ZEEUWS-VLAANDER Wei Ergernis over poepstoep Doel 4 tot half september stil almanak Bedrijf uit Kapellebrug als eerste gecertificeerd voor inbouw duurzame waterzuivering op riviercruiseschepen. Belkin heerst, maar wint niet 'Je mag dus absoluut niet conservatief denken' KAPELLEBRUG - Advanced Waste Water Solutions (AWWS) uit Kapellebrug heeft een primeur. Als eerste in Europa mogen zij een biologische waterzuivering voor riviercruiseschepen inbou wen, waarbij het water deels kan worden hergebruikt in de wasse rij. AWWS werd hier deze week voor gecertificeerd. Het bedrijf uit Kapellebrug richt zich op duurzaam watermanage ment. Het ontwikkelt, produ ceert, vermarkt en onderhoudt ap paraten en technologie voor het biologisch zuiveren van afvalwa ter. Sinds een tijdje mikt het ook op toepassingen in de maritieme sec tor. Een jaar lang heeft AWWS de zo geheten Pure Blue Innopack++ ge test op een Rijncruiseschip, dat vaart tussen Keulen en Basel. Het systeem is compact en past in een kleine container, die makkelijk op een schip is in te bouwen. „Het is vijf maal kleiner dan een conven tioneel systeem", zegt AWWS-di- rècteur Angelo de Mul. Een ander voordeel is dat zoet wa ter weer kan worden benut in de wasserij of teruggeloosd in de ri vier. Afgevangen organische stof fen als fosfaat en stikstof kunnen worden hergebruikt. Daarmee vol doet het systeem ruimschoots aan de jongste, strenge lozingsei- sen voor afvalwater. „Het levert een hoog zuiverings rendement bij een relatief lage in vestering", zegt De Mul. Mede door de certificering verwacht hij dit jaar een verdubbeling van de omzet en de werkgelegenheid. AWWS heeft nu 14 mensen in dienst; De Mul verwacht dat het er zo'n 35 worden. Ook in 2015 voorziet hij forse groei. „We heb ben net een order van een bedrijf dat onder Zwitserse vlag vaart bin nen. Ook voor andere producten hebben we orders ontvangen, on der meer uit Israël en Frankrijk." Voor het maritieme afvalwatersys teem, waarvoor een derde versie wordt ontwikkeld, gaat AWWS een Europese organisatie uitrol len. „Daarbij houden we alles in eigen hand. Alleen op die manier kun je kwaliteit garanderen." De Mul gelooft heilig in een inten sief contact met klanten, ook na verkoop. Zo monitort AWWS on line elk schip dat is uitgerust met een Pure Blue Innopack++. „We zien een probleem al aankomen voordat de bemanning het in de gaten heeft. Dan geven we een seintje of rijden er zelf naar toe als er een onderdeel moet worden vervangen." AXEL DOEL (B) - De kernreactor Doel 4 ligt nog zeker een maand stil. Dat meldt een woordvoerder van de Belgische exploitant Electrabel, naar aanleiding van de stillegging van vorige week. Op dinsdag 5 au gustus viel Doel 4 stil nadat onbe kenden 65.000 liter smeerolie van de turbine lieten weglopen naar een ondergronds reservoir. Daar door raakte de turbine oververhit en viel de reactor automatisch uit. Dat heeft forse schade opgeleverd. De mensen die in de buurt van reactor Doel 4 wonen, lopen vol gens Electrabel geen gevaar. De zevenjarige Wessel heeft wel eens van die buien: hij wil zo laat mogelijk naar bed. Dat kan dan trouwens ook makke lijk, omdat hij toch helemaal geen slaap heeft. Naar eigen zeggen, dan. Dat euvel doet zich voor in het zo merseizoen, wanneer de dagen lang zijn en het pas laat donker wordt op de slaapkamer. Zo was het ook de afgelopen week weer eens. „Mama! Ik kan niet sla pen, ik heb geen slaap." De oplossing was eenvoudig: „Ga maar schaapjes tellen, Wessel, dan val je misschien vanzelf in slaap." Wessel: „Maar tot hoeveel moet ik tellen? Ik weet toch niet hoeveel schapen er in de wei lopen..." WOENSDAG 13 augustus 2014 Biozuivering voor cruiseschepen door Frank Balkenende zie ook pagina 19 Tip? redactie@pzc.nl AXEL - Danny de Munk zong als broekie dat 'Amsterdam poep op de stoep is', maar in Axel kunnen ze er ook wat van. Op Facebook worden deze drie drollen op de hoek van de Noordstraat (de winkeldreef) en Kerkdreef aan de hand van een foto ontleed. Van een hond? Nee, honden eten geen hooi, weet een kenner. „Het moet daarom haast wel van een paard zijn." Feit is dat de keutels voor ergernis zorgen. Een passant uitte zijn ongenoegen door een briefje in een van de bolussen te prikken met de me dedeling dat het baasje van deze viervoeter een hufter is. Serieus bedoeld, al was het alleen maar omdat aan winke len in Axel zo geen drol aan is. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49