Stinkende berkenwants jaagt kampeerders weg generatie misdadigers Man reed expres water in Venetië Valencia Istanbul BINNENLAND 5 Zo penetrant riekt volgens hem de berkenwants, een insect-dat op dit moment in extreem grote aan tallen voorkomt in Nederland. Diverse campings en woonwijken met berkenbomen worden door de Kleidocerys resedae geplaagd. De wantsen trekken massaal om hoog tegen gevels van huizen en gaan door geopende ramen naar binnen. Ook kruipen ze op en in tenten of caravans. Op Zoover, een website waar va kantieadressen worden beoor deeld, melden vakantiegangers dat kampeerders op bepaalde loca ties voor de berkenwants zijn ge vlucht. Gevaarlijk zijn de beestjes niet. Wel hinderlijk. „Ze kunnen echt overal op gaan zitten", zegt Ar nold van Vliet van Natuurbe- richt.nl. „Ook op mensen." „Daar kun je een rode huid door krijgen", vertelt boomverzorger Kuppen, gespecialiseerd in ziek ten en plagen. „Ze hebben een klein, venijnig steekje of prikje." Als berkenwantsen worden be dreigd, gaan ze ook stinken. Dan scheiden ze ter verdediging hun typische geur af. Bij RCN vakantiepark Het Grote Bos in Doorn zitten de insecten, (maximaal een halve centimeter groot) op bungalows. „Er zijn klachten van kampeerders", zegt een woordvoerster. „Maar échte last geeft het maar een enkele keer." De berkenwants wordt er niet bestreden, want hij gaat van zelf weer weg, zegt ze. Toch kan de overlast volgens ken ners nog wel een paar weken aan houden, want er is volgens Kup pen nog een nieuwe generatie op komst. In Doorwerth zijn de ber kenwantsen met aaltjes bestreden bij kinderopvang De Speelboerde- rij. Ze zitten er nog, maar zijn al slomer. De aaltjes vreten zich in de wantsen en laten een bacterie achter die hem in een paar dagen de das om doet. „Ze zitten vooral op het dak van een speelhuisje buiten", zegt een woordvoerster van de kinderopvang, 'en tegen de gevel van het gebouw'. In on der meer Emmen - 'we hebben 9000 berken in onze gemeente' - zijn wantsen bij mensen thuis be streden. Zo ook in Ruinen. Wie thuis last heeft van berken wantsen krijgt het advies ramen en deuren dicht te houden. Op muren kunnen ze het beste met een stofzuiger worden verwij derd. Dat er zoveel berkenwant sen zijn, komt door de zachte win ter. Mogelijk waren ook andere omstandigheden gunstig, zodat er veel voedsel voor ze was. nen ze beter een stoffig dorpje in het Rifgebergte opzoeken. Maar in plaats daarvan rijden ze in een grote auto naar nachtclubs in Tan- ger en Rabat om veel geld uit te geven aan drank en vrouwen. Dat zegt wat over die jongens." Ook kickbokser Badr Hari dook vaak op in Marokkaanse clubs ter- wijl hij in Nederland werd ge zocht wegens mishandeling. Vori ge week zondag werd hij nog aan gehouden in Marrakesh na een se rie verkeersovertredingen. Marokko levert geen onderdanen uit, dus ook geen Nederlanders die een dubbel paspoort hebben. Wel kunnen verdachten sinds eind 2012 in Marokko worden ver volgd voor in Nederland gepleeg de misdaden. De gevluchte Fouad el M. is in Marokko inmiddels tot levenslang veroordeeld in de 'Mientjeszaak'; de moord op twee buurvrouwen in Nijmegen die al lebei Mientje heetten. De man, een 38-jarige Rotterdam mer, is volgens de politie opzette lijk het Noordhollandsch Kanaal ingereden. Duikers haalden de man en de kinderen uit de gezon ken auto. De kinderen moesten worden ge reanimeerd. Behalve de duikers werden meerdere ambulances, twee traumahelikopters en perso neel van brandweer en politie in gezet. De politie wil graag in con tact komen met getuigen die hun verhaal nog niet hebben gedaan. Dat de man opzettelijk het kanaal is ingereden, blijkt volgens een po litiewoordvoerster uit onderzoek van de recherche. DINSDAG 12 AUGUSTUS 2014 door Wilma de Cort WAGENINGEN - Hij stinkt naar azijn, vindt de een. Beetje chemisch, meent de ander. „Wie ooit een berk heeft versnipperd, herkent de stank direct", zegt boomverzorger Henry Kuppen uit Mill. „Een zurige lucht." I De berkenwants kan een zurige geur verspreiden, foto HH De Kleidocerys resedae klimt in grote aantallen tegen gevels omhoog en kruipt door open ramen De zachte winter heeft er voor gezorgd dat er deze zomer opvallend veel berkenwantsen zijn geen vragen Verdachten kunnen sinds 2012 in Marokko worden vervolgd voor in Nederland gepleegde misdaden AKERSLOOT - De man die zondag middag omkwam doordat hij in Akersloot met zijn auto in het wa ter terecht was gekomen, blijkt dat met opzet te hebben gedaan. Zijn twee kinderen, een jongen van 4 en een meisje van 2 jaar, raakten ernstig gewond en liggen in kritie ke toestand in het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5