Gemeente Veere vervangt dure zorg door 'burenhulp' 24 WALCHEREN HOF KROMWEGE Nieuwe woningen Hof Kromwege in Oost-Souburg waren ouderwets snel verkocht. OOST-SOUBURG - Over een maand gaat het eindelijk gebeuren: de leegstaande woningen in het plan Hof Kromwege - genoemd naar het gelijknamige monument - in Souburg gaan tegen de vlakte. Eind volgend jaar staat hier een nieuw wijkje met huur- en koop woningen, geschikt voor gezin nen en voor ouderen. Het zal tijd worden ook, zeggen de mensen die om de hoek wo nen in de Deckerestraat. De leeg staande huizen zijn compleet ge stript: er zijn koperdieven aan de gang geweest, met gaslekkages tot gevolg. Buren betrapten mensen die met planten en tuinhout lie pen te sjouwen. „En zie je die man daar?", wijst een omwonen de. „Die heeft alle loodslabben in een kruiwagen geladen en meege nomen." De planten in de tuintjes woeke ren over de stoep. De buurt verloe dert, vinden ze. De laatste bewo ners van de woningen die ge sloopt worden, zijn dit voorjaar vertrokken. Sinds die tijd staan de huizen leeg. „We zijn in 2007 al begonnen in de buurt, met plannen voor 132 woningen", zegt directeur Marco van der Wel van woningcorpora tie Woonburg. „Voor een deel van de woningen hebben we, in over leg met de bewoners, gekozen voor renovatie, 80 woningen zijn inmiddels opgeknapt." „Ze zijn geïsoleerd", vertelt pro jectleider Jacco Meijers. Binnen zijn de keuken en het sanitair ver nieuwd." Van de gerenoveerde woningen zijn er 30 verkocht, 50 opgeknapte huizen zijn nog steeds huurwoningen. Nu is het tijd voor de nieuw bouw: er komen 45 huizen: 15 ge zinswoningen en 30 huizen met een slaapkamer beneden. In sep tember worden de bestaande hui zen gesloopt. „We zijn twee jaar bezig geweest om de woningen 'leeg te laten lopen", zegt Van der Wel. „De laatste bewoners von den het moeilijk om een alterna tief te vinden. Met hen hebben we wat intensievere gesprekken moeten voeren. De laatste wo ning is uiteindelijk eind mei vrij gekomen." Bouwgroep Peters heeft de op dracht gekregen om te slopen en te bouwen: eind augustus wordt een informatiebijeenkomst gehou den om omwonenden te informe ren. „Het sloopwerk duurt een maand of drie", zegt Meijers. „Er wordt eerst asbest verwijderd; de sloop zelf zal wel wat overlast ge ven; de Van Turnhoutstraat wordt ook een tijdje afgesloten. In janua ri kan de bouw beginnen, de wo ningen zijn dan eind 2015 of be gin 2016 klaar." Het verbaasde de mensen van Woonburg hoe gewild de koop huizen waren. „De prijs was laag", zegt Van der Wel. „We zijn het project begonnen toen de wo ningmarkt echt op zijn gat lag. Deze woningen zijn afgelopen winter de verkoop ingegaan. Na de verkoopdag waren alle huizen meteen onder optie. Achteraf ge zien hebben we dus de juiste prijs gevraagd - of misschien was die iets te laag -, de verkoop ging ouderwets hard." Wie straks één van de 30 huurwoningen huurt, krijgt huurtoeslag. Het gaat daarbij om het regelen van 'burenhulp', inschakeling van familie en vrijwilligers of verwij zing naar activiteiten van 'algeme ne voorzieningen'. Daarbij moet dan worden gedacht aan klussen-, boodschappen- en maaltijden diensten of activiteiten van clubs en ouderenorganisaties. Dat soort vormen van 'informele' hulp vervangt dan zo veel moge lijk de meer professionele, veelal aanzienlijk duurdere vormen van zorg en ondersteuning. In Koudekerke is er dit jaar al een begin mee gemaakt. In de helft van de gevallen kunnen proble men van hulpvragers daar nu al worden opgelost zonder gebruik te maken van duurdere WMO- voorzieningen, zegt wethouder Chris Maas (Partij van de Arbeid, sociale zaken). In het verleden ge beurde dat ook al wel, maar in mindere mate. Exact vergelijkingsmateriaal is niet voorhanden, maar duidelijk is volgens de wethouder wel dat al 'voorzichtig' vooruitgang is ge boekt, en dat sowieso sprake is van kwalitatieve verbeteringen. Voor de gemeente Veere is dat re den de werkwijze nu in te voeren in alle woonkernen. Meteen al in september wordt daar een begin mee gemaakt. De gemeente werkt ervoor samen met de Stichting Welzijn Veere (SWV) en de Manteling (onder steuning voor helpende familiele den of vrijwilligers). De twee instellingen tuigen nu in elke woonkern een team op van enkele professionals en enkele ge schoolde vrijwilligers. Samen moeten die proberen zo veel mo gelijk 'informele' hulp te regelen, alvorens een beroep te doen op (dure) formele zorg. Veere hoopt zo het hoofd te bie den aan de rijksbezuinigingen. De SWV en de Manteling zetten er eigen mensen voor in. Daar naast stopt de gemeente Veere bei de organisaties in totaal 47.000 eu ro toe, waarmee ze de eerstko mende anderhalf jaar nog wat extra personeel kunnen inzetten en vrijwilligers kunnen scholen. Oost-Souburg NIEUWBOUW HOF KROMWEGE Sloop begint na de zomer door Nadia Berkelder i Rond de huizen aan de Van Turnhoutstraat staan hekken, foto Lex de Meester door Henk Postma KOUDEKERKE - Alle woonkernen in de gemeente Veere krijgen een ei gen 'team' dat hulpbehoevenden moet proberen te helpen aan goed kopere vormen van maatschappelij ke ondersteuning. Het is de bedoe ling dat Middelburg en Vlissingen het voorbeeld volgen. Co mm i Levensloopwoningen Gezinswoningen li Openbaar groen infographic Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24