Tennisser kan zich simpel laten fixen Beikin heerst, Prinses vertrekt bij FEI I I 1 Orange Cycling Team vindt hoofdsponsor Sterling is LA Clippers kwijt aan Ballmer I I 24 SPORT ENECO TOUR Blunderaar Legia Warschau moet stad snel uit Nederlandse wielerploeg maakt tactische fouten in hectische finale. Lars Boom grijpt daardoor naast zege en leiderstrui. EP Het geeft maar aan dat match- fixing geen fenomeen is dat exclu sief verbonden is aan de voetballe rij. Het is, voor wie kwaad in de zin heeft, zelfs stukken eenvoudi ger een tennispartij te manipule ren. Er is maar één iemand, een speler, voor nodig die de dollarte kens niet kan weerstaan. Een par tij opzettelijk verliezen kan boven dien redelijk ongemerkt. Dat het Nederlandse onderonsje tussen Boy Westerhof en Antal van der Duim, maandag gespeeld in het Duitse Meerbusch, is ver kocht staat alles behalve vast. Er ontstond rumoer op Twitter toen gebruikers vóór en tijdens het duel sterk fluctuerende quo teringen zagen op diverse gokweb- sites. Toen de partij ook nog eens uitpakte volgens het scenario zo als dat was verkocht - Van der Duim won in drie sets - was het optelsommetje snel gemaakt: dit klopt niet. De Tennis Integrity Unit van de internationale tennis- federatie ITF doet sinds gisteren onderzoek naar de wedstrijd. Wedden op tennis kan al geruime tijd. Maar inzetten op duels op dit lagere niveau is iets van de laatste jaren. Op veel challengers en futu res zijn geen camera's. Veel wedstrijden worden in be trekkelijke anonimiteit afgewerkt. Dat maakt dat de toernooien aan trekkelijk zijn voor fixers. Die be naderen spelers, beloven hen een bepaald bedrag en kunnen via tus senpersonen de (internet)gokkers op de hoogte stellen van de deal. Wat niet helpt is het geringe prij zengeld bij challengers en futu res, soms maar enkele tientallen of honderden euro's. Dat maakt het vinden van een 'slachtoffer' eenvoudiger. In plaats van een paar tientjes ont vangen na een verloren eerste ron de gloren ineens duizenden, mis schien wel tienduizenden, euro's of dollars. Voor zover bekend zijn tot dusver vier tennissers ge schorst voor matchfixing. Daniel Köllerer (Oostenrijk), David Savic (Servië), Sergei Krotiouk (Rus land) en Andrey Kumantsov (Rus land) zijn voor het leven uitgeslo ten van de sport. Op welke ma nier zij precies betrokken waren bij matchfixing, bleef overigens vaag. Toch stelde ze zich in eerste in stantie kandidaat voor een derde periode. Haar terugtrekking heeft de FEI, die in april instemde met haar herverkiezing, dan ook ver rast. Al Hussein is omstreden van wege haar man Muhammed bin Raschid Al Maktoum, emir van Dubai en vicepresident van de Verenigde Arabische Emiraten. De ruiter werd al eens zes maan den geschorst wegens dopingge- bruik en zijn stallen worden met nieuwe dopingschandalen in ver band gebracht. VLIJMEN - Wie de eerste saaie uren van de tweede etappe van de Ene- co Tour tussen Waalwijk en Vlij men had gezien, kon niet vermoe den dat de finale een ware thriller zou worden. Drie coureurs reden vrijwel vanaf het begin voorop en het peloton hield ze urenlang aan het lijntje. Een lekke band van Tom Dumou- lin op twintig kilometer van de fi nish leidde plots een bikkelharde strijd in. Terwijl de kopman van Giant-Shimano wegslippend in bochten alle risico's nam om te rug te komen, reed Belkin volle bak op kop om naar eigen zeggen Lars Boom aan de etappezege te helpen. Na verschillende valpartij- en in de zware regenbuien boven het Brabantse land leek het beuls werk van Belkin te gaan lonen. Bauke Mollema, Sep Vanmarcke en thuisrijder Lars Boom waren mee in een selecte groep, maar in de laatste hectische kilometers maakten ze tactische fouten. De drie demarreerden erop los en reden zo soms achter elkaar aan, waarna de Tsjech Zdenek Stybar profiteerde en in de sprint Boom voorbleef. „Ik baal dat ik niet heb gewonnen, maar ik ben erg tevre den over de tijd die ik op enkele concurrenten voor de eindzege heb gepakt", aldus de renner uit Vlijmen na afloop. Dumoulin reed in een sterke achtervolging het gat bijna dicht, maar verloor toch veertien kostbare seconden op Stybar en Boom. Meteen na de 175 kilometer lange rit vol draaien en keren zag Bel- kin-ploegleider Merijn Zeeman de bui al hangen. Zijn team deed kopwerk toen concurrent en favo riet voor het eindklassement Du moulin lek reed. Een onsportieve actie van Belkin? „Hohoho. Wij re den al twintig kilometer op kop toen Tom een lekke band had. Wij reden niet om hem te doen verliezen, maar om zelf de etappe te winnen. En we kunnen niet zo maar stoppen met rijden als Pavel Brutt op twintig kilometer van de finish nog een voorsprong heeft van drie minuten." Zeeman was duidelijk 'not amu sed' over de suggestie dat zijn ploeg extra gas gaf toen Dumou lin lek reed. „Dat is gewoon flauw, zo komen de verhalen de wereld in. Wij hebben een goede relatie met Giant-Shimano en ik vind de lekke band heel sneu voor Tom, maar wij gaan dan niet stoppen met rijden." Dat het erop leek dat Mollema, Boom en Vanmarcke elkaar in de weg reden in de laatste kilome ters, zag Belkin-ploegleider Zee man anders. „Dat wegwerpgebaar van Boom was niet naar Mollema, maar naar andere renners die niet wilden meewerken. Bauke reed naar Boom toe en trok zo mooi de sprint aan. Lars moest alleen net een gaatje laten op Stybar en dat kon hij niet meer goedmaken. We hebben echt als team gestreden in deze hectische rit en daar ben ik echt trots op." Bij Giant-Shimano likten ze na af loop hun wonden. Ondanks een sterk nummer van kopman Du moulin staat hij mede door de bo nificatieseconden nu op 24 secon den achterstand van leider Stybar. Ploegleider Rudi Kemna: „Wij kregen niet mee dat Belkin op kop reed, maar daar waren we ook niet mee bezig. Als ze het be wust hebben gedaan, kan ik het ergens wel begrijpen: je probeert op elke manier je concurrentie af te troeven. Dan is lek rijden pure pech voor Tom. Ik neem Belkin niets kwalijk." Ook Dumoulin bleef diplomatiek. Een hard oor deel over het kopwerk van Belkin wilde hij niet vellen. „Natuurlijk wist Belkin dat ik lek reed. Alle ploegen wisten dat. Of ik hun uit leg geloof? Dat moet ik nog zien. Maar ik ga daar nu niks over zeg gen. Ik baal vooral vanwege het tijdverlies, maar ook vanwege de inspanning die ik heb moeten doen om terug te komen. Ik heb een half uur de ballen uit mijn broek moeten rijden en dat ga ik tijdens de tijdrit wel voelen." Die heeft zich voor twee jaar aan Orange Cycling verbonden, met een optie op verlenging. Het team zal gaan bestaan uit er varen Nederlandse renners, aange vuld met talenten uit eigen land. Boogerd, Breukink en Van Poppel krijgen de leiding over de ploeg. Michael Zijlaard, de man van veel voudig wereld- en olympisch kampioene Leontien van Moorsel, Henk Schipper en Pim van der Wildt nemen het management voor hun rekening. Het Orange Cycling Team moet een pro-conti nentale ploeg worden. Het bete kent dat hij op het op het een na hoogste niveau van het wielren nen actief wil zijn. De Nederland se ploegen Belkin en Giant ko men uit in de World Tour, het hoogste niveau. De kans is groot dat Roompot Va kanties die nieuwe sponsor is. Het recreatiebedrijf met de hoofd vestiging in Kamperland was in onderhandeling met Belkin en Orange Cycling over een sponsor contract. CEO Jurgen van Cutsem van Roompot kondigde maandag in Terneuzen tijdens de eerste etappe van de Eneco Tour aan dat waarschijnlijk vandaag bekend zou worden welke wielerploeg zijn bedrijf zou gaan sponsoren. In Terneuzen overlegde hij nog met Belkin en Orange. WARSCHAU - De clubmedewerk- ster van Legia Warschau die ver antwoordelijk is voor de uitscha keling in de Champions League, heeft van de politie het advies ge kregen de stad te verlaten. „De po litie zegt dat ik moet onderduiken tot de rust is teruggekeerd", aldus Marta Ostrowska. Supporters zien in haar admini stratieve fout, waardoor een ge schorste speler in de derde voor ronde tegen Celtic in actie kon ko men, het bewijs dat vrouwen niet bij de club betrokken moeten wor den. Ze bedreigen haar. De Uefa strafte Legia met een 3-0-nederlaag, waardoor de ploeg werd uitgeschakeld in de Cham pions League. Celtic bekert nu ver der en Legia zakt af naar de Euro pa League, mits de beroepscom missie van de Uefa die beslissing vandaag niet herroept. Sterling kreeg van de NBA een le venslange schorsing en werd bo vendien gedwongen om de Clip pers te verkopen. De 80-jarige Amerikaan ging in eerste instan tie akkoord met de verkoop van zijn club, maar kwam daar later op terug. De rechter bepaalde twee weken geleden echter dat de verkoop aan Ballmer toch mag doorgaan zonder toestemming van Sterling. Zijn vrouw Shelly kreeg het alleenrecht om de NBA-club te verkopen nadat ze haar echtgenoot op medische gronden de zeggenschap over de bezittingen van de familie heeft laten ontnemen. Sterling werd door twee artsen mentaal onbe kwaam verklaard. De 58-jarige Ballmer heeft naar verluidt een recordbedrag van twee miljard dollar (1,5 miljard eu ro) op tafel gelegd voor de Clip pers. De befaamde basketbalclub uit Los Angeles was sinds 1981 ei gendom van vastgoedmagnaat Sterling. In april raakte de langst zittende eigenaar van een NBA-club in grote problemen, toen audiofragmenten opdoken van een gesprek dat Sterling voer de met zijn vriendin. De schatrij ke Amerikaan zei onder meer dat zij niet met zwarte mensen op de foto moest gaan en geen Af ro-Amerikanen moest meenemen naar wedstrijden van zijn basket balteam. 0* door Rik Spekenbrink NIJMEGEN/MEERBUSCH - Tennisser Novak Djokovic onthulde jaren ge leden dat hij in 2006 werd bena derd om een eersterondepartij in Sint-Petersburg opzettelijk te ver liezen. Zijn beloning: 110.000 Brit se pond. Uiteraard zag Djokovic, toen al de top twintig genaderd, er vanaf. Hij liet het hele toernooi links liggen. LAUSANNE - Haya bint al Hussein ziet af van een derde termijn als presidente van de internationale paardensportbond FEI. De prinses van Jordanië werd in 2006 voor het eerst voor vier jaar gekozen en pleitte voor een maximum van twee termijnen. maar wint niet door Robin van der Kloor UITS LAGEN Vlijmen. Eneco Tour, UCI WorldTour. Twee de etappe, Waalwijk-Vlijmen: 1Stybar (Tsj) 175,8 km in 4.06.16, 2. Boom (Ned), 3. Van- marcke (Bel), 4. Marcato (Ita), 5. Quinziato (Ita), 6. Jans (Bel), 7. Appollonio (Ita), 8. Molle- ma (Ned), 9. Vermote (Bel), 10. Broeckx (Bel), 28. Terpstra op 0.06, 38. Langeveld 0.14, 47. Tankink, 62. Kroon, 66. Dumoulin, 67. Van Baarle, 79. Markus 0.27, 81. Mouris 0.37, 97. Veelers 2.37, 98. Leezer, 102. B. van Poppel, 107. Van Emden 3.43, 108. D. van Poppel, 112. Curvers 6.04, 116. Bulgac, 117. Stamsnij- der. Algemeen klassement: 1. Stybar, 2. Boom 0.01, 3. Vanmarcke 0.06, 4. Broett (Rus) 0.07, 5. Gilbert (Bel) 0.09, 6. Marcato 0.10, 7. Troesov (Rus), 8. Jans, 9. Kruopis (Lit), 10. Keu- keleire (Bel), 15. Mollema, 21. Terpstra 0.16, 38. Dumoulin 0.24, 43. Langeveld, 50. Tan kink, 58. Kroon, 62. Van Baarle, 67. Markus 0.37, 87. Boy van Poppel 2.47, 90. Leezer, 92. Mouris 3.03, 96. Van Emden 3.53, 101. Veel ers 5.43, 105. Curvers 6.14, 123. Danny van Poppel 9.08, 127. Stamsnijder 9.57, 128. Bulg VLIJMEN - Het nieuw op te zetten Nederlandse wielerteam Orange Cycling heeft een hoofdsponsor ge vonden. De ploeg, waarbij Michael Boogerd, Erik Breukink en Jean-Paul van Poppel betrokken zijn, maakt vandaag op een pers conferentie in Breda tijdens de Ene co Tour de naam van de sponsor bekend. LOS ANGELES - Steve Ballmer is de nieuwe eigenaar van Los Angeles Clippers. De voormalige Micro- soft-topman heeft de basketbal club uit de NBA overgenomen van Donald Sterling, die eerder dit jaar in opspraak raakte vanwege racis tische uitlatingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24