Onmisbaar accessoire bij een dagje weg i Karaf met ijs en een houten lepel Y I 1 I 1 1 I 4 ZOMERKRANT De ambassadeur Shop Top-3 Zomerdrankje EF Als je een dagje weg gaat, moet je meestal heel wat meenemen. Zwemspullen, eten, portemonnee... Een tas is daarbij onmisbaar. Wanneer je een tas wilt kopen, is het verstan dig om na te gaan waarvoor je hem wilt gebruiken. Ga je voor een exemplaar waarin je veel mee kunt nemen? Dan is het verstan dig om voor een ruime, stevige tas te kiezen. De strandmand van littlegreenbag.nl is hier geschikt voor en ziet er daarnaast erg vro lijk en zomers uit. Met de 'Zee- land-shopper' van Duifhuizen laat je zien bij welke provincie je hart ligt. Leuk voor toeristen, maar natuurlijk ook voor trotse Zeeuwen. Deze tas heeft een ste vig hengsel, waardoor hij lekker over je schouder hangt. De cog nackleurige Minnetonka buidel tas is wat kleiner. Met de lange franjes, verstelbare schouderband en drukknoopsluiting is de tas ge schikt als leuke toevoeging aan een zomerse outfit. Je moet je zorgen maken als je van de Zeeuwse natuur en het intergetijdenge- bied houdt," zegt Paul Begijn. Hij is communicatiemedewerker bij Natuur monumenten en gastheer bij 'Expedi tie Roggenplaat'. Gisteravond voer hij met honderd belangstellenden en gids Jos Broe- ke richting de Roggenplaat. Bij deze excur sie is er speciale aandacht voor de zandhon- gerproblematiek in de Oosterschelde. Paul: „Door de stormvloedkering is het vo lume van het water afgenomen. Als het stormt, verdwijnt het zand in de geulen. Maar dat zand komt niet meer terug op de plaat, omdat het water daar niet meer krachtig genoeg voor stroomt. De Roggen plaat is nu al een meter gezakt. Als er niets gebeurt, is deze plaat rond 2030 haar ecolo gische functie kwijt." En dat is een groot probleem. In de eerste plaats voor de honderdvijftigduizend vo gels die de plaat tijdens de vogeltrek als 'wegrestaurant' gebruiken. De Roggenplaat ligt namelijk ongeveer in het midden van de route West-Afrika en Siberië. Voor de vogels is dit een essentiële rustplaats en zonder de Roggenplaat halen zij het einde van de tocht niet. „Voor toeristen begint Expeditie Roggen plaat als een leuk vaartochtje", vertelt Paul. „Het is soms wel lastig om uit te leggen wat zandhonger precies is. Tijdens de tocht vertellen we dat als er niks gebeurt, dit ge bied er straks niet meer is. We maken hen bewust van wat we op lange termijn kun nen verliezen. Daar schrikken ze van." In het hoogseizoen is ongeveer de helft van de passagiers toerist; de andere helft bestaat uit Zeeuwen. Paul merkt dat steeds meer mensen het begrip zandhonger ken nen. Toch is nog niet iedereen zich bewust van de ernst van het probleem. „We zijn ge wend aan het beeld van de slikken en zien niet dat de plaat al een meter dieper ligt. Maar omdat het zandhongerprobleem veel aandacht krijgt, willen mensen weten wat er speelt in hun gebied. Iedereen is betrok ken en het probleem gaat hen aan het hart. Als de zandplaten verloren gaan, verliest het landschap een essentieel deel van het Zeeuwse delta-DNA." Ook voor het toerisme is de zandhonger ongunstig. „Het voor Zeeland kenmerken de intergetijdengebied verdwijnt en daar mee ook de slikken en schorren, zeehon den en vogels. Dat zal een strop zijn voor het toerisme, want veel mensen komen hier voor de natuur. We zijn een kapitaal m kwijt als we dit karakteristieke gebied ver liezen." Paul vertelt dat Natuurmonumen ten van alle kanten steun zoekt om in okto ber een indrukwekkende hoeveelheid zand tekeningen aan minister Schultz te kun nen overhandigen. Zij neemt namelijk in oktober een besluit over de toekomst van zandplaten. „We hopen dat zij besluit om de Roggenplaat op te laten spuiten. Dan kan de plaat weer vijfentwintig jaar mee." Inmiddels zijn er 5571 zogenoemde zandte keningen gezet. Na een Roggenplaatexpedi- n koude landen wordt dit drankje vooral in warme jaar getijden gedronken. Het wordt geserveerd in een karaf, met ijs en een houten lepel om de vruchtjes van de bodem te halen. Het is een Spaans/Portugese licht alcoholische drank. We hebben het over sangria. De basis van sangria bestaat uit een rode wijn, op smaak gebracht met vruchtjes. De vruchten zijn vrij naar keuze, maar meestal gaan er stukjes sinaasappel, li moen, citroen, appel, perzik en ananas in. Voor een extra smaak- toevoeging voeg je nog suiker, ho ning en vers vruchtensap toe. Om de sangria extra licht en fris ser te maken, kan er koolzuurhou dend mineraalwater worden toe gevoegd, maar er kan ook extra li keur bij. Tot slot schenk je de sangria uit in wijnglazen met lekker veel fruit als garnering. tie is er altijd een piek te zien in het aantal stemmen. Inmiddels zijn er vier vaartoch ten geweest. Paul: „Dit is het eerste jaar dat we dit doen. We hebben niet zo veel toch ten ingepland, want we moeten wel vol zit ten om te kunnen varen. Maar het is erg succesvol: iedereen is na afloop altijd en thousiast." Natuurmonumenten heeft nog tot oktober de tijd om zandtekeningen te verzamelen en de minster te overtuigen. Paul is positief. „We gaan tot het uiterste en rusten niet voor het voor elkaar is." Deze cognackleurige buideltas van het merk Minnetonka is te koop bij O'moda voor €79,95. De tas is gemaakt van suède en is compact: 15 cm hoog en 16 cm breed. Shopper 'Zeeland' koop je bij Duif huizen voor €24,95. De tas heeft een hoofdvak met ritssluiting en ritsvakje en een open vakje aan de- binnenkant. Strandmand 'Le Rouge' is te koop op thelittlegreenbag.nl. De handge maakte tas kost €59,95. Hij is gemaakt van gevlochten stro en is afgewerkt met franjes. door Joanne Karkdijk Een strop voor natuur en toerisme door Joanne Karkdijk j - -.•wt '■•JV-afejf' Paul Begijn wil dat ook toeristen de ernst van zandhonger inzien, foto Izaak Verkeste door Jerry van Luijk s rn Een fruitig licht alcoho lisch drankje: sangria

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40