Oudste internationale modeblad nu ook in het Nederlands BINNENLAND 7 JEUGDWERKLOOSHEID Werkloze jongeren aan de slag na korte, intensieve opleiding met baangarantie en paktijkbegeleiding. ROTTERDAM - Gemeenten in Ne derland zien hun werklozenbe- stand groeien doordat jongeren hun school niet afmaken. Tot hun 23e jaar moeten deze drop-outs het zonder uitkering zien te rooien, terwijl de schreeuw om ar beidskrachten in de techniek steeds groter wordt. Alleen al in de koeltechniek zijn jaarlijks vier honderd nieuwe monteurs nodig, in 2017 wordt een tekort van 170.000 technisch opgeleide men sen verwacht Het Rotterdamse opleidingsinsti tuut Chemprojects heeft een bij zondere stoomcursus ontwikkeld, tot genoegen van werkbegeleiders van de gemeente Rotterdam. De eerste tien langdurig werkloze jongeren zonder toekomstperspec tief gaan vandaag aan het werk. Sander Leeman heeft net zijn cer tificaten voor koelmonteur ont vangen. Hij is een van de tien kan didaten die is geslaagd voor zijn examens in een nieuw opleidings traject van een maand. De Middel burger behoort tot de groep niet-uitkeringsgerechtigden, waar de werkloosheidsbestanden van gemeenten in Nederland alleen maar voller mee raken. Het toe komstperspectief van deze jonge ren is weinig meer dan doelloos en zonder geld rondhangen op straat. Twee jaar zat Leeman thuis, zon der diploma, zonder werk en - omdat hij nog geen 23 jaar is - zonder bijstandsuitkering. Hij heeft in Vlissingen op school geze ten en heeft daarna in Zeeland te vergeefs geprobeerd werk te krij gen. Na zijn verhuizing naar Rot terdam kwam hij niet verder dan enkele baantjes in kassen en ma- gazijns en werd hij telkens na een contract van drie maanden op straat gezet. Sander Leeman werd uitverkoren deel te nemen aan het pilotpro- Deze in het verleden beschadigde jongeren moeten een kans krijgen ject van Chemprojects. Het pro ject heeft een uitzonderlijk hoog slagingspercentage van 91 pro cent. In de praktijk van vakoplei dingen voor langdurig werklozen is een uitvalpercentage van 50 pro cent niet ongebruikelijk. De stoomcursus bestaat uit een zogenoemde mental attitude-trai ning en daarna een baangarantie. De jongeren worden zo gemoti veerd het beste uit zichzelf te ha len. Dat is volgens Paul Heiner man van Chemprojects nodig, Dit wil je natuurlijk als gemeente: een langdurige uitstroom uit het werklozenbestand want jongeren die langer dan vier maanden thuis hebben gezeten, zijn beduidend moeilijker te moti veren om aan de slag te gaan. „In de mental attitude-training werken we aan levenshouding en levenswijze en aan persoonlijke vorming door trainingen presenta tie en communicatie en veilig heid en gedrag. We nemen onze jongens bijzonder serieus. Alles wat je aandacht geeft, wordt gro ter. Daardoor wordt ook hun moti vatie groter en dat is blijvend", zegt Heinerman. Na de opleiding worden de jonge ren een jaar lang, 24 uur per dag, persoonlijk begeleid door een ei gen leermeester van Chemgroep. Heinerman: „Bedrijven hebben vaak geen tijd om een ervaren vakkracht vrij te maken om de leerlingmonteur aan de hand te nemen en vraagstukken op te los sen. Dat doen wij dus zelf. Deze in het verleden beschadigde jonge ren moeten een kans krijgen. Na tuurlijk hebben we ze af en toe een flinke schop onder hun kont moeten geven, dus we zijn er extra trots op dat ze zich de stof binnen een maand eigen hebben gemaakt." Fatima Naji en Els van Harmeien van de gemeente Rotterdam selec teerden de deelnemers aan het pi- lotproject uit hun werklozenbe stand van jongeren met een meer voudige problematiek. Ze zijn ver heugd met het resultaat. „Dit wil je natuurlijk graag als gemeente: een langdurige uitstroom uit het werklozenbestand. We kunnen hen nu deze uitweg uit de werk loosheid bieden, en dan blijkt ook dat de jongeren er zelf volledig voor willen gaan. Een opleiding met baangarantie, plus praktijkbe geleiding. Het kwartje is wel ge vallen." Ook de toekomst van Slovenko Hrnjic (18) uit Rotterdam en Scott Sookraj (21), geboren in Ca- pelle aan den IJssel en opgegroeid in New York, ziet er een stuk zon niger uit. Vorige week behaalden zij, net als Sander Leeman, hun certificaten voor koelmonteur. Vandaag hebben ze al een gesprek met een werkgever in de Rotter damse haven als leerling-mon teur van koelcontainers. Het extra dikke septembernum mer presenteert traditiegetrouw het nieuwe modeseizoen. „Voor modeliefhebbers is het zo'n beet je de eerste schooldag van een nieuw jaar", zegt hoofdredacteur Cécile Narinx, die voor Harper's Bazaar haar baan opzegde bij Elle. Net als in maart, eveneens een be langrijk moment, ligt dan de nieu we mode in de winkels en laten de modebladen zien wat de laat ste trends zijn. De eerste Neder landse Harper's Bazaar telt dan ook bijna driehonderd pagina's. Het blad werd in 1867 opgericht in de Verenigde Staten en groeide dankzij medewerkers als Carmel Snow, Richard Avedon, Diana Vreeland en Andy Warhol uit tot de volgens Narinx 'iconische sta tus' die het nu heeft. Inmiddels verschijnt Harper's Bazaar in 47 landen in meer dan 20 talen en telt het zo'n 12 miljoen lezers. In Nederland worden 120.000 stuks gedrukt. Harper's Bazaar is volgens Narinx bedoeld voor vrouwen die hun liefde voor mode combineren met een drukbezet leven. „Ze werken hard, reizen veel, hebben vaak een gezin en geen tijd om uren te shoppen of op internet mode shows te kijken." Het zijn volgens haar vooral vrouwen die hun ei gen boterham verdienen en de grote levenskeuzes, zoals wat voor baan ze willen en waar ze gaan wonen en met wie, al heb ben gemaakt. Naast mode en beauty biedt Har per's Bazaar ook verhalen over kunst en cultuur, reizen en por tretten van inspirerende vrouwen uit binnen- en buitenland. Ty pisch Nederlandse onderwerpen komen volgens Narinx ook voor bij. „We hebben een modeserie geschoten tussen de Drentse hu nebedden en een reisreportage over Maastricht, mijn geboorte stad." In vergelijking met edities in andere landen is de Nederland se versie rustiger van opzet, iets minder vol en meer no-nonsense dan bijvoorbeeld de Amerikaanse, zegt de hoofdredacteur. Narinx denkt dat er in Nederland zeker plek is voor nog een mode blad. „De crisis is op z'n retour en we hebben de grote sanering in de bladenwereld achter de rug." MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 Toekomst in de techniek door Frank Schouten Paul Heinerman, Chemprojects Fatima Naji en Els van Harmeien Slovenko, Björn en Georgian (van links naar rechts) gaan vandaag aan de slag als koelmonteur in de Rotterdamse haven. foto Rob Voss/ROVC AMSTERDAM - 's Werelds oudste modeblad verschijnt eind deze maand in ons land. De allereerste Nederlandse editie van Harper's Ba zaar is meteen de belangrijkste van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7