De Zeeuwse Riviera f/Lè* pzc Advocaat: Beschieting ex-vrouw gebeurde in een opwelling I I i I Kromme komkommer Voor het programma sharkatag worden in 3 dagen tijd zo veel mogelijk haaien gemerkt. t 22 ZEELAND HAAIEN KRIJGEN MERKTEKEN donderdag EP De Vogelbescherming heeft 2014 uitgeroe pen tot het Jaar van de Spreeuw. Het schijnt niet goed te gaan met de spreeuw; het aantal spreeuwen holt achteruit. Persoonlijk juich ik dat van harte toe, want die krengen schijten alles onder. De Vogelbescherming denkt daar echter ietsje anders over en vindt dat we aardiger moeten zijn voor de spreeuw. Hetzelfde geldt voor de eek hoorns. Die produceren minder nakomelingen dan de Zoogdier vereniging (ik wist van haar be staan niet af) lief is en daarom moeten we ze een handje hel pen. Zo werd het Jaar van de Eek hoorn geboren en stuurde de vereniging een oproep het land in om Knabbel en Babbel af en toe een eikeltje toe te werpen en onze tuinen eekhoornvriende- lijk (huh?) in te richten. De salamander verkeert even eens in grote nood. De tijden dat wij met een schepnetje ongeli miteerd salamanders uit een boerensloot je konden lepelen, liggen ver achter ons. Om die re den leven we nu ook in het Jaar van de Salamander. 2014 is kennelijk een gewild jaar. Er zijn nog veel meer club jes, organisaties en instellingen die zich 2014 hebben toegeëi gend. Rapunzel. Wel eens van ge hoord? Rapunzel is een sprook jesfiguurtje. Maar het is ook een bloemetje dat uit ons landschap dreigt te verdwijnen. Dus huppe- tee: we zitten nu ook midden in het Jaar van de zwartblauwe Ra punzel. Nog meer? Breek me de bek niet open: het Jaar van de Re gio, het Jaar van de (echt waar!) Groene Kinderopvang, het Jaar van de Kleine Boerenbedrijven, het Jaar van de Ruimte, het Jaar van het Brein. Zucht Zondag hoorde ik op de radio een komkommerdeskundige op bekommerde toon spreken over het treurig lot van de kromme komkommer. Helemaal niks mis mee, met de kromme komkom mer. En toch moeten we 'm niet, we willen uitsluitend rechte. Dus worden de kromme exem plaren in salades verwerkt, in dierenvoeders of ze belanden in de afvalput. Pure verspilling, driewerf schande! Daarom ver klaar ik bij dezen het Jaar van de Kromme Komkommer geopend. j» 1926-1927 De badplaats Zoutelande. Men-schrijft aan de N.R. Cour: In verband met de dezer dagen in werking getreden bepalingen der nieuwe politieverordening zijn zondag op het strand te Zoutelande, dat meer en meer begint op te komen als badplaats, talrijke processen-verbaal opgemaakt. OBS Op Weg Hoek Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl NEELTJE JANS - „Aah gossie..." Ma riene biologe Irene Kingma raakt bijna ontroerd van het haait je dat ze zojuist aan de haak heeft gesla gen en aan boord van The Pirate -heeft gehesen. „Een vrouwtje", heeft ze al snel gezien. De gevlekte gladde haai wordt langs de meetlat gelegd: 60 centi meter. Schipperszoon Youri de Back pakt de checklist er bij. „Dan is ze twee jaar oud." Deze haaiensoort kan volgens de Zoek- kaart van het samenwerkingsver band haairog.nl doorgroeien tot maximaal 1,80 meter en 25 tot 40 jaar worden. Ze zijn volstrekt on gevaarlijk voor de mens, bena drukken Kingma en Martijn West dorp van Sportvisserij Zuidwest Nederland. Ze eten vooral zachte krabbetjes, heremietkreeft en klei ne vis. Dat je voor die prooi toch ook scherpe tandjes moet heb ben, ondervindt De Back wan neer hij aan het eind van het dag je vissen het laatste exemplaar binnenhengelt en voorzichtig van de haak probeert te halen. Hij trekt z'n vingers terug. „Zo! Die klapte even z'n kaak dicht..." Iedere haai die binnen het project sharkatag wordt gevangen, krijgt een geel label door de rugvin en wordt teruggezet. Ruim tweedui zend vissen zijn de afgelopen twee jaar van zo'n merkje voor zien. Zestig zijn er tot dusver te ruggevangen, waaronder ook in de Golf van Biskaje en ter hoogte van Noorwegen. Iedere terugmel ding levert de visser 25 euro op. Dat is beduidend meer dan wat een haai op de vismijn doet. „Mo menteel 18 cent de kilo in Vlissin- gen", zegt charterschipper René de Back. „Van het najaar ga je ze weer zien op de horecabeurzen. Daar worden ze verkocht als 'zee paling'. De structuur is hetzelfde als een paling en ook de smaak is gerookt nagenoeg niet te onder scheiden. Maar voor échte paling betaal je nu 18 euro de kilo. Dus tel uit je winst!" Volgens Kingma, die onderzoek doet namens de Nederlandse Elas- mobranchen Vereniging, trekken de vissen uit de Noordzee zuidelij ker zodra het hier kouder wordt. „Eigenlijk volgen ze steeds hun voedsel. Waar dat heen gaat, gaan zij ook." In de Noordzee leven zo'n achttien verschillende soor ten haaien en roggen. Maar in de praktijk laten zes soorten, zoals de bijna twee meter grote ruwe haai, zich nog zelden zien. Het on derzoek draagt niet alleen bij aan een stuk bewustwording onder (sport)vissers en politici, het biedt ook bouwstenen voor een gericht visserijbeheer en onderlin ge afstemming binnen Europa, zegt de lobbyiste. „Met de haaien en roggen die wij hier vandaag vangen, mogen we in principe doen wat we willen. Al maken we ze dood. Wat we moeten zien te voorkomen, is dat we er na jaren van géén beheer plotseling achter komen dat het er wel erg weinig zijn geworden. En ze op een ver boden lijst komen te staan." Kingma houdt haar haai voorzich tig vast om haar even goed te be kijken. Even aaien. Van de kop af gestreken, wordt duidelijk waar de gevlekte z'n tweede naam aan ontleent. Tegen de richting in voelt de huid aan als grof schuur papier. Wie bij grotere exempla ren de staart niet in bedwang houdt, kan rekenen op een schaaf wond. De peuterhaai krijgt num mer 2161 mee. De Back zet haar te rug. Geruisloos snijdt ze door de golven de diepte in. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde S. oktober vorig jaar tot 10 jaar cel. De aanklager vindt dat een passende straf, maakte ze de ze week duidelijk. S. en zijn vrouw waren 34 jaar sa men. In 2009 gingen ze uit elkaar, waarna vele echtscheidingsproce dures volgden. S. keerde na 36 jaar in Nederland terug naar zijn ge boorteland Servië. In december 2012 verbleef hij bij zijn dochter in Middelburg. Op de 19de reed hij 's avonds laat in zijn auto naar Bossenburg, waar hij vier kogels afvuurde op zijn ex-vrouw, die lopend op weg was naar huis. Ze werd op verschillen- de plaatsen geraakt en kan haar ene hand niet meer gebruiken. Volgens de rechtbank was sprake van een vooropgezet plan. S. had een doorgeladen vuurwapen bij zich en had 's avonds laat niets te zoeken in Bossenburg. S. zei dat hij het wapen had mee genomen omdat het te gevaarlijk was om het achter te laten in huis bij zijn dochter en kleindochter. Hij zou uit praktische overwegin gen het magazijn in het pistool hebben gestopt: los pasten de on derdelen niet in het plastic tasje dat hij daarvoor had bestemd. Het hof doet uitspraak op 26 au gustus. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY verbindt Haaienjacht in Zeeuws water door Marcel Modde i Schipper René de Back en Irene Kingma met nummer 2161. DEN BOSCH - Het valt niet uit te slui ten dat de 65-jarige Radovan S. handelde in een opwelling, toen hij op 19 december 2012 zijn ex- vrouw beschoot in de Vlissingse wijk Bossenburg. Dat betoogde zijn advocaat Van der Bom bij het ge rechtshof in Den Bosch. Hij vroeg vrijspraak van poging tot moord. Op de negentiende reed hij 's avonds laat naar Bossen burg, waar hij vier kogels afvuurde op zijn ex-vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22