i Spyros laat Vlissingen niet met rust Ziek systeem Yerseker garnalenvisser redt schipbreukelingen ZEELAND 23 commentaar Duitse zeiler moet buizenvlot weer meenemen Bijeenkomst HZ over verandering zorg en welzijn VLISSINGEN - Bijna dertig jaar heeft de Spyros Armenakis voor de Vlissingse boulevard gewezen op de vergankelijkheid van het be staan. De mast van de in 1964 ge zonken Griekse kolenboot stak al die tijd als een baken boven water tot de eerste najaarsstorm van 1993 er korte metten mee maakte. Nu doet het schip opnieuw van zich spreken. Het lekt olie en weet zich zo weer aan de vergetel heid te ontrukken. De Spyros Armenakis gaat in de nacht van zaterdag 13 op zondag 14 februari 1964 spectaculair naar de kelder. Het schip is met een la ding kolen onderweg van Enge land naar Terneuzen. Het is slecht weer, windkracht 10. De loods- dienst in gestaakt. Kapitein Step hanos Bachas kent de monding van de Westerschelde tamelijk goed. Buiten blijven in dit weer is met het diep liggende schip geen optie en daarom besluit hij vanuit het Oostgat de Westerschelde op te gaan. Wat er verkeerd gaat is onduidelijk. Mogelijk wordt Bachas misleid door de lichten van schepen die op de Rede van Vlissingen voor anker liggen. In elk geval draait hij te vroeg, waardoor de Spyros Armenakis op de Nolleplaat loopt. De zware storm en de beu kende golven duwen het schip de plaat over. Aan de andere kant komt het weer in dieper water. Het gehonkebonk over de plaat is niet zonder gevolgen gebleven. De Spyros Armenakis breekt en maakt snel water. Aan boord breekt paniek uit. De scheepsfluit gilt, aan dek schreeu wen mensen om hulp. Die komt van de reddingboot President Wierdsma uit Breskens. De red ders ('helden' worden ze twee maanden later bij een huldiging genoemd) hebben ruim een half uur nodig om in de wilde zee 21 bemanningsleden en de vrouw van de marconist van boord te ha len. Kapitein Bachas blijft. De President Wierdsma zet de be manning aan het Roeiershoofd af en keert meteen naar het zinken de schip terug. Daar voert Bachas op de al gedeeltelijk onder water staande brug een zinloze strijd om zijn schip te behouden. Uitein delijk is ook hij zover de Spyros Armenakis te verlaten, maar het lukt de redders niet meer langszij van de brug te komen. Ze schie ten met een vuurpijl een lijn over, waaraan een vlot wordt vast gemaakt. Daarmee kan ook Bachos zich het vege lijf redden. Een paar dagen later plaatst hij een advertentie in de PZC. In het Engels bedankt hij de Vlissingse bevolking voor de ondervonden vriendelijkheid en steun. Die heb ben hem in zijn moeilijke mo menten diep geraakt. De dank gaat natuurlijk ook uit naar de be manning van de reddingsboot, „to whom I owe my life" Van 'smiley* voor kind vriendelijkheid tot het predikaat 'fixatie- vrije zorginstelling', uit oprechte zorg over goed me disch handelen komen allerlei keurmerken voort. Het zijn er inmiddels echter zó veel dat ie dereen de weg kwijt is. Daar om vroeg minister Edith Schip pers begin dit jaar het Zorgin- stituut orde aan te brengen in de chaos. Maar er komen nog steeds keurmerken bij. Het lukt het instituut nog niet een overzichtelijk setje nieuwe standaarden af te dwingen. Dit begint te knellen omdat gemeenten binnenkort veel zorg moeten inkopen. Ze drei gen te verdwalen in certifica ten, registraties en accredita ties. Het is dus goed dat de Tweede Kamer minister Schip pers op de huid zit om vaart te maken. Alleen met een over zichtelijke lijst kwaliteitsstan daarden kan de Inspectie van de Gezondheidszorg de norm zetten en zo nodig handhaven. Dus de bezem moet snel door de keurmerken. STELLENDAM - Medewerkers van Rijkswaterstaat en de KNRM heb ben zaterdagochtend met enig duwwerk een Duitse zeiler terug gezet op zijn zelfgebouwde cata maran van pvc-buizen. De man werd rond 7.00 uur op het Haring vliet van de stenen oever gehaald. Daar was hij op gewaaid, waarbij zijn roer afbrak. De 'zeilboot' is door de KNRM naar de haven Zuidland gesleept. De Duitser wil de daarbij niet aan boord blijven en deed afstand van zijn vaartuig. Met medeneming van buiten boordmotor en bagage wilde hij er vandoor. De man is met zachte drang terug aan boord gebracht. De mannen waren zwaar onder koeld geraakt. „Twee van hen, va der en zoon, hadden weinig meer te vertellen, die waren er slecht aan toe. Het had niet veel langer moeten duren. De derde kon nog iets zeggen in het Engels. Hij zei dat ze rond 19.00 uur de vorige avond waren omgeslagen." Toen de Z431 het trio van de kiel van het bootje van 6,50 meter lengte uit de vaargeul bij Scheur 12 viste, liep het tegen 04.00 uur. Even tevoren had Bout gerea geerd op een reddingsoproep van een koopvaardijschip, waarvan de stuurman een noodlampje had zien knipperen. De Vlissingen 27 hoorde de oproep eveneens maar was net even verder weg van de zeilboot dan de Z341. Terwijl de reddingsboot Sterkendries van de Blankenbergse Zeereddingsdienst onderweg was, vond de Zeebrug ge 431 de schipbreukelingen en haalde hen aan boord. „We zagen een zwak knipperend lichtje, dat was het lampje van één van de reddingsvesten van de drie drenkelingen. We hebben hun drinken gegeven en dekens. Gelukkig was de reddingsboot er al gauw." De drie werden met de helikopter naar het ziekenhuis in Brugge gebracht. De berging van het zeilbootje was lastig; slepen mislukte toen het sleepoog uit de boot brak en ook andere bevesti gingspunten aan het bootje ble ken te zwak. Pas toen een beman ningslid van de Sterkendries op Twee waren er slecht aan toe. Het had niet veel langer moeten duren het omgeslagen bootje klom, kreeg hij een sleepkabel vast. De sleepboot Zeehond sleepte het wrak naar de haven van Zeebrug ge. Bout vindt het vreemd dat het bootje en de opvarenden zolang onopgemerkt zijn gebleven. „Het is daar toch drukbevaren water. Een van de mannen had een ra darbaken in de hand, dat heeft dan zeker niet gewerkt. Ze had den wel reddingsvesten. Maar wat zo'n zeilbootje na 19.00 uur nog op het water doet, begrijp ik ook niet. Daar hoor je dan mee in een haven te liggen." Voor Bout was het de eerste maal dat hij met de Z431 betrokken was bij een redding. „Gelukkig komt het niet dikwijls voor." VLISSINGEN - De opleiding Social Work van de Academie voor Zorg Welzijn van HZ University of Applied Sciences in Vlissingen houdt donderdag 21 augustus een bijeenkomst over de naderende transities in zorg en welzijn. Be zoekers gaan onder meer onder leiding van Jo-Annes de Bat, wet houder Goes en voorzitter van de Taskforce decentralisatie jeugd zorg, Hein Abbing, voorzitter Ju- vent, en Ingrid van Zimmeren, unitmanager participatie Orionis Walcheren, in debat over de ver anderingen die op stapel staan. De bijeenkomst begint om 16.30 uur en duurt tot 18.30 uur. DINSDAG 12 AUGUSTUS 2014 Strandwachten Albert Dijkstra en Mandy van Oosten onderzoeken of aangespoeld zeewier olieresten bevat foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Schipper Danny Bout van de Zeebrugge 431 kon maan dagochtend vroeg net het verschil betekenen tussen leven en dood voor drie Poolse opvarenden voor de Belgische kust. De twee man nen en een jongen van zestien jaar dreven al negen uur op de kiel van hun omgeslagen zeilbootje in wind kracht 7 tot 8 toen de garnalenvis ser uit Yerseke hen vond. Danny Bout, schipper Z431

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23