Peuter Guinee 'patiënt zero' Harnas: snel akkoord waarmee ebola-epidemie begon of nooit meer bestand 8 BUITENLAND OEKRAÏNE Donetsk is omsingeld door het Oekraïense leger. Separatisten schermen met een tegenoffensief. '45.000 Russen aan de grens' DONETSK - Pro-Russische rebellen plannen een grote tegenaanval in de komende 2 a 3 dagen. Dit heeft de nieuwe leider van de zelfgepro- clameerde 'Volksrepubliek Do netsk', Aleksandr Zachartsjenko, gisteren tegen journalisten ge zegd. Hij weigerde nadere bijzon derheden te noemen. Noem het de schizofrenie van de oorlog. Terwijl Oekraïense grana ten ritmisch inslaan in zuidelijke buitenwijken van Donetsk, vraagt de ober op een terrasje in het cen trum of je nog cappuccino wilt. Oké, doe er dan nog maar eentje. Want stelregel in een oorlog luidt: 'Niets moet je uitstellen'. „Onze stad is nu omsingeld door het Oekraïense leger. Het geweld lijkt steeds dichter bij te komen. Ik weet niet hoe lang ik m'n ter ras openhoud", zegt Alexander die de cappuccino serveert. De straten hier in Donetsk zijn grotendeels uitgestorven. Weinig auto's, nog minder voet gangers. Alleen bij sommige Rus sische banken staan lange rijen voor de geldmachine. „Per dag kan je maximaal 250 euro uit de muur halen", klaagt een blonde vrouw. Daar moet ze dan drie tot vier uur voor wachten. En dat ter wijl er soms in de buurt granaten ontploffen, foetert ze. Bijna de helft van de miljoen in woners van Donetsk is gevlucht. Een deel in oostelijke richting, naar Rusland. Anderen westelijk; dieper de Oekraïne in. Nog steeds verlaten mensen de stad, want de trein tussen Donetsk en Kiev ver trekt alsof er niets aan de hand is. Degenen die in de stad zijn geble ven, blijven vooral binnen vanwe ge de beschietingen. En als er er gens granaten ontploffen, vlucht iedereen naar de schuilkelders. Een receptioniste van een hotel in het centrum van Donetsk slaapt inmiddels iedere nacht hier in de schuilkelder. „Ik kan het me ge- KIEV/BRUSSEL - Rusland heeft 45.000 man samengetrokken bij de grens, met tanks, raketsyste men, vliegtuigen en -helikopters. Dit zei het Oekraïense regeringsle ger gisteren. De NAVO repte vori ge week over 20.000 Russen. NA- VO-baas Rasmussen sprak giste ren over 'hoge waarschijnlijkheid' dat het Kremlin militair ingrijpt. woon niet voorstellen dat deze el lende onze stad is overkomen. Twee jaar geleden werd hier in Donetsk nog het EK voetbal geor ganiseerd!" Ondanks de beschietingen is de stad zeker niet verwoest. In het centrum is een drietal apparte menten vol geraakt. In de buiten wijken is meer oorlogsschade; maar nog altijd beperkt. Op straat heersen de pro-Russische separa tisten, zij die willen dat Donetsk en grote delen van oost-Oekraïne aansluiten bij Rusland. Op veel kruispunten staan gewapende jon ge mannen. Ze checken de identi teitskaarten van passanten of be waken gebouwen die zijn gecon fisqueerd door nieuwe machtheb bers. Op een torenflat staat groot geschreven: 'Weg met Fascisme', waarmee de prowesterse regering in Kiev bedoeld wordt. Omdat het Oekraïense leger er het afgelopen weekend in slaagde strategisch belangrijk gebied te veroveren op de separatisten - na bij de plek waar MH17 neerstortte - is Donetsk gescheiden van ande re separatistenbolwerken rondom de stad Luhansk. Vanuit Donetsk kunnen de separatisten nu niet meer rechtstreeks naar Rusland. Nu Donetks een enclave is, ver wacht het Oekraïense regeringsle ger een snelle inname. De separa tisten in de stad maakt dat nog niet nerveus, zeggen ze. „We heb ben genoeg wapens", pocht Pavel van het 'Vostok Battalion'. „Laat ze maar de stad in komen. Hier kunnen we ze makkelijker ver slaan dan op het platteland." Vlakbij marcheren zo'n tweehon derd separatisten een pleintje op. Daarna arriveert een Russisch-or- thodoxe priester die de strijders zegent. De zegen komt dan van boven, de Oekraïners wellicht van beneden. In het centrum hebben separatisten zandzakken op de meeste putdeksels gelegd. De ge dachte is dat Oekraïense regering troepen niet via de riolering de stad mogen binnensluipen. De separatisten hopen nog steeds dat Rusland hen te hulp schiet. Maar Russische ingrijpen zal slecht vallen in Kiev en bij de NAVO. Het jongetje wordt daarmee 'pa tiënt zero' genoemd, het aller eerste ziektegeval dat aan de oor sprong staat van een uitbraak. Omdat artsen niet aan het dodelij ke virus dachten, kon het zich ra zendsnel verspreiden in de regio. Een week na het overlijden van de peuter bezweken ook zijn moe der en 3-jarige zusje. Na Guinee, Liberia, Sierra Leone en Nigeria vreest inmiddels ook Rwanda voor ebola. Een Duitse student geneeskunde is in isolatie geplaatst met symptomen van de ziekte. Hij kwam vanuit Liberia, waar hij een tijdje heeft gewerkt. Resultaten van de test of de man daadwerkelijk aan ebola lijdt, wor den binnen enkele dagen ver wacht. De huidige ebola-uitbraak zorgt niet alleen in West-Afrika voor grote zorgen. Ook in Europa en de VS worden maatregelen getrof fen tegen de besmettelijke ziekte. Zo besloot de Amerikaanse staat North-Carolina gisteren dat mis sionarissen die vanuit getroffen landen terugkeren, maximaal drie weken in quarantaine worden ge plaatst. Spanje maakte zaterdag be kend dat de vorige week uit Libe ria gerepatrieerde missionaris wordt behandeld met het experi mentele Amerikaanse serum. Dat heeft volgens Israëlische me dia Hamas-vertegenwoordiger Iz- zat al-Rishq gezegd. Hij zei ook dat Hamas in dat geval ook niet zal instemmen met een nieuw staakt-het-vuren. Gisteren onderhandelden de bei de partijen in Cairo weer over een akkoord. Egypte bemiddelt hier bij omdat de beide partijen niet rechtstreeks met elkaar willen pra ten. De gesprekken zijn weer be gonnen nadat zondagavond voor 72 uur een wapenstilstand van kracht werd. Inwoners van de Ga zastrook maakten gisteren van de gevechtspauze gebruik om onder meer voedsel en brandstof voor hun generatoren te kopen. Een Turkse humanitaire organisa tie zal opnieuw proberen hulpgoe deren naar de Gazastrook te stu ren. Daarmee willen de Tïirken de Israëlische blokkade breken. Bij een soortgelijke actie vier jaar ge leden vielen tien doden toen Is raël het hulpkonvooi met geweld stopte. Daardoor verslechterde de relatie tussen Israël en Turkije. Zandzakken op putdeksel door onze correspondent Harald Doornbos door Lotte Martini CONAKRY - Een 2-jarige peuter uit Guinee was het eerste slachtoffer van de huidige ebola-epidemie. Dat zeggen onderzoekers. Het jongetje uit Guéckédou, een dorpje vlakbij de grens met Sierra Leone en Libe ria, stierf begin december 2013. Bij de dood van de peuter dachten artsen niet aan ebola. Het virus verspreidde zich daarna snel CAÏRO - Als de onderhandelingen tussen Israël en Harnas over het conflict rond de Gazastrook niet voor morgenavond leiden tot een akkoord, dan zal Harnas de gesprek ken afbreken. Tussen de beschietingen door kopen bewoners van Donetsk levensmiddelen in. Regelmatig moeten ze de schuilkelders in. foto Sergei Karpukhin/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8