Explosieve stijging van aantal zonnepanelen in gemeente Borsele Paardenstoet opent rijpaden N-Beveland 20 BEVELANDEN en THOLEN EUROPEES KAMPIOENSCHAP HANDBOOGSCHIETEN Europees Kampioenschap handboogschieten op de staande wip in Kwadendamme. De aanleg van zonnepanelen bij particulieren, bedrijven en bij maatschappelijk vastgoed zoals scholen heeft voor een groei van dertig procent gezorgd. Deze groei valt grotendeels toe te rekenen aan het besluit van de ge meente en schoolbesturen om de Borselse scholen te voorzien van zonnepanelen. De gemeente Borsele inventari seert elk jaar het aantal zonnepa nelen binnen de gemeente. Het to taal aantal zonnepanelen is nu bijna achtduizend; gemiddeld is dat genoeg om jaarlijks 640 huis houdens van duurzame elektrici teit te voorzien. De gegevens van de inkoopactie 'Zoneffect' van de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) en Zeeuw- ind zijn hier nog niet in meegeno men. In 2012 lagen er ongeveer zesdui zend zonnepanelen in Borsele. In vergelijking met toen is het aantal dus met circa dertig procent geste gen. Naar verwachting zal deze groei doorzetten en komen er nog meer panelen bij. De gemeente onderzoekt nu mogelijkheden om zonnepanelen op de daken van dorpshuizen, voetbal- en tennis verenigingen te plaatsen. Die verenigingen hebben tot 15 au gustus de tijd om hun verbruiks gegevens door te geven aan de ge meente. Op basis hiervan wordt vervolgens verder onderzoek naar de haalbaarheid gedaan. Ook R&B Wonen promoot het ge bruik van zonnepanelen. Een groot aantal huurders maakt ge bruik van het aanbod panelen op hun dak te laten plaatsen. Directeur Peter Bevers noemt de belangstelling 'overweldigend'. Een jaar lang werkten veertig vrij willigers aan het netwerk: de mar kering en bewegwijzering van de grasbermen en zandpaden en de aanleg van rustplaatsen waar paar den veilig vastgezet en gedrenkt kunnen worden, met mestopslag en picknickplekken. Paardensport- centrum OC Stables aan de Stekel- dijk bij Kamperland was daarbij de uitvalsbasis, en is dat bij de opening weer. Daar verzamelen de ruiters en menners zich vanaf 9.00 uur. Om 10.00 uur markeren gedeputeerde Carla Schönknegt en wethouder Piet de Putter de opening formeel. De stoet ver trekt om 11.00 uur. Om 13.00 uur pauzeren paarden en mensen bij Uitspanning de Houtzaagwerf aan de Oude Kortgenedijk bij Geersdijk. De tocht sluit om 15.00 uur bij OC Stables. voor dat het de hoogste tijd werd dat onze vereniging de organisa tie weer voor zijn rekening zou nemen. Toen ging het balletje rol len." Dat was driekwart jaar gele den. Er werd een commissie ge vormd, een begroting gemaakt en sponsoren gezocht. „Er komt im mers nogal wat bij kijken. Onze vereniging beschikt over twee vas te wippen. De reglementen voor een Europees kampioenschap schrijven vier wippen voor. Dank zij een aantal sponsors is dat ge lukt. Daarnaast moet het terrein goed bereikbaar zijn en er moeten campings in de buurt zijn voor de deelnemers. Behalve overnach tingsmogelijkheden in Goes, Ka- pelle en Wemeldinge richten wij ook zelf een camping in. Dat is op het terrein dat ook wordt ge bruikt voor het jaarlijkse bluesfes tival." Eens in de drie jaar wordt een Eu ropees kampioenschap gehouden. Als Nederland aan de beurt is, ge beurt dat wisselend in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. „De Nederlandse bond heeft ons het kampioen schap toegewezen. Het is toch fijn dat de bond ons het kampioen schap gunt." Aan het kampioenschap doen een kleine vijfhonderd schutters mee. Het evenement begint vrijdag om 14.00 uur met een publieke schie ting op drie wippen. „Iedereen mag aan deze publieke schieting meedoen. Deelnemers schrijven in op de dag zelf." Op zaterdag en zondag is het daadwerkelijke Europees Kam pioenschap. Op zaterdag is dat voor de junioren, op zondag voor de senioren. De openingsplechtig- KWADENDAMME - Hans Schipper spant de boog. Zijn ogen zijn ge richt op de 'vogels' op de 25 meter hoge schiethoorn. „Er komt echter veel meer bij kijken. Een goede schutter moet bijvoorbeeld ook re kening houden met de windrich ting en de stand van de zon." Schipper is secretaris van schut tersvereniging Victoria in Kwa dendamme. Die vereniging houdt zaterdag en zondag het Europees Kampioenschap handboogschie ten op de staande wip, met deel nemers uit Nederland, België en Frankrijk. De laatste keer dat Victoria het EK organiseerde was in 1978. „Op onze laatste jaarvergadering be gonnen we te praten over het Eu ropees kampioenschap. Een groep jongere leden stelde het bestuur heid is om 13.00 uur door de voor zitter van het Europees Comité, gevolgd door het spelen van de volksliederen en het hijsen van de vlaggen. De landenploegen be staan uit ieder 24 schutters. Daar naast dingen zeventig schutters mee naar de individuele titels. Schipper doet aan deze laatste ca tegorie mee. Wethouder Ad Schenk van de gemeente Borsele reikt om 19.00 uur de prijzen uit, in samenwerking met de voorzit ter van de Nederlandse bond van Wipschutters. Op zaterdagavond is een feest avond. „Dat doen we ook voor de inwoners van Kwadendamme, om wat terug te doen voor even tuele overlast. We verwachten na tuurlijk helemaal geen proble men, maar er zullen toch deelne mers door het dorp lopen. Vooral de Fransen gaan wel eens op ver kenning uit om te kijken of er er gens nog iets te beleven valt." Het kampioenschap voor de senio ren begint zondag eveneens om 13.00 uur. Daarvoor is om 09.30 uur de traditionele kranslegging bij het monument aan de A. de Koningstraat. „Het is wel jammer dat de muziekvereniging vanwe ge de vakantie geen kans heeft ge zien te spelen. We hebben wel een trompettist die de Last Post speelt." Hans Schipper heeft veel waarde ring voor de zestig vrijwilligers. „Zonder hun inzet was het zeker niet gelukt dit kampioenschap te organiseren." door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het aantal zonne panelen in de gemeente Borsele is in twee jaar tijd wederom explosief gestegen. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Een lange stoet rui ters en menners trekt op zaterdag 13 september over een deel van het nieuwe ruiterpadennetwerk van Noord-Beveland. Die dag wordt het honderd kilometer lange netwerk officieel geopend. Aanmelden: ruiterroutesnoordbeve- land ©gmail.com Europese ogen gericht op de staande wip door Frank van Cooten Hans Schipper bevestigt de 'vogel' op de schietvork of prang. Deze vork staat op de schietboom van 21 tot 24 meter hoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46