ZEEUWS-VLAANDEREN Olie(v)lek Husky's op tijd uit hok r Overval Kijkshop in Zuidpolder almanak Vooral export van natte bulkgoederen bezorgt Zeeland Seaports de beste halfjaarcijfers van de laatste drie jaar. mm Gouden EK lonkt voor Nederland Gouden EK lonkt voor Nederland Reishulp plant trip van deur tot deur TERNEUZEN - Havenbedrijf Zee land Seaports heeft vergeleken met dezelfde periode in 2013 drie procent meer zeeoverslag geboekt in het eerste halfjaar. De afhande ling van lading van zeeschepen bedroeg 17,3 miljoen ton. Vorig jaar kwam de zeeoverslag uit op 33 miljoen ton. Als de trend zich doorzet, gaat Zeeland Seaports daar dit jaar ruim over heen. Met name de toegenomen export van natte bulkgoederen (plus 15,4 procent), zoals olie en chemicaliën, zorgden voor de bes te halfjaarcijfers sinds drie jaar, meldt het havenbedrijf. De groei van de natte bulk is me de te danken aan uitbreidingen van bestaande bedrijven in het ha vengebied, zoals Oiltanking Ter- neuzen, dat zijn capaciteit heeft verdrievoudigd, Vesta in Vlissin- gen (olieopslag) en Vopak Vlissin- gen dat met de bouw van zes extra tanks bezig is de opslag van LPG en chemische gassen te ver hogen. Een andere groeimarkt is de overslag van schip naar schip. Dat gebeurt steeds vaker in de Zeeuwse havens. In de droge bulk schreef het ha venbedrijf een minnetje. In verge lijking met de eerste zes maanden van 2013 werd er 1,5 procent min der droge bulkgoederen afgehan deld, met name ruwe mineralen en bouwmaterialen. Ook de overslag van gestorte la ding en stukgoed daalde: min 9 procent. Daarentegen deden de havens meer in vaste brandstof fen en meststoffen. Dat geldt voor de containeroverslag en roll-on- roll-off (auto's), maar dat zijn rela tief kleine segmenten in de Zeeuwse havens. Dat export een belangrijke pijler van de Zeeuwse economie is, blijkt andermaal uit de halfjaarcij fers van Zeeland Seaports. Met een stijging van 19 procent nam de export (vanuit de havens) flink toe. De import daalde met zo'n 3,5 procent. Zeeland Seaports doet geen voorspellingen over de over slag in het tweede halfjaar. „Niet alleen is het economisch herstel nog zeer fragiel, maar ook de im pact van sanctiemaatregelen te gen en door Rusland blijven een onbekende." Het havenbedrijf brengt in kaart wat Russische sancties, waaronder het afgekon digde invoerverbod voor groente en fruit uit EU-landen, betekenen voor de overslag. Weliswaar wor den vanuit Zeeland groente en fruit verscheept, ook naar Rus land, maar op de totale overslag gaat dat niet om grote volumes. Wat de Zeeuwse havens beslist geen windeieren legt, is de forse groei in de offshore-windindus- trie. Vlissingen vormt een belang rijke uitvalbasis voor de bouw van nieuwe windparken op zee. m WÊËÊÊÊ TERNEUZEN - Twee gewapende mannen hebben gisterochtend de Kijkshop in de Alvarezlaan in Ter- neuzen overvallen. De personeelsleden werden tus sen 10.45 en 11.15 door twee gewa pende mannen overvallen, die via het dak het pand binnendrongen. In de winkel werden zij vastge bonden en met een mes bedreigd. Ze raakten niet gewond. De poli tie is op zoek naar de daders: twee blanke mannen, beiden met een zwarte broek. Eén van hen had een rossige baard. Zij gingen er met geld en sieraden vandoor, vermoedelijk op een motor. Een scheepswrak voor de kust van Vlissingen lekt olie en daarom mo gen badgasten twee dagen lang niet zwemmen in zee. En omdat zoiets midden in het seizoen opmerkelijk is, meldt uw dagblad dat op een pro minente plaats: de voorpagina. Helaas voor die Goese lezer maakte de drukpers zondagnacht een slip pertje, met een grote zwarte veeg op de voorpagina als resultaat. De tekst was nog wel leesbaar, maar de halve foto, de locatieschets, alsmede weerbericht en de Zomerkrant-etala- ge waren uitgesmeerd tot een zwar te vlek. „Zo te zien hebben ze bij @pzcredactie ook last gehad van het olielek bij vlissingen rea geerde de Goesenaar op Tïoitter. Meer overslag Zeeuwse havens door Frank Balkenende PZL DINSDAG 12 augustus 2014 lANOWttR SLUIS 'c—r: VLaii - - 'W -'V GROEDE - Een landbouwschuur op het terrein van Husky Event aan de Catsweg bij Groede is gistermiddag zwaar beschadigd geraakt bij een brand. Die werd tegen drie uur ontdekt. In de schuur waren geen mensen en dieren aanwezig, maar de hokken van de huskyhonden bevinden zich wel direct naast de stal. Uit voorzorg werden de die ren weggehaald van het erf, waarna ze enigszins ont heemd rondzwierven in de akkers rond de boerderij. Inmiddels bestreden meerdere blusploegen, onder meer met een hoogwerker, de brand. Er was niet heel veel vuur, maar het brandende stro zorgde voor hinderlijke rook. Daarnaast waren er in de schuur landbouwvoertui gen gestald. Er kwam een klein beetje asbest vrij, maar die kwam alleen neer in de directe omgeving van de schuur. Na zo'n twee uur blussen werd het sein 'brand meester1 gegeven. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niet bekend, foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53