IIIIII! Noord-Hollandse kust jhm Dood paard zorgt voor opschudding Over vijfjaar kan er schaliegas door onze leidingen stromen. Bedrijven halen het omstreden gas uit de VS. 8 en 9 In de rij voor eetf' snoepje BREDA - Nederland beschikt over vijf jaar mogelijk over schaliegas uit Amerika. Een groot aantal Eu ropese energiebedrijven heeft recent contracten afgesloten om schaliegas af te nemen in de VS. Ze willen het als LNG (vloeibaar gas) verschepen. Onder die bedrij ven zijn Eon en GDF Suez, die bei de toegang hebben tot het Neder landse gasnetwerk. Kim Schoppink van Greenpeace noemt het 'bizar' dat schaliegas zo toch ons land binnen kan ko men. In Nederland wordt nog vol op gediscussieerd over de vraag of schaliegas wel wenselijk is. Na fel protest in gebieden die in beeld waren voor proefboringen, zijn die boringen opgeschort. Schop pink: „We willen niet in onze ei gen achtertuin naar schaliegas bo ren omdat dat schadelijk is voor het milieu. Maar als dat ergens an ders gebeurt, vinden we dat blijk baar prima." Ook in de VS is schaliegas omstre den. Het wordt gewonnen door fracken. Daarbij wordt gesteente onder hoge druk afgebroken. Criti ci stellen dat dat het milieu schaadt, door bodem- en water vervuiling. Ook zou de kans op aardbevingen toenemen. Wettelijk is schaliegasimport niet verboden. Bij het invoeren van gas wordt niet gekeken naar de oorsprong. Er zijn twee transport routes waarlangs schaliegas recht streeks Nederland binnen kan ko men: via Rotterdam en Gronin gen. Daar kan LNG worden omge zet in 'normaal' gas, waarna het de leidingen in gaat. Liesbeth van Tongeren, Kamerlid voor GroenLinks, werkt aan een wet die het consumenten moge lijk maakt een leverancier te kie zen die géén schaliegas levert. „Dit is een extra reden om die wet er snel doorheen te krijgen." De import van Amerikaans gas kent ook voorstanders. Volgens hen vermindert het de afhanke lijkheid van Rusland. Als er meer dere aanbieders zijn, heeft de EU een betere onderhandelingsposi tie ten opzichte van de Russen. 1 1 Hf m i ai 1 Oproep tot eten groente en fruit van Zeeuwse Campagne Samen Sterk via sociale media Prijzen keideren door boycot Rusland zie ook pagina's 11 en 19 WOENSDAG 13 augustus 2014 NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De poli tie had nog maar net het persbe richt 'Paard moedwillig ver moord' de wereld in geslingerd, of de Nieuwlandse paardenslager draaide gisteravond hoofdschud dend de Veerdam in. Het paard was namelijk niet ver moord. „Het is verongelukt in Heinkenszand", vertelt Martin de Kok, „en ik heb het uit zijn lijden verlost." De Kok neemt het kada ver dan doorgaans mee naar Nieuwland, waar het destructiebe drijf het komt ophalen. „Maar ik- heb het schot gelost in de aanhan ger waarin het paard lag. Die aan hanger moest nog terug naar Heinkenszand, dus ik heb het paard even hier neergelegd. Dat doe ik vaker. Er komt hier toch verder niemand." Behalve een hardloopster dus. Die zag een dood, verminkt paard en waarschuwde de politie. En die sloeg alarm. Met een volle polder weg tot gevolg. Er had een zeiltje over gemoeten, zeggen agenten. „Nee", corrigeert De Kok. „Zij had den even moeten nadenken." DE STELLING UW MENING 193 reacties De zomerhit Salsa Tequila is niet om aan te horen 555530 Acteur Robin Williams overleden Zon, wolken en ff een bui, 20° Kras.nl/50866 of bel 0900-9697i5cPm Ij? »($j| Import van schaliegas uit Amerika door Sander van Mersbergen pagina 2/3 Schaliegas: wapen tegen de greep van Gazprom IflI'lIE Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 189 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Ik koop voortaan groenten en fruit uit Zeeland Reageer op pzc.nl EENS ONEENS Kom genieten van het strand en de duinen of bezoek Amsterdam! 4-sterren hotel op 150 m van het strand in IJmuiden Inclusief ontbijtbuffet, wifi en gebruik wellness Mogelijkheid tot bijboeken van een high tea (ca. 15 p.p.) Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1