De kunstexposities zijn al tot 2018 volgeboekt EUROPEES KAMPIOENSCHAP HANDBOOCSCHIETEN Europees Kampioenschap handboogschieten op de staande wip in Kwadendamme. 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Achter elke kunstuiting schuilt een verhaal. Zo ook achter een blauwe en witte band met een rode stip, op de Fo-gang in het Terneuzense ziekenhuis. Muziek liefhebbers weten dat dit het logo is van The Who... maar wat doet het in het ziekenhuis? De reden is simpel; voorzitter Paul Radema- cher van de Raad van Bestuur is een groot fan van de Britse rock band. Het is één van de vele kunstwer ken in het ziekenhuis. De gangen zijn populaire expositieruimtes. „Tot 2018 is de agenda voor wisse lexposities al vol", vertelt Nora van Bambost. De Terneuzense (54) is assistent van het facilitaire management, coördinator van de vrijwilligers bij ZorgSaam en ze regelt alle exposities in het zieken huis. „Als je naar het ziekenhuis gaat of moet, is kunst misschien niet het eerste waaraan je denkt. Maar wij willen dat mensen zich hier thuisvoelen en daarom zet ten we in op een mooie aankle ding", vertelt Van Bambost. 'De kunstwerken moeten aflei ding geven, een mens opmonte ren', schreef Rademacher in 2009 al in zijn voorwoord in het boek werkje 'Beleven is een kunst'. Daarin zijn alle kunstwerken op genomen die ZorgSaam aanschaf te. Die tijd is nu voorbij. „We ko pen niets meer zelf. Ook het aan tal werken dat we van de Kunst uitleen huren, wordt vanwege de bezuinigingsoperatie bij ZorgSaam gehalveerd." Geldzaken bepalen dus een nieu we koers, maar het zal waarschijn lijk niet tot minder kunst in het ziekenhuis leiden. Kunstenaars staan in de rij om hun werken te exposeren. „Ik word best vaak op geroepen, omdat een bezoeker geïnteresseerd is in een kunst werk. Dan breng ik hem in con tact met de kunstenaar. Het levert hen dus wat op. Overigens is al het werk verzekerd. Moet ook wel; het ziekenhuis is een open gebouw, waar iedereen zomaar in en uit kan lopen." Cursisten van cultureel instituut Toonbeeld, leden van de fotoclub Axel en ook basisscholieren expo seren in de gangen. Niet alles mag zomaar worden tentoongesteld. Van Bambost: „We letten wel heel goed op wat er wordt geëxpo seerd. Naakt is uit den boze. Een ontblote borst leidde bijvoorbeeld al eens tot een klacht van een pa tiënte die op de mammapoli moest zijn. En afbeeldingen van kleine kindjes kunnen een verve lend effect hebben op mensen die tijdens een zwangerschap een na re mededeling hebben gekregen." AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 13 AUGUSTUS VICTORIA KWADENDAMME KWADENDAMME - Hans Schipper spant de boog. Zijn ogen zijn ge richt op de 'vogels' op de 25 meter hoge schiethoorn. „Er komt echter veel meer bij kijken. Een goede schutter moet bijvoorbeeld ook re kening houden met de windrich ting en de stand van de zon." Schipper is secretaris van schut tersvereniging Victoria in Kwa dendamme. Die vereniging houdt zaterdag en zondag het Europees Kampioenschap handboogschie ten op de staande wip. Aan dat toernooi doen schutters uit Neder land, België en Frankrijk mee. De laatste keer dat Victoria het EK organiseerde was in 1978. „Op onze laatste jaarvergadering be gonnen we te praten over het Eu ropees kampioenschap. Een groep jongere leden stelde het bestuur voor dat het de hoogste tijd werd dat onze vereniging de organisa tie weer voor zijn rekening zou nemen. Toen ging het balletje rol len." Dat was driekwart jaar gele den. Er werd een commissie ge vormd, een begroting gemaakt en sponsoren gezocht. „Er komt im mers nogal wat bij kijken. Onze vereniging beschikt over twee vas te wippen. De reglementen voor een Europees kampioenschap schrijven vier wippen voor. Dank zij een aantal sponsors is dat ge lukt. Daarnaast moet het terrein goed bereikbaar zijn en er moeten campings in de buurt zijn voor de deelnemers. Behalve overnach tingsmogelijkheden in Goes, Ka- pelle en Wemeldinge richten wij ook zelf een camping in. Dat is op het terrein dat ook wordt ge bruikt voor het jaarlijkse bluesfes tival." Eens in de drie jaar wordt een Eu ropees kampioenschap gehouden. Als Nederland aan de beurt is, ge beurt dat wisselend in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. „De Nederlandse bond heeft ons het kampioen schap toegewezen. Het is toch fijn dat de bond ons het kampioen schap gunt." Aan het kampioenschap doen een kleine vijfhonderd schutters mee. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering kunstcoör dinator Nora van Bambost. I Nora van Bambost wordt regelmatig opgeroepen door bezoekers van het ziekenhuis, die geïnteresseerd zijn in een kunstwerk. AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; CADZAND - BAD - WV kantoor, 11.00 uur: Strandjutterstocht voor kinderen; CADZAND - Dorpskerk, 14.15 uur: Dorps- wandeling; Sporthal, 21.00 uur: Beach par ty; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur; Jaarvergade ring biljart; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internetcafé; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 12.15 uur: Mobiele optiek; NIEUWVLIET - N.H kerk, 20.00 uur: Zo meravond-concert; PHILIPPINE - De Kaaie, 14.00 uur: Bie den, jokeren; SAS VAN CENT - De Statie, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; StAlbert, 14.00 uur: Handwerken, biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande; 13.30 uur: Kaarten; Café Ambiance, 13.30 uur: Bieden; 14.00 uur: Bingo; TERNEUZEN - Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mindfulness; Portaal van Vlaan deren, 13.30 uur: Rondleiding; Revalidatie centrum de Wielingen, 17.30 uur: Medita tie. Schuttersvereniging Victoria in Kwadendamme stamt uit 1851. De vereniging heeft ongeveer 43 leden. Zuid-Beveland telt twintig vereni gingen met in totaal 344 schut ters. De schiethoorn, staande wip of wipmast genoemd, heeft een hoogte van 21 tot 24 meter. Hierop staat een schietvork of prang, circa zes meter hoog, ge klemd of geschroefd, waardoor de totale hoogte circa dertig meter wordt. Deze prang staat vol met 'vogels'. Elke vogel bestaat uit een houten of kunststof klosje waaraan, door middel van een verticaal geplaatst ijzerdraadje, een gekleurde pluim is gehecht. In Nederland wordt geschoten vol gens de Nederlandse reglementen van de Nederlandse Bond van Wip- schutters. Deze is opgericht in 1928. Deze bond is onderverdeeld in twee districten. Dat zijn Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. Er wordt elke drie jaar een EK Handboogschieten georganiseerd. Als Nederland aan de beurt is vindt dat wisselend in deze distric ten plaats. Aan het kampioenschap doen een kleine vijfhonderd schutters mee. Die schutters komen uit Neder land, België en Frankrijk. Het evenement begint vrijdag om 14.00 uur. Op zaterdag is het EK voor de ju nioren, op zondag voor de senio ren. Europese ogen gericht op de staande wip door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52