Kabinet feliciteert Erdogan Karateka (64) uit Roosendaal vast 4 BINNENLAND 0 in Engelse cel na drugsvondst Asiels voor planten steken door heel het land de kop op. Particulieren ontfermen zich over groen dat bij het vuilnis staat. Thuis ontwikkelt een plant zich tot een eigenzinnige, unieke plant die je nergens koopt ze. Een door haar opgeknapte plant gaat niet terug naar de eige naar. „Dan ben ik bang dat ik hem over een jaar terug krijg. Sommigen komen niet eens op het idee een keer een stengel af te knippen. Zo kreeg ik een olean der die alleen was uitgebloeid. De droge bloemen zaten er nog aan. Ik geef een opgeknapte plant het liefst aan mensen die ik ken. Dan weet ik dat het wel goed zit." Haar eerste 'asielzoeker' noemde ze voor de grap 'William', een san severia. Typisch een plant die je ook in het plantenasiel Antwer pen zou verwachten. Woordvoer ster Kathleen van Looveren: „Het plantenasiel past denk ik bij de 'weggeefcultuur' die in Antwer pen een trend is. Je ziet hier men sen op pleinen samenkomen en gratis spullen op tafel leggen of gratis eten uitdelen. Contacten zijn zoveel leuker als er eens geen geld tussen zit. Je merkt dat men sen heel blij kunnen worden als ze mooie foto's terugzien van een plant die zij wegdeden." Via Facebook raakte Van Loove ren laatst binnen slechts een hal ve dag 24 afgedankte bessenstrui- ken kwijt. „De eigenaar wilde een terras aanleggen en die bessen- struiken stonden in de weg. Ik denk dat hij ook geen bosbessen lustte." Wie het eerst komt, het eerst maalt, is de spelregel bij het plan tenasiel Amsterdam. Meestal staat een plant luttele seconden op het net of hij is al vergeven. Bijvoor beeld aan een student die een ka mer moet inrichten. Klaassen zegt dat ze afgedankte planten niet 'zielig' maar móói vindt. „Bij Intratuin vind je alle maal dezelfde planten, in kassen opgekweekt. Maar bij iemand thuis ontwikkelt een plant zich naar zijn omgeving. Krijgt hij links licht, dan groeit hij meer naar links. Zo krijg je unieke, ei genzinnige planten die je nergens kunt kopen." Ingewikkeld is een reddingsactie meestal niet, stelt Vivian Bou mans: „Vaak zijn de planten nooit verpot of ze zitten nog in hetzelf de plastic bakje als in de winkel, met de wortels die onder uit de gaatjes groeien." Volgens Klaassen is het ook een kwestie van anders kijken. „Zodra je beseft dat het een levend iets is, zie je een plant niet meer als een object in de woonkamer. Dan wil je er voor zorgen", zegt ze. men met planten naar ons toe. Meestal kunnen ze er niet meer voor zorgen, maar ze willen ze ook niet weggooien." Hij is 1,85 meter groot en heeft een cactus staan die boven hem uitsteekt. Ook een asielklant. „Die cactus is veertig jaar oud. Een me vrouw had er haar hele leven voor gezorgd en sleepte hem iedere zo mer naar buiten, maar dat lukte haar op den duur niet meer." Bij Vivian Boumans van Plant- beu.nl staan zo'n dertig asielplan- ten thuis in haar appartement in Rotterdam. „Ik selecteer echt op planten die niet goed verzorgd zijn. Anders kunnen mensen ze ook op Marktplaats zetten", zegt Plantenasiels duiken op in alle windstreken: Zwolle, Groningen, Eindhoven, Rotterdam en recent ook in Antwerpen, waar ze door Nederland geïnspireerd raakten. Sommige plantenasiels koppelen mensen die een plant willen weg doen, direct aan anderen die hem willen overnemen via een face- bookpagina. Er zijn ook asiels waar afgedankte planten eerst worden opgelapt en pas daarna (gratis) aangeboden. Daan van de Konijnenburg in Zwolle heeft zo'n tweehonderd asielplanten in huis. „Heel gezel lig", zegt hij. „We wonen eigen lijk in een binnentuin." Eigenlijk heeft hij al jaren samen met zijn vriendin een planten asiel, zegt hij. Want voor ze het of ficieel zo ging noemen, hadden ze al heel wat planten van stoe pen opgeraapt en meegenomen. „Langzaam is het uitgegroeid. We kregen stekjes of mensen kwa AMSTERDAM - Ze zag hem in Am sterdam tegen een lantaarnpaal staan: een kronkelige plant van wel twee meter. Zo, in z'n blote kluit op de stoep gedumpt. Ra chelle Klaassen plantte hem na een korte aarzeling in haar fiets mandje en reed er wiebelend mee weg. Toen hoorde ze iemand uit een bovenraam roepen: „Fantas tisch zeg, dat je die plant redt!" Rachelle Klaassen heeft in Am sterdam een plantenasiel. Je zou het een groene variant op het die renasiel kunnen noemen: een op- vangadres voor afgedankte plan ten. Met dit verschil dat het er 's zomers juist minder druk is dan 's winters. „Want vooral in de winter gaan mensen hun interieur verande ren", zegt Klaassen. Dat is hét dumpmoment voor planten: ze passen er niet meer bij. DEN HAAG - Het Nederlands kabi net feliciteert de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan met zijn verkiezing afgelopen zondag tot president. Het kabinet spreekt daarnaast 'de hoop en verwach ting uit' dat Erdogan het presi dentschap op 'een inclusieve ma nier zal vervullen, op basis van de waarden die onze beide landen delen'. De Rijksvoorlichtings dienst heeft dat gisteren namens premier Mark Rutte laten weten. Erdogan was premier sinds 2003 en kon zich niet weer verkiesbaar stellen voor het premierschap. Hij wil het nu nog vooral ceremonië le presidentschap meer macht ge ven. Erdogan is in eigen land populair maar ook omstreden. Hij liet eer der Twitter en YouTube blokke ren vanwege filmpjes en geluids bestanden die hem in verband brengen met corruptie. Duizen den gingen de straat op om te de monstreren tegen het vermeende machtsmisbruik. Ook bouwplan nen voor het Gezi-park in Istan bul mondden uit in protesten. Erdogan is ook in het buitenland omstreden wegens de mensen rechtensituatie in zijn land en zijn boude uitspraken. De pakketten met cocaïne, heroï ne en amfetamine zaten verstopt in een oplegger. Knobel, die elke betrokkenheid ontkent, zat achter het stuur van de truck en was met een lading sportschoenen op weg naar een klant in Engeland. Bij een scan aan de Kanaaltunnel ontdekte de Engelse douane de harddrugs. Pogingen om hem op borgtocht vrij te krijgen, zijn mis lukt. Het onderzoek naar de her komst van de drugs loopt nog. Volgens zijn familie is gelegen heidstrucker Knobel slachtoffer van een valstrik. „Jan is er vast in geluisd, zodat een groter trans port door de douane kon komen." Mirthe en Daan van het Zwolse asiel, foto Kees Muizelaar Vivian Boumans, Rotterdam, foto Jan de Groen/HH Afgedankte plant zoekt baasje Rachelle Klaassen, Amsterdam, foto Jan de Groen/HH Rachelle Klaassen, plantenasiel Amsterdam door Wilma de Cort Erdogan was niet langer herkiesbaar als premier. Hij won zondag de presidents verkiezing in Turkije ROOSENDAAL - De internationaal bekende karateleraar Jan Knobel (64) uit Roosendaal zit al sinds 8 juli vast in een Engelse cel. Hij wordt verdacht van smokkel van 20 kilo harddrugs met een straat waarde van ruim 1,2 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4