giant smmana Dumoulin geeft Cancellara het nakijken in Breda is de nieuwe Nederlandse sprintkoningin SPORT 29 Biancttf Dumoulin pakte zijn eerste World Tour-overwinning. „Maan dag en dinsdag had ik veel pech en dit is echt een bevrijding. Maar ik rijd niet op rancune. Woe de is voor mij geen drijfveer om harder te gaan fietsen." Door zijn overwinning is het klassement voor Dumoulin toch weer een doel. Dinsdag reed hij lek in de fi nale en verloor bijna een halve mi nuut. „Ik sta er goed voor. Ik moet nog ergens vier seconden goed maken, maar ik doe weer mee." Lars Boom is van mening dat Du moulin dinsdag in de etappe tus sen Waalwijk en Vlijmen tijdstraf had moeten krijgen wegens staye- ren. „Hij maakte ruim een mi nuut goed in een paar kilometer. Tom is een goede tijdrijder, maar dat kan zelfs hij niet. Je zag dat hij achter de auto's reed, dus een straf was op zijn plek geweest." Boom werd gisteren negende in de tijdrit en nam de leiderstrui over van klassementsleider Zde- nek Stybar, die een zwakke tijdrit reed en ruim een halve minuut verloor. De renner van Belkin gaat met vertrouwen richting de Belgische kust, waar morgen in Koksijde de vierde etappe start. „Het wordt in de Vlaamse en Waalse Ardennen een zwaar slot weekend, maar ik ga er alles aan doen." Boom ziet in Dumoulin zijn grootste concurrent, maar is niet bang voor hem. „Dumoulin kan goed klimmen, maar ik ben goed uit de Tour gekomen en ga proberen om te overleven op La Redoute." Zo snel kan het dus gaan. De waan van de dag regeerde en in die actualiteit waren niet Lalova en Sailer de gevierde sterren, maar gold Schippers als de prima donna. Het had alles te maken met haar ongekende opmars op de sprintdisciplines. De buitenwacht voorvoelde ken- nelijk wat Schippers op een me morabele avond bekrachtigde. Ze loste Gerda Kraan (800 meter, 1962) als laatste Europese kam pioene af, maar trad bovenal in de voetsporen van de illustere Fanny «Blankers-Koen (winnares 100 me ter in 1950). Het paste volledig in de trend van dit seizoen. De 22-jarige Utrecht se tekende louter voor grensver leggingen. Op de 100 meter no teerde ze een tijd van 11,03 secon den, waarmee ze de naam van Nelli Cooman na 28 jaar uit de re cordboeken schrapte. En op de dubbele afstand scherpte ze haar eigen nationale besttijd tot 22,34 aan. Het waren snelheidsexplo sies die ook in Europees verband van kaliber waren. Schippers nes telde zich op de jaarranglijst bo venaan. Een met de Franchise My- riam Soumaré gedeelde eerste plaats op de kortste afstand en on gedeeld aan kop op de 200 meter. Dat uitgerekend Soumaré gistera vond de nummer twee werd, ver volmaakte de hegemonie. Dat daarbij de winnende tijd - gezien de recente erupties - flets was, daar maalde Schippers logischer wijs niet om. „Het was geen ge weldige race, maar wat doet het ertoe. Ik heb de titel, daar was het me om te doen." Er staat momenteel geen maat op Er staat geen maat op Daf- ne Schippers. In Zürich pakt de Utrechtse (22) de Euro pese titel op de 100 meter Schippers. Ze vliegt niet alleen over de baan, maar zweefde ook naar een Nederlands record bij het verspringen (6,78 meter), nam de estafetteploeg op de 4x100 me ter op sleeptouw naar recordverbe tering (42,40 seconden, eveneens de beste Europese seizoenstijd) en verbeterde haar nationale best totaal op de zevenkamp tot 6545 punten. Als ze had gewild, had Schippers bij het EK zodoende een niet-bestaande elfkamp kun nen afwerken. Een ondoenlijke opgave uiteraard, waardoor ze be sloot zich op de sprintdrieluik (100, 200 en 4x100 meter) te con centreren. Dat Schippers, toch de nummer drie op de zevenkamp van het WK vorige zomer, het sprinten boven de atletiekmix verkoos, had alles te maken met de nieuwsgie righeid naar haar mogelijkheden op de sprint. Die opmerking te gen de internationale pers was de halve waarheid. Schippers - die haar Nederlandse sprintcollega's Churandy Martina, lamile Samuel en Giovanni Codrington in de hal ve finale zag sneuvelen - wordt niet alleen door nieuwsgierig heid, maar vooral door eerzucht gedreven. Ze beseft dat er een unieke kans ligt om, althans op het Europese platform, uit de schaduw van Nederlands beste at lete ooit te stappen. Blankers-Koen, viervoudig olym pisch kampioene van 1948, won bij het EK in 1950 in Brussel goud op zowel de 100 als 200 meter (plus 80 meter horden) en greep met het estafetteviertal tevens brons op de 4x100 meter. Schip pers maakt kans op drie uit drie. Het was ook om die reden dat Schippers na haar machtsgreep zich niet door de euforie wilde la ten bedwelmen, maar de jubel stemming wil bewaren tot aan het einde van het kampioen schap. Missie één is geslaagd, er zijn er nog twee na te jagen. Dortmund klopt Bayern in Supercup Borussia Dortmund heeft gisteravond de Duitse Super cup gewonnen. De formatie van trainer lürgen Klopp won voor eigen publiek met 2-0 van kampioen Bayern München, dat niet bepaald in de sterkste opstelling aan trad. Voor Dortmund scoor den Henrikh Mkhitaryan en Pierre-Emerick Auba- meyang. Spelers als Arjen Robben, Franck Ribéry en Bastian Schweinsteiger ont braken bij Bayern. Oranje in november tegen Mexico Het Nederlands elftal speelt op woensdag 12 november een oefeninterland tegen Mexico. Het duel is vier da gen voor de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Letland. Bei de wedstrijden zijn in de Amsterdam ArenA. De test tegen Mexico (aftrap 20.30 uur) is een herhaling van de strijd in de achtste finales op het WK. Nederland won toen met 2-1, door late goals van Sneijder en Huntelaar. Belkin bindt Cesink en Kelderman Robert Gesink, Wilco Kel derman en Steven Kruijs- wijk fietsen ook de komen de twee jaar voor wat nu nog Belkin heet. Kelderman had aanbiedingen van ande re teams op zak, maar koos ervoor bij zijn huidige ploeg te blijven. Gesink is op de weg terug na een ingreep voor zijn hartritme stoornissen. De Lotto en BrandLoyalty zijn komend seizoen de nieuwe hoofd sponsors van het team. Ribéry stopt als Frans international Franck Ribéry (3i)stopt als international. De aanvaller van Bayern München zei gis teren in een interview met het Duitse voetbalblad Kick- er dat hij zich niet langer be schikbaar stelt voor de Fran se selectie. „Ik heb voor me zelf vastgesteld dat het juis te moment is gekomen." De Europees voetballer van het jaar speelde 81 inter lands. Ribéry miste het WK door een blessure. Farah flikt het weer en pakt EK-goud Mo Farah flikte het weer. De Brits gigant op de lange af standen won gisteren de 10.000 meter bij de EK atle tiek in Zürich. Hij is nu rege rend olympisch, wereld- en Europees kampioen op deze afstand. Met zijn fenomena le eindschot schudde Farah in de slotronde zijn laatste concurrenten van zich af en liep naar het goud in 28.08,11. Farah wil nu ook nog de 5000 meter winnen. rp DONDERDAG 14 AUGUSTUS 2014 door Robin van der Kloor BREDA - De derde etappe in de Ene- co Tour, een 9,6 kilometer lange tijdrit in Breda, was kort maar krachtig. Met name Tom Dumoulin maakte gistermiddag indruk met zijn machtsexplosie. De 23-jarige renner van Giant-Shimano reed twee seconden sneller dan Fabian Cancellara, viervoudig wereldkam pioen tijdrijden. „Het is heel mooi om hem te kloppen." UITSLAGEN Breda. Eneco Tour, UCI WorldTour. Derde etappe, Breda-Breda (individuele tijdrit): 1. Dumoulin (Ned) 9,6 km in 10.55, 2. Cancellara (Zwi) 0.02, 3. Thomas (GBr) 0.10, 4. Quinziato (Ita) 0.14, 5. Sergent (NZe) 0.15, 6. Cummings (GBr) 0.17, 7. Grivko (Oek), 8. Moser (Ita) 0.18, 9. Boom (Ned) 0.19, 10. Dennis (Aus) 0.20, 12. Terpstra 0.22, 14. Van Emden 0.23, 17. Langeveld 0.25, 19. Van Baarle 0.27, 41. Mouris 0.39, 57. Danny van Poppel 0.47, 58. Tankink 0.48, 88. Boy van Poppel 0.58. Algemeen klassement: 1. Boom 8.31.54, 2. Quinziato 0.04, 3. Dumoulin, 4. Grivko 0.07, 5. Stybar (Tsj) 0.12, 6. Thomas 0.14, 7. Terpstra 0.18, 8. Koren (Slv) 0.19, 9. Vanmarcke (Bel) 0.21, 10. Gilbert (Bel) 0.23, 15. Langeveld 0.29, 18. Van Baarle 0.31, 37. Tankink 0.52, 53. Mollema 1.05, 56. Kroon 1.06, 74. Markus 1.41, 87. Mouris 3.22, 88. Boy van Poppel 3:25, 93. Leezer 3.45, 95. Van Emden 3.56, 101. Veelers 6.28,109. Curvers 7.17. I Tom Dumoulin viert zijn overwinning in de tijdrit. De witte leiderstrui is nu van Lars Boom. foto's VI Images DORTMUND ZEIST RIJSWIJK BERLIJN ZÜRICH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29