Ode van Oostkappelaar aan vooroorlogs Westkapelle Verlenging van Aagje Dekenstraat begonnen 24 WALCHEREN CSW'ERS IN AFRIKA Leerlingen van de CSW deden enkele weken vrijwilligerswerk in Zuid-Afrika en Kenia. Die parkeerplaatsen zijn tijdelijk, voor vijf jaar, bedoeld voor Da- men. Ze komen te liggen tussen de Machinefabriek en de Timmer fabriek. Hiermee willigt de ge meente Vlissingen een oude belof te, een restant uit de koopovereen komst van het Scheldeterrein, in. Damen zegt de 220 parkeerplaat sen, bovenop de tachtig bestaan de rond het hoofdkantoor, nodig te hebben. De extra, tijdelijke par keerplaatsen worden dus betaald door de gemeente Vlissingen. Na vijf jaar is het te bedoeling dat het bedrijf een oplossing zoekt voor het kennelijke tekort aan parkeer ruimte. De gemeente Vlissingen wil de grond dan zelf hebben, voor woningbouw. De aanleg van de Aagje Deken straat gebeurt in fases. De aanleg van de parkeerplaatsen is de eer ste. De gemeente verwacht daar medio september mee klaar te zijn. Daarna begint men aan de aanleg van een rotonde, op de kop van de Scheldestraat. Pas daarna start de daadwerke lijke aanleg van de weg. Die weg is dus een verlengde van de be staande Aagje Dekenstraat en steekt vanuit die straat het Schel deterrein recht over richting de Koningsweg. Tussen de Machine fabriek en het oude Schel- de-hoofdkantoor door, langs de Timmerfabriek af. De verlengde Aagje Dekenstraat, die voorheen Zee Allee werd ge noemd en straks een definitieve naam krijgt, is een tweebaans weg. Het voet- en fietspad Hggen strak tegen de Machinefabriek en de Verbandkamer aan. Dit profiel verandert echter als de woningen achter de Glacisstraat zijn ge bouwd. Of die echt worden ge bouwd, is nog niet zeker. De Vlis- singse Ontwikkelings Groep, een combinatie van Bouwbedrijf Jo- ziasse en 3D Realisatie van make laarskantoor Witlox, heeft enkel nog plannen gepresenteerd. Met de start van de aanleg is ex pres gewacht tot de broedende meeuwen, wiens geschreeuw het Scheldeterrein de afgelopen maan den beheerste, waren uitgebroed. Volgens de gemeente is dat nu het geval en gaan de dieren die nog niet waren vertrokken, van zelf weg zodra hun omgeving wordt verstoord. Naar verwach ting is de verlengde Aagje Deken straat eind december 2014 klaar. WESTKAPELLE - Nadat Simon Koole (66) uit Oostkapelle drie jaar terug eigen versies presenteer de van twaalf werken uit het oeuvre van de twintigste eeuwse kunstenaar Reimond Kimpe, komt hij nu naar buiten met een aanzienlijk omvangrijkere produc tie: vijftig schilderstukken en tien tekeningen die een beeld geven van vooroorlogs Westkapelle. Deze week, van vandaag tot en met zaterdag 17 augustus, stelt hij ze tentoon in dorpshuis Westka pelle Herrijst, aansluitend op de jaarlijkse tentoonstelling van de plaatselijke teken- en schilderclub die daar afgelopen week te zien was. Geïnspireerd door de 'enorme be langstelling' in Westkapelle voor het eigen verleden en de eigen cultuur, bekeek Koole vele tiental len foto's die een beeld geven van het leven in Westkapelle in de eer ste helft van de vorige eeuw, voor dat het dorp in 1944 door bom men werd verwoest. Fragmenten uit die foto's, vaak ge bouwen of mensen, schilderde hij na in nieuwe composities, daarbij steeds zorgdragend voor een ty pisch Westkappelse achtergrond. Bij oudere inwoners ging hij te ra de om namen te achterhalen. „Ze wisten me vaak feilloos te vertel len wie er op de foto's staan." Zijn schilderstukken zijn te koop, veelal voor zo'n driehonderd euro per doek, maar Koole weet nu al dat lang niet iedereen dat geld er voor over heeft. Daarom kan ieder een alvast een aanzienlijk lager bod doen. Doeken die na afloop van de tentoonstelling niet ver kocht zijn, gaan naar de hoogste bieder. Die moet dan wel een bod hebben gedaan dat tenminste zijn materiaalkosten dekt. „Want ik wil wel uit de kosten komen." De expositie is dagelijks open van ïo.oo tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Het weeshuis dat scholieren van de CSW in Kenia hebben helpen bouwen, is klaar. De afgelopen vijfjaar ging elke zo mer een groep leerlingen naar Nyeri en Kieni West om vrijwilli gerswerk te doen. In drie jaar tijd is een weeshuis van de grond af aan opgebouwd. De laatste groep, die net terug is uit Kenia, heeft het helpen afmaken. Broer en zus Job (16) en Prisca (14) Sytsma en Hannah Koole (16) vormden deze laatste groep CSW' ers. „Schuren, plamuren, de ra men schoonmaken. En we heb ben de muren geschilderd en de badkamers en toiletten afge maakt", vertellen Job en Hannah. „Het is heel mooi geworden", vindt Prisca. Job vond het 'indrukwekkend om te doen'. En Hannah, voor wie het door de ziekte van Pfeiffer lang onzeker was of ze mee kon, is al net zo tevreden. „Ik was lekker aan het werk. Het ging heel fijn." Al bewijst een foto van haar ver bonden handen dat het ook kei hard werken was. Job: „We heb ben ook in een school de vloer van een klaslokaal weggehakt met pikhouwelen zodat er een nieuwe betonvloer in gelegd kon worden." Dat was hard nodig, om dat met slecht weer het klaslokaal vol water stroomde en het een modderboel werd. Het project is uitgevoerd onder de vlag van stichting OPIN. Die maakt het jongeren mogelijk vrij willigerswerk te doen Afrika. Vanuit de CSW ging ook een groep leerlingen naar Zuid-Afri ka: Suzanne van Rijs (15), Fleur Adriaanse (16) en Anne Israel. „Wij hebben voor SOS Kinderdor pen huizen geschilderd, we heb ben tuinen onderhouden in de ge vangenis van Barberton, een bibli otheek in een weeshuis opge knapt en een ontbijt verzorgd voor zestig daklozen op Nelson Mandela Day", vertelt Fleur. Het meest indrukwekkende voor de meiden was het bezoek aan de gevangenis van Barberton in de buurt van Nelspruit, vlakbij Swa ziland en Kruger National Park. „Confronterend en ongemakke lijk", blikt Suzanne terug. „Die ge vangenen riepen vanalles naar je, en floten. En er zat geen glas in de ramen van de cellen, dus je zag allemaal armen en gezichten door de tralies." Bovendien ontdekten ze een schrijnende keerzijde van het gevangenissysteem. „In de ge vangenis krijg je onderwijs en dat wordt voor je betaald. Dus sommi gen willen juist graag in de gevan genis terechtkomen, omdat ze dan wel iets kunnen leren. Maar het is er ook gevaarlijk en onge zond", vertelt Suzanne. Toch von den ze het ook leuk om met ge vangenen samen groententuin- tjes aan te leggen. De CSW'ers hebben in Kenia en Zuid-Afrika geslapen in scholen en bij gastgezinnen. Ze hebben ook de omgeving bekeken en dus veel geleerd over de cultuur en de natuur. Fleur: „Het was een hele mooie ervaring." Suzanne: „En je waardeert meer wat je hier hebt." Ze keken alle vijf al lang uit naar hun reis en die heeft de verwach tingen waargemaakt. Op één punt na: het vrijwilligerswerk. Het was hard werken, maar, klinkt het eensgezind en enthousiast: „We hadden graag nog wel meer wil len doen!" 'We hadden graag meer willen doen' door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De aanleg van de ver lengde Aagje Dekenstraat in Vlissin- gen is gisteren van start gegaan. Als eerste worden er 220 parkeer plaatsen gecreëerd. Tussen de Machinefabriek en de Timmerfabriek worden 220 tijdelijke par keerplaatsen gecreëerd, foto Ruben Oreel door Henk Postma door Maurits Sep I CSW'ers helpen gevangenen van de Barberton gevangenis met het aanleg gen en onderhouden van moestuintjes, foto Suzanne van Rijs Simon Koole (66) legde oud-Westkapelle vast in vijftig schilderstukken en tien tekeningen, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24