Mathew Hayman weer even terug op Zeeuwse bodem wint in vijf dagen meer dan in jaar SPORT 29 66 Ik kan me heel goed voorstellen hoe Tom zich voelt Toch is hij blij dat hij het gedaan heeft. Hayman slaagde en maakte van zijn hobby zijn beroep. Zijn oudere broer Michael was zijn gro te voorbeeld. Die had al een paar jaar eerder Australië voor Neder land verruild. Nederland en Bel gië waren de beloofde landen voor de aankomende profs en Mi chael nam de grote stap. Hij streek neer in Hoogerh'eide, maar kon zijn droom niet waarmaken. Hij woont er nog steeds, is ge trouwd met een Nederlandse, heeft twee zoons en een fietsen- zaak. Mathew Hayman slaagde wel. Via Nico Verhoeven kreeg hij een plaatsje in de opleidingsploeg van Rabobank en langzaam maar ze ker werd hij sterker en sterker. In 1999 werd hij nota bene Neder lands kampioen op de weg bij de beloften. Wie toen op een Neder landse licentie reed, mocht aan het NK meedoen, vandaar. Een jaar later werd hij prof bij Rabo, de ploeg waarvoor hij tot 2009 reed. De basis voor zijn bestaan legde Hayman dus in Rilland, maar meer heeft hij aan dat Zeeuwse dorp niet overgehouden. „Vrien den heb ik er niet gemaakt. Ik ben er later nog één keer geweest, in een hotel geloof ik, toen we de Delta Profronde reden. Veel ge voel had ik er niet bij." Na 2009 werd Hayman een echte wereldburger. Hij stapte over naar de Engelse formatie Sky en begin dit jaar tekende hij een contract bij het Australische Orica Greenedge. Bij alle ploegen was hij vaak knecht, maar zo rond z'n dertigste ontpopte hij zich ook als iemand die in de voorjaarsklassie kers met de besten meekan. Nu, op z'n 36e, is Hayman nog niet uitgewielrend. Hij telt nog steeds mee. Ook volgend jaar staat hij onder contract bij Orica Greenedge. Dit jaar reed hij voor het eerst in zijn toch al lange car rière de Tour de France. Het werd geen succes. Hij bleek hopeloos uit vorm en moest in de tiende etappe opgeven. „Een enorme te genvaller", erkent Hayman. „Eén van de grootste uit m'n carrière. Ik had er echt het hele jaar naar toe geleefd." Na de Tour reed Hayman nauwe lijks nog koersen. De Eneco Tour is de eerste nadien. Zijn ploeg gokt deze week op verschillende paarden. In de sprint hebben ze Matthew Goss en Aidis Kruopis, voor de tijdrit van morgen Da- mien Howson, de wereldkampi oen bij de beloften, en Michael Hepburn, die in het vroege voor jaar de tijdrit in Qatar won. Voor het klassement lijkt Jens Keukelei- re geknipt. Hij kwam in topvorm uit de Tour. Zelf zal de Australiër voorname lijk de rol van knecht en koerska- pitein vervullen. Gisteren fietste hij in een uitermate zenuwachtig peloton, vond hij. Het kwam door de wind. Iedereen wilde vooraan zitten en met de eerste waaier mee. En toch viel het nog mee, nuan ceerde hij. „Als dit een eendaagse wedstrijd was geweest, zou het nog veel meer een waaierkoers zijn geweest. Dit is een meerdaag se Worldtour-wedstrijd. Er zijn. veel punten te verdienen. Nie mand wil zich de eerste dag ka pot rijden. Iedereen houdt z'n kruit nog een beetje droog. De be langen zijn te groot." Hayman kwam gisteren onge schonden uit de strijd, ondanks een grote hoeveelheid valpartijen in de finale. Ook kopman lens Keukeleire bereikte ongehavend de eindstreep en liep geen tijdver lies op. Anders lag dat voor Da- mien Howson. Hij ging in de fina le keihard onderuit, maar haalde de finish wel. Inmiddels woont Hayman in het Belgische Lanaken, een plaats waar veel wielrenners zijn neerge streken. Vandaar ook zijn bijna ac centloze Nederlands. Hij is ge trouwd met een Australische en heeft een zoontje. In Australië komt hij niet vaak meer. „Hoog uit één, anderhalve maand per jaar. Op visite bij familie. En dan snel weer terug." TERNEUZEN - De beer is los! Andrea Guardini kampte lang met maagproblemen, maar die zijn nu voltooid verleden tijd. Gis teren won de Italiaanse sprint- bom uit Verona zijn derde koers in vijf dagen en als het aan hem ligt, is het einde van die zege reeks nog lang niet in zicht. Met die drie zeges won Guardini in vijf dagen meer koersen dan heel vorig jaar. Toen kwam hij door fysieke problemen nauwe lijks in actie. Sinds mei gaat het weer wat beter. In de Ronde van België maakte hij zijn rentree. Vo rige week, tijdens de Ronde van Denemarken, kreeg hij het goede gevoel pas écht terug. Hij won er twee etappes en de eerste etappe in de Eneco Tour was dus num mertje drie. Guardini deed in de laatste kilo meter alles goed. De harde wind stond pal tegen en veel sprinters kwamen veel te vroeg op kop. Lu- ka Mezgec, André Greipel, Nacer Bouhanni, Tyler Farrar, Joaquin Rojas, Tom Boonen, allen werden ruim voor de finishstreep terug het peloton ingeblazen. Guardini, gegangmaakt door Borut Bozic, kwam pas tweehonderd meter voor de streep uit de luwte en won met twee lengtes voorsprong op de Fransman Géne (Europcar) en met drie op Guardini's landge noot Cimoli (Lampre). Guardini lust er nu wel pap van. Hij zou dolgraag in de Ronde van Spanje van start gaan. Hij heeft het idee dat hij daar flink wat etappes kan winnen. De vraag is alleen of hij de ploegleiding al overtuigd heeft van zijn terugge keerde klasse. „Ik sta nu reserve", zei hij tijdens de persconferentie met een beteu terd gezicht. „Tanel Kangert en Fa- bio Aru zijn de mannen voor het klassement. En ik weet eerlijk ge zegd niet of ze een sprinter mee willen nemen." winnen. Een etappe, het eindklas sement. Het liefst allebei." Een etappezege had hem tien bo nificatieseconden opgeleverd en zou de eindoverwinning een flin ke stap dichterbij brengen. „De Eneco Tour is een secondespel, ook omdat de tijdrit slechts ne gen kilometer lang is. Mijn aanval hinkte op twee gedachten: de rit- zege en die seconden." Die ande re Nederlandse favoriet voor de eindzege, Lars Boom, pakte het ef ficiënter aan. De renner van Bel- kin greep bij de tussensprint op zesenhalve kilometer voor de streep drie seconden bonificatie en nam zo voorsprong op zijn di recte concurrenten. Dumoulins zwanenzang gisteren in Terneuzen deed sterk denken aan die van Nieuw-Zeelander Jack Bauer die in de Tour-etappe van Taillard naar Nimes ook kort voor de streep werd voorbijge- raasd door de voorwacht van het peloton. Bauer, die ook meerijdt in de Eneco Tour: „Ik kan me heel goed voorstellen hoe hij zich voelt. Tom heeft het zelfs beter ge daan dan ik: hij werd op 25 meter voor de streep ingehaald, ik op veertig. En ik was sowieso verrast dat hij het probeerde, met zo veel tegenwind." „Dat mijn vluchtpoging in de Tour strandde, was heel zuur, maar ik ben niet te lang in zelfme delijden blijven hangen. Dat moet Tom ook niet doen. Maar ik had dan ook een rustdag de dag erna, om over mijn verlies heen te ko men. Dus als ik hem was zou ik een snipperdag nemen en de vol gende etappe lekker in het pelo ton blijven hangen. Verder is rela tiveren belangrijk: het is allemaal niet het einde van de wereld. Het publiek heeft genoten van mijn net-niet-overwinning en wij zijn er om het publiek te vermaken. Dat is ons werk." DINSDAG 12 AUGUSTUS 2014 door Koen de Vries TERNEUZEN - Hij denkt er zelden nog aan terug, maar toen hij zon dag richting Terneuzen reed, kwa men de herinneringen over zijn Zeeuwse jaren weer even boven. Lang geleden, van 1997 tot 2000, woonde Mathew Hayman in Ril land. „Het waren eenzame jaren", weet de Australische profwielren ner nog. „Ik wilde beroepsrenner worden, in Nederland kon dat. Maar ik zat wel steeds een halfjaar lang alleen in een klein kamertje in het oude gemeentehuis. Het was geen fijne tijd. Maar ja, ik had er al les voor over." door Koen de Vries Jack Bauer Andrea Guardini wint zijn derde koers in vijf dagen. De 25-jarige Astana-renner laat onder anderen Tom Dumoulin achter zich (rechts, in zwart-wit tenue), die in de laatste kilometer het hazenpad koos. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29