dan komt de techniek erbij en ten slot te het publiek en zullen we mer ken hoe de interactie met de toe schouwers is. Op de locatie moet het stuk volmaakt worden", zegt de dramaturg. Zonder publiek bestaat theater niet. En de bezoekers zijn vast nieuwsgierig naar de producties. Wat kunnen ze dit keer verwach ten? Mallems, die jaren terug de eerste manuscripten van nieuwe stukken aan zich voorbij zag ko men, en die het kneden en boetse ren van het script op de voet volgt, vindt het geen eenvoudige vraag. „Ergens onderweg verlies je de objectiviteit als éérste toe schouwer. De verrassing van de gecreëerde decors op de locaties én de voorstelling zelf zijn voor mij bekend, maar die zullen de toeschouwers 'beetpakken'." Het Zeeland Nazomerfestival heeft inmiddels faam gemaakt met voorstellingen op bijzondere locaties. Uit Mallems' handteke ning is telkens het Zeeuwse land schap en de cultuur of Zeeland te lezen. „Dan heb ik het vooral over de stukken die speciaal geschre ven of bewerkt zijn voor het festi val. Dat zijn voor deze editie De Zwarte van Walcheren, De schrijver, zijn vrouw, haar minnares en Aards Paradijs van Tennessee Williams." Die stukken vormen de kern van de 'theaterpoot' van het ZNF, met de eigen producties En/Of en De Uitvreter, die terugkeren op dit festival. „We creëren plekken die de bezoekers zullen verrassen. Dat gaat niet alleen op voor het publiek van buiten Zeeland, maar ook voor de Zeeuwen zelf. Ook al ben je bijvoorbeeld al in het kas teel Moermond van Renesse ge weest, waar vorig jaar Kabaal en Liefde werd opgevoerd, dan be kijk je door theatrale ingrepen het slot met andere ogen. Je beleeft de locatie anders. Wij willen be reiken dat je het verhaal tot in je vezels voelt en je erin wordt bin nengezogen. Het publiek moet zeggen: zo kunnen we het ner gens zien." Kabaal en Liefde streek dit jaar na het Nazomerfes tival neer in het Amsterdamse bos. „We konden het kasteel na tuurlijk niet verplaatsen. Daarom hebben we het decor aangepast aan de andere omgeving. Het was een succes." Met Mallems is een man met pas sie voor theater aan het woord. Hij wil met theater de kijker in vervoering brengen. „Daarvoor is emotie, spanning, de schoonheid van de tekst, het decor en de om geving nodig. Vóórdat Mallems de stuwende kracht van de thea terproducties van het ZNF was, werkte hij bij het Nationale To neel in Den Haag en de Koninklij ke Vlaamse Schouwburg in Brus sel. Op dit moment is de Vlaming ook nog verantwoordelijk voor de masteropleiding Theaterkostuum ontwerp aan de Koninklijke Aca demie voor Schone Kunsten in Antwerpen. „Ik zie jonge getalen teerde ontwerpers aan me voorbij komen. Die vraag ik ook weer voor het ZNF." In veertien jaar is er heel wat ver anderd. „Acteurs vinden het nu vaak een eer om uitgenodigd te worden door ons en veertien jaar geleden zou het veel moeilijker zijn geweest dat het Aurelia Saxo foon Kwartet in zou gaan op de uitnodiging om te spelen tijdens De Schrijver, zijn vrouw, haar minna res. Dat zijn geweldige muzikan ten." Zeeland bruist van de cultuur 'en daar geniet hij van'. Hij zag de Rockopera O die zee van stich ting De Wegwijzer, die nog tot 23 augustus op een magnifieke loca tie bij Fort Rammekens in Rit them wordt gehouden. „Het had bijna een voorstelling van ons kunnen zijn. Het is een mooi stuk, goede muziek, goede ac teurs, heel onderhoudend en een interessant gebruik van de locatie. We hebben contact met elkaar ge had om samen te werken, maar dan hadden we het inhoudelijk toch anders moeten regelen. Dat wilden we allebei niet. Maar zo is het goed. Hoe meer toegankelijk theater er is, hoe beter dat is voor Zeeland. Elke speelavond kijk ik naar de buienradar en hoop dat O die zee het droog houdt. Ik denk dat we elkaar versterken." O die zee is misschien wel de ge slaagde seizoensopwarmer voor eigentijds en toegankelijk theater in Zeeland. „Ook bij het Nazomer festival krijgt een louter abstracte- elitaire benadering geen kans. Evenmin als de vulgariserende richting, die inhoudt dat we een stuk te plat maken. We popular'' seren de voorstellingen, willen ze helder en toegankelijk maken waardoor het niet nodig is om bij voorbeeld de biografie van Marti- nus Nijhoff te lezen om een stuk over hem als De Schrijver (Nijhoff), zijn vrouw, haar minnares te begrij pen." DONDERDAG 14 AUGUSTUS Renesse Concert Padovana o.l.v. Bert Alderlies- ten, Jacobuskerk, 20.00 uur Ritthem Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur Zierikzee Muziek aan vooravond WOI: orgelcon cert Wim Diepenhorst, Nieuwe Kerk, 20.00 uur VRIJDAG 15 AUGUSTUS Groede 'Zeeuws-Vlaanderen, je zal er maar zit ten...!!!!', kleinkunst Adrie Oosterling, Theater-galerie De Twee Duiven, Slijk straat 7, 21.00 uur Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur ZATERDAG 16 AUGUSTUS Ritthem Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur Sas van Gent Optreden folkgroep Friends of Folk in kader project Dijken van Wijven, Kanaaleiland (bij slecht weer in Industri eel Museum), 14.00 - 16.00 uur Tholen Concert gitarist Karl Stroobant met Ita liaanse en Spaanse muziek, Voormalig stadhuis, 15.30 uur Vlissingen Kunstmarkt van leden Zeeuws Palet, Bellamypark 11.00 - 16.00 uur Zierikzee Signeersessie Femke Roobol, schrijf ster van het boek 'Springtij', Pop-up-museum 'Watersnoodmuseum in de Etalage'Mol 7 Vlaamse beiaardiers verzorgen Beiaard concert, Stadhuistoren, 14.30 - 15.15 uur Zomerconcert Elly Bakker (blokfluit) en Rinus Verhage (orgel/clavecimbel), Nieuwe Kerk, 16.00 uur ZONDAG 17 AUGUSTUS Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur Sas van Gent Optreden Shantykoor Zuid West 10 in kader van project Dijken van Wijven, Kanaaleiland (bij slecht weer in Industri eel Museum), 14.00 - 16.00 uur Veere Muziekpodium Zeeland, concert Shua- nn Chai (piano) en Shunske Sato (viool), Grote Kerk, 15.30 uur MAANDAG 18 AUGUSTUS Burgh-Haamstede Zomerconcert Urker Mans Formatie, Hervormde Kerk Haamstede, 19.30 uur Korte voorstelling 'De Foto', Rederij kers Zierikzee, Pop-up Watersnoodmuseum, Mol 7, van af 13.00 uur diverse malen. DINSDAG 19 AUGUSTUS Brouwershaven Orgelconcert Matthias Havinga, Sint-Nicolaaskerk, 20.00 uur 'Zeeuws-Vlaanderen, je zal er maar zit ten...!!!!', kleinkunst Adrie Oosterling, Theater-galerie De Twee Duiven, Slijk straat 7, 21.00 uur Orgelconcert Hans Uwe Hielscher (Wiesbaden), Nieuwe Kerk, 20.00 uur Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur Zierikzee Korte voorstelling 'De Foto', Rederij kers Zierikzee, Pop-up Watersnoodmuseum, Mol 7, van af 13.00 uur diverse malen. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Dreischor Concert Sander van Marion (orgel) en Pascal van de Velde (trompet). Adriaanskerk, 20.00 uur Rock opera 'O, die Zee', Fort Rammekens, 20.30 uur Theater in elke vezel voelbaar door Edith Ramakers Zeeland Nazomerfestival: van 26 au gustus tot en met 6 september op di verse locaties en muziek in het festi- valhart de Abdij in Middelburg. Meer info: www.theaterzeelandia.nl Alex Mallems, de artistieke leider van het Zeeland Nazomerfestival, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44