f Kleptomane voor de politierechter I 8 8 8 8 Sabot Oorzaak lek wrak nog niet boven water. 22 ZEELAND OLIE UIT WRAK OP STRANDEN Export uien naar Indonesië hervat a3 i e f 0 dinsdag EF De wolken hangen dreigend boven de kerncentrale als we richting Doel rijden. De regen striemt en geselt onaf gebroken Het Vlaamse land. We rijden zoals we de laatste ja ren vaker doen naar de Schelde- wijding. De Vlaamse weerman voorspelt onweders voor later die dag. Alsof het wereldse ge weld nog niet genoeg is. „Heb je het gehoord van de kerncen trale?" vraagt mijn broer. „Ja hij is stilgelegd, heb ik begrepen", antwoord ik. „Ja, maar het is vermoedelijk sabotage", ant woordt hij. Sabotage? Soms zijn er zaken waarvan je hersenen ze niet willen begrijpen. En de ze zomer is daar ruim mee ge vuld. Zo ook dit bericht. Sabotage is een woord dat ik lang niet hoorde. Het betekent: vernieling als strijdmiddel. Het komt zoals de uitspraak al doet vermoeden uit het Frans en is afgeleid van het Franse woord voor klomp, sabot in het Frans. Oorspronkelijk verwijst het ver moedelijk naar het met de klompen op de grond stampen om iemand het spreken onmo gelijk te maken. Ik las ook een verhaal dat Franse anarchisten de klomp of sabot in de negen tiende en begin twintigste eeuw als symbool gebruikten. Om een paar dagen vrij te krij gen in fabriek of boerenbedrijf was dit de manier: Er weïd een klomp in de machine gegooid, waardoor de productie stokte en er pas na reparatie weer ge werkt kon worden. Sabotage gaat dus om een ach terliggende strijd. Welke is de vraag in het geval van Doel. De berichtgeving erover is mond jesmaat. De gedachte dat ie mand een kerncentrale op een steenworp afstand wil sabote ren stemt mij licht ongemakke lijk. Toch lopen we door de stro mende regen verder. Ik koop ge rookte paling bij een paling boer uit Moerdijk. Hij vertelt over Moerdijk en de bevolking daar. Moerdijk dat ook moet gaan wijken voor havenbelan- gen. De Schelde wordt gewijd voor een handjevol aanwezi gen. Doorweekt en vechtend met de regenschermen gaan we naar huis. Even breekt de zon door maar niet lang daarna valt de eerste onweersklap. 0 0 0 O 0 Q)\ 1922-1923 0 0 O 0 Q 0 0 0 0 0 0 0 VLISSINGEN - De lichte stookolie die uit het wrak Spyros Armena- kis voor de Vlissingse boulevard lekt, is niet makkelijk op te rui men. De flinterdunne oliefilm die her en der zichtbaar is, laat zich slecht 'oppakken'. Hoge golfslag verhinderde giste ren dat Rijkswaterstaat het water voor de Vlissingse stranden kon reinigen met vaartuigen die zijn uitgerust met veegarmen. Wel liet Rijkswaterstaat een schip door de op het water drijvende olie varen om de vervuiling te ver spreiden en zo sneller te laten ver dampen. Vanuit de lucht houdt SCHEEPSWRAKKEN de kustwacht de verspreiding van de olie in de gaten. Rijkswater staat, de provincie, de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) en de gemeente Vlissingen beslissen vanmorgen opnieuw over de vraag of het zwemverbod kan worden ingetrokken. Dan is ook een laboratiumanalyse van de stookolie beschikbaar. Volgens communicatieadviseur Rijnie de Witte van de gemeente Vlissin gen is oude stookolie - de Spyros Armenakis zonk in 1965 - minder bedreigend voor de volksgezond heid dan moderne stookolie. Die bevat namelijk veel meer voor mens en dier schadelijke synthe tische stoffen. Waarom het wrak nu is gaan lekken, is onduidelijk. Het toenmalige bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen pompte in 1995 nog 63.000 liter olie uit het wrak. Roest kan er de oorzaak van zijn dat alsnog olie lekt uit plekken die destijds lastig te bereiken waren. De Strandreddingsbrigade Vlissin gen controleert met acht man of mensen het zwemverbod in acht nemen. Het verbod wordt aange geven met rode vlaggen op het strand en tweetalige pamfletten in het Nederlands en Duits. Bij zondere opsporingsambtenaren (Boa's) houden een oogje in het zeil op het strand in Ritthem. Op de Veerse stranden geldt geen zwemverbod. Volgens Albert Dijkstra, hoofd van de strandwacht in Vlissingen, zijn tot nu toe tientallen mensen aangesproken die al in zee waren of te water wilden gaan. Eén keer is een bekeuring uitgedeeld aan de 65-jarige Vlissinger Jan Kortsmit, die een sommatie ne geerde en toch de zee in dook. Zelf vindt hij dat onzin. „Ik heb 1200 meter gezwommen en ik kwam er olievrij uit. Je gaat ook niet dood van een beetje olie. Als zwemmer kunnen ze je waarschu wen, maar een zwemverbod vind ik je reinste betutteling. Ik ga die bekeuring - hoe hoog die is moet de officier van justitie nog uitma ken - dan ook aanvechten." m lik 0 Dolfijnenburg Middelburg Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro geschiedenis 0p www.200jaarzeeland.nl 3J UNIVERSITY /f$S ///delta JT éLk%W De vrouw stond weer eens te recht voor de zoveelste winkel diefstal. Deze keer op 2 februari in Hulst waar ze bij de C1000 voor 81,44 euro aan boodschappen meenam zonder die te betalen. Het was geen boze opzet, maar het gebeurde gewoon. En op die manier bouwde de vrouw de afge lopen jaren een strafblad van wel veertien pagina's op. Echt goed onderzoek naar het hoe en waar om van haar kleptomanie was nog nooit gebeurd en dus beston den de opeenvolgende reclasse- ringsrapporten voornamelijk uit knip- en plakwerk. Welke straf de vrouw eventueel opgelegd zou moeten of kunnen worden was evenmin duidelijk. Een taakstraf? Werken was het liefste wat ze deed, dus dat zou geen optie zijn en voor een celstraf was ze vol strekt ongeschikt. Wanneer de zaak verder wordt be handeld is nog niet bekend. KRUININGEN - Rusland mag dan groente en fruit uit de EU weren, voor de Zeeuwse uiensector heeft zich een nieuw afzetkanaal geo pend. Afgelopen week werden de eerste uien naar Indonesië geëx porteerd. De uiensector - 75 pro cent wordt verwerkt in Zeeland - kan zo'n 100.000 ton uien uitvoe ren naar het Aziatische land. Goed voor 35 miljoen euro export waarde. Indonesië sloot eerder de grenzen voor Nederlandse uien uit angst voor schadelijke organis men. Mede dankzij salesmanager Chayenne Wiskerke van Wisker- ke Onions in Kruiningen kwam er een uiendeal. Wiskerke maakte vorig jaar deel uit van een Neder landse handelsdelegatie. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 3 O HtlUW 0 d Dunne olielaag lastig te vegen PZC door Frank Balkenende In de monding van de Wester- schelde liggen tientallen wrakken. Zolang ze geen gevaar voor de scheepvaart of het milieu vormen blijven ze liggen. Bij de tweede verdieping van de Westerschelde zijn - op kosten van Vlaanderen - tachtig obsta kels opgeruimd, waaronder een kleine vijftig scheepswrakken. Die operatie kostte 68 miljoen eu ro, gemiddeld 1,5 miljoen per wrak. In de jaren negentig is 63.000 liter olie uit de Spyros Armenakis ge pompt en zijn gaten in het wrak dichtgestopt Rijkswaterstaat bekijkt wat verder nog aan het wrak moet gebeuren. .JSS I Aanvankelijk is nog een flink deel van het schip zichtbaar. foto Gemeentearchief Vlissingen MIDDELBURG - De politierechter, de officier van justitie en de advocate van de 60-jarige Marleen E. uit Ter- neuzen waren het gisteren in Mid delburg roerend met elkaar eens: de vrouw moest maar eens goed worden onderzocht door gedrags deskundigen voor de zaak tegen de vrouw verder wordt behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22