KINDERTELEFOON ZEELAND ZOEKT OUD-VRIJWILLIGERS EN BELLERS VAN TOEN Genomen Boerderij Oranjepolder Rockopera 'O die zee' is zeer in trek, vooral ook buiten de provincie. Bij de festivals is de tendens vergelijkbaar. /7/W FZC CULTURELE EVENEMENTEN 18 ZEELAND Gewapende drankrijder raakt rijbewijs kwijt Vlissingen geeft stranden weer vrij woensdag Wanneer we op de handboogvereni ging na het schieten nog ge zellig naborrelen, mag een van de schutters graag hele exposés geven over van alles en nog wat. Na elke tripel wordt hij spraakzamer tot hij ineens weer heel zwijgzaam is en wa terig voor zich uitkijkt, zijn bril letje aanduwt en besluit dat ie maar weer eens naar huis wan delt. In zijn vertellingen mag hij graag de uitdrukking 'door de band genomen' gebruiken. Je bent eindredacteur bij een krant of niet, en ik flapte er dan ook uit dat de uitdrukking vol gens mij 'door de bank geno men' is. We werden het niet eens en eenmaal thuis ging ik maar eens op onderzoek wie er nu gelijk heeft. Bovendien vind ik het altijd leuk om te weten waar uitdrukkingen vandaan komen. Zo heb ik ook eens iets om te exposeren aan de bar op de club. Wat bleek? We hebben beiden gelijk. De uitdrukking bestaat in twee varianten. 'Door de band genomen' als 'door de bank genomen' zijn beide cor rect en betekenen hetzelfde. Al leen de oorsprong is anders. 'Door de band genomen' is ouder dan ik aanvankelijk ver moedde. Ik dacht dat het een uitdrukking was uit de wilde jaren zestig toen stickies ro kende meisjes door alle leden van de band genomen wer den. Maar de werkelijke her komst van deze variant is ech ter een stuk braver: 'door de band genomen' komt waar schijnlijk van de band die de ge middelde hoeveelheid rijshout bijeen houdt. 'Door de bank genomen' zou zijn oorsprong kennen in de vlees- en visafslag, waar de prijs op de (toon)bank bepaald werd. Kan goed zijn dat we allebei ge lijk hadden, tóch zou ik er voor willen pleiten dat we voortaan 'door de bank genomen' gebrui ken in plaats van door de band. De bank-variant is in deze tijd van bonussen, graaien en een spaarrente van 1 (één) procent veel actueler en herkenbaarder. Wie voelt zich tegenwoordig nu niet door de bank genomen? In 1680 werd het land waarin de boerderij staat ingepolderd, in opdracht van Prins Maurits van Oranje. Daarom de naam: Oranjepolder. Het duurde een jaar voordat hij gebouwd was. Het was de grootste boerderij van Walcheren, het land had een kroondomein. De eerste steen van de boerderij is gelegd door A. Crucq. Het huis wat bij de boerderij hoort is gebouwd in 1904. De huidige schuur is afgebrand in 1922 en in 1924 weer opgebouwd. De boerderij is 70 meter lang, dat was voor die tijd erg groot, een echte 'Hereboerderij'. Ze hadden een grote zolder waar ze graan in bewaarden. Er hingen grote deuren in de schuur die ze in die tijd een 'tas' noemden. De boerderij had 14 paarden wat vergeleken bij andere boerderijen erg veel was. Er was een grote stal waar 30 koeien en ongeveer 20 varkens stonden. Voor de veulens, de kalfjes en de biggetjes waren er aparte stallen. Petrus Immensschool 1924-1925 Middelburg Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl UNIVERSITY RITTHEM - Trudi Warns van thea ter De Wegwijzer verbaast zich el ke dag weer, als ze de aanhouden de stroom aan bestellingen voor muziektheaterspektakel O die zee verwerkt. „Voordat ik de kaarten op de bus doe, sorteer ik ze op postcode. Het is ongelooflijk om te zien hoeveel mensen van bui ten Zeeland kaarten bestellen." Twee derde van de bezoekers van de rockopera bij Fort Rammekens komt van buiten de provincie grenzen, aldus Warns. Laten Zeeuwen het afweten of is de ani mo van niet-Zeeuwen opmerke lijk groot? „Ik benader het positief en denk dat vooral mensen uit het land in dit soort dingen geïn teresseerd zijn." Warns wijst ook op de rol van de landelijke media ('Het rockt in Zeeland, en niet zo'n beetje ook', aldus de Volkskrant), die veel aandacht besteden aan O die zee. „Dan zie je meteen weer een piek in de kaartverkoop." Het succes lijkt niet op zichzelf te staan. Ook andere grote culturele evenementen in Zeeland signale ren een toenemende belangstel ling, zeker van buiten de provin cie. Het Zeeland Nazomerfestival, dat dinsdag 26 augustus aan zijn veertiende editie begint, was aan vankelijk bevreesd voor concur rentie van O die zee. Het tegendeel blijkt echter het geval, want de be langstelling voor het festival is groter dan ooit. „Mijn angst was RENESSE - Een 46-jarige Belg is aan de Hoogenboomlaan in Ren- esse opgepakt voor rijden onder invloed. Agenten lieten de man maandag rond 21.50 uur een blaas- test doen. De bestuurder blies 760 •g/1, meer dan drie maal de maxi maal toegestane hoeveelheid. Daarop ging de man mee naar het politiebureau. De agent die de au to van de Belg naar het bureau reed, zag naast de bestuurders stoel hagelpatronen liggen. Daar naast lag een zogeheten shotgun met afgezaagde loop. Op het bu reau is de man hiervoor direct aangehouden. Ook zijn rijbewijs is ingevorderd. Hij is ingesloten. dus niet terecht", erkent directeur Henk Schoute dan ook. In de voorverkoop werden al zo'n 9000 kaarten voor de drie locatie voorstellingen en de diverse con certen op het Middelburgse Abdij plein besteld. „Andere jaren zaten we rond deze tijd op ongeveer 6000", zegt Schoute. „Alle locatie voorstellingen lopen als een trein, maar ik vind het vooral opmerke lijk dat mensen nu veel meer kie zen voor voorstellingen én concer ten, vaak ook voor meerdere da gen en personen. Bijna dagelijks zien we mensen die voor 500 eu ro of meer kaarten kopen." Het is, vindt Schoute, een serieus signaal dat het consumentenver trouwen weer groeiende is. „Na een aantal lastige jaren wil men blijkbaar nu weer leuke dingen meemaken." De belangstelling uit de rest van het land groeit, mede doordat het festival zich meer in de Randstad manifesteert. Schoute wijst ook op de rol van de landelijke media. „Er wordt tegenwoordig heel veel geschreven over Zeeland. Dat is VLISSINGEN - Voor de Vlissingse stranden geldt sinds gistermiddag geen zwemverbod meer. Het ge meentelijk zwemverbod is vervan gen door een officiële waarschu wing van de provincie dat zwem mers kans lopen met olie in aanra king te komen. Wie gaat zwem men, doet dat dus op eigen risico. Het zwemverbod gold sinds zon dag, toen lichte stookolie uit het wrak Spyros Armenakis op het strand spoelde. Het schip zonk in 1965 voor de Vlissingse boulevard. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zeeland speelt door Rolf Bosboom vwbinrti Ilse DeLange vorig jaar tijdens het Zeeland Nazomerfestival, op een vol Abdijplein, foto Lex de Meester Heb jij ooit de kindertelefoon gebeld en ben jij bereid je ervaring te delen? Laat het ons weten vóór 17 augustus. Of heb je als vrijwilliger gewerkt, meld je dan aan voor de reünie op 4 oktober in Goes. zeeland@kindertelefoon.nl of 0113 256 856

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18