Samenopwegkerk slaat nieuwe wegen in Lichten op kruising bij Terneuzen aangepast Drugshandel op Nieuw crossterrein is in Breskens redding Special Day 24 ZEEUWS-VLAANDEREN WISSELTENTOONSTELLING 'BOVEN GOED' In het streekmuseum in Hulst loopt tot half september een expositie over bovenkleding. 66 Een mooie gelegenheid om een deel van onze collectie kleding te tonen Visserijfeesten Het kerkbestuur heeft onlangs een activiteitencommissie in het leven geroepen. Die gaat bekijken op welke nieuwe manieren er in komsten gegenereerd kunnen worden. E^n eerste stap is het openstellen van het gebouw voor het houden van concerten. Streek- troubadour Piet Brakman is ko mende zaterdag de eerste gast. Een week later is het de beurt aan de muziekvereniging Breskens Groede. De kerk haalt inkomsten uit de huuropbrengst en de ver koop van drankjes. De kerkzaal heeft potentie, meent dominee Van den Hoek. De akoes tiek is prima, en het is de enige ruimte in Breskens waar 500 men- Vorige maand gebeurden er twee ongelukken op het kruispunt. Dat waren zeker niet de eerste onge lukken op de kruising in de afgelo pen jaren. Veel weggebruikers klaagden dat de verkeerslichten te scherp ston den afgesteld. Terwijl de laatste automobilisten nog door groen re den, kregen kruisende automobi listen ook al het signaal dat ze hun weg mochten vervolgen. Taxi chauffeur Patricia de Zwart noem- sen in kunnen. Dat moet bij inwo ners van het dorp nog wel tussen de oren komen te zitten. Van den Hoek: „Niemand wil dat de kerk verdwijnt, maar dan moet ieder een beseffen dat ze hun steentje moeten bijdragen. Niet iedereen beseft dat kerken al lang niet meer rijk zijn. Sterker nog: het is voor ons al bijzonder moeilijk het gewone onderhoud te betalen." Volgens Van den Hoek bezoeken gemiddeld zo'n 40 mensen de zondagsdienst. In de zomer ver dubbelt dat aantal. „Dat loopt langzaam terug", vertelt hij. „We verliezen zo'n vijf kerkgangers per jaar." De dominee hoopt dat mensen die een ruimte willen huren, daar bij ook aan 'zijn' kerk willen den ken. Beperkingen wil hij vooraf niet opleggen. „Natuurlijk moe ten zaken niet tegen onze geloofs- overwegingen ingaan, maar we sluiten niet van tevoren bepaalde activiteiten uit." De concerten van Piet Brakman en de muziekvereniging Bres- kens-Groede beginnen om 20.00 uur. Toegang kost 5 euro. de het kruispunt vorige maand in deze krant zelfs 'het gevaarlijkste in de regio'. Rijkswaterstaat nam de situatie twee jaar geleden al eens onder de loep, maar constateerde dat de verkeerslichten volgens de nor men zijn afgesteld. Nadat eind juli een betonwagen en bestelbus je elkaar raakten, werd andermaal besloten om een meting uit te voeren. „Vorige week hebben we de situatie opnieuw bestudeerd. Daaruit bleek opnieuw dat de lich ten aan alle eisen voldoen. Het is geen onveilig kruispunt, maar om de weggebruikers tegemoet te ko men hebben we de instelling toch een beetje veranderd", vertelt woordvoerster Annette Uitterhoe- ve van Rijkswaterstaat. De lichten blijven nu iets langer op rood of groen staan. „Ze ver springen voortaan iets langza mer." HULST - Mode is van alle tijden. Dat kun je wel zien bij de tentoon stelling in het streekmuseum De Vier Ambachten. Daar wordt een selectie getoond van de grote col lectie kleding en accessoires die het museum bezit. Fraaie hoedjes en mutsen, kanten kragen, pele- rientjes, kinderkleding, babykle- ding, babymutsjes en slabbetjes. Allemaal uit het eind van de ne gentiende en het begin van de vo rige eeuw. Het museum bewaart wel veertig grote dozen vol met met kleding. „Daar zijn heel veel mooie dingen bij en het is zonde dat je dat niet kunt laten zien", vertelt bestuurs lid Hanneke Stam. „Daarom heb ben we een wisseltentoonstelling samengesteld die een goed over zicht geeft uit die tijd." Het gaat niet om klederdracht, want die is permanent in het museum te zien, maar om gewone kleding die de mensen droegen. Hanneke Stam: „Veel van onze exposities hebben de bedoeling om mensen wat te leren uit het verleden, maar dit is vooral een tentoonstel ling om naar te kijken." Een aangeklede modelpop toont de mode van eind negentiende eeuw: een ingesnoerde taille en hoepelrok. Onder de rok bonden dames een kussentje om hun ach terwerk beter te laten uitkomen. „En in het begin van de vorige eeuw gooiden ze alle korsetten overboord. Ook toen wisselden de modetrends elkaar af." Opvallend is een grote collectie hoedjes. Hanneke Stam: „Tot om streeks 1900 bedekte iedereen het hoofd: mannen, vrouwen en ook kinderen. Nu doen mensen er vreemd over als iemand een hoofddoekje draagt..." Maar ook een eeuw geleden was er kritiek op. „Mijn opa was lid van een vereniging tegen het dra gen van hoofddeksels. Ik weet niet waarom dat was." Er zijn ook een paar jongensjurken te zien. „Die droegen ze zolang ze niet zindelijk waren, want daar was na tuurlijk niet tegenop te wassen. Ze hadden toen nog geen Pam pers." Maar er waren wel luiers. Het museum toont uit riet ge maakte constructie die ruimte bood aan een pan met gloeiende kooltjes waarboven de luiers snel gedroogd konden worden. De wisseltentoonstelling over bo venkleding is nog te zien tot 21 september. Het museum in de Steenstraat is dagelijks open van 14.00 tot 17.00 uur. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 12 AUGUSTUS BRESKENS - Op de Kaai in Bres kens zijn in de nacht van zondag op maandag een 26-jarige Bressi- aander en 22-jarige man uit Bier vliet aangehouden, omdat ze ver dovende middelen verkochten. Twee agenten zagen dat de man nen een wit pakketje aan elkaar gaven; vermoedelijk ging het om harddrugs. Eén van de twee man nen had ook nog een zakje met enkele pillen bij zich. De mannen zijn ingesloten in Torentijd in Middelburg. In de nacht van zater dag op zondag hield de politie ook al twee mannen aan op de Visserijfeesten in Breskens vanwe ge drugsbezit. Vorig jaar gaf de nieuwe eigenaar van het circuit, sloopbedrijf Bee- len, de organisatie van Special Day bij wijze van uitzondering nog een keer toestemming om de happening voor gehandicapte mensen op het Finlandcircuit te houden. „Maar nu was het echt spannend of we de dertiende edi tie wel konden organiseren", meldt secretaris Marijke Hemel- soet van Stichting Finlandcircuit Westdorpe-Noord. Havenbedrijf Zeeland Seaports bood de 'gewone' motorcrossers onlangs echter uitkomst door op de Axelse Vlakte, vlakbij het oude circuit, een ander terrein aan te bieden. En daar bezorgen zij op maandag 25 augustus tussen 15.00 en 17.30 uur hun speciale gasten andermaal een onvergetelijke mid dag. Wethouders Jack Begijn en Frank van Hulle geven het start sein door een rondje over het cir cuit mee te rijden. 'Vooral een tentoonstelling om te kijken' door Martijn de Koning BRESKENS - Hoe ziet het silhouet van Breskens eruit zonder de toren van de Samenopwegkerk in de Dorpsstraat? Met die vraag wil do minee Wim van den Hoek de inwo ners van Breskens wakker schud den. Want het openhouden van een kerkgebouw is ai lang geen vanzelfsprekendheid meer. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft de verkeerslichten op het kruis punt Guido Gezellestraat-N61-Trac- taatweg in Terneuzen iets 'trager' ingesteld. De lichten blijven nu iets langer op rood staan, zodat auto mobilisten die het sein 'groen' krij gen iets meer tijd hebben om hun weg te vervolgen. door Eugène Verstraeten Hanneke Stam, museum Hulst Fraai hoedje met versieringen. AARDENBURG - Markt, 13.00 uur: Smok- kelfietstocht; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; CADZAND-BAD - Haventje, 10.00 uur: Hulpverleningsdag; GRAAUW - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; GROEDE - De Twee Duiven, 21.00 uur: Theatervoorstelling Adri Oosterling 'Zeeuws -Vlaanderen, je zal er maar zit ten'; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Kaartjes ma ken; 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: biljar ten, sjoelen,; RETRANCHEMENT - Strandpaviljoen de Zeemeeuw, 20.00 uur: Avondwandeling door 't Zwin; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Sjoelen; SLUIS - Centrum, 17.00 uur: Avondmarkt; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; VOGELWAARDE -1 Celaag, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag. door Raymond de Frel WESTDORPE - Het voortbestaan van Special Day, het jaarlijkse motor crossevenement voor mensen met een lichamelijke en/of verstandelij ke beperking, hing een tijd aan een dun draadje. Het Finlandcircuit was immers niet meer beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56