Ons Belang blijft bijvangstbeleid laken D&T spuwt vuur over handelswijze college Tafeltje Dekje wil snel verjongen 20 ZEEUWS-VLAANDEREN VISSERIJFEESTEN De Visserijfeesten in Breskens gaan er prat op groots in alles te zijn, maar ze willen niet meer groeien. DOELSE FEESTEN Waarnemend voorzitter jaap Hen nekeij van visserij vereniging Ons Belang had er zaterdag, net als vo rig jaar, in zijn rede op de Visserij feesten in Breskens weinig goede woorden voor over. „Het moet hier nog maar eens herhaald wor den: de aanlandplicht draagt niet bij aan een betere visstand in de Noordzee. Integendeel. Veel soor ten vis hebben na terugzetten in zee een grote overlevingskans", richtte Hennekeij zich tot een vol le vismijn. „Door onnodig jonge vis dood aan te landen komt de groei van het bestand in gevaar. We zijn in middels samen met internationa le onderzoeksinstituten en de overheid een miljoenen kostend praktijkonderzoek begonnen, om uiteindelijk wetenschappelijk te kunnen onderbouwen wat de praktische gevolgen van de aan landplicht zijn. De eerste resulta ten zijn rond de jaarwisseling be kend", aldus Hennekeij. Een nieuwe reeks ontheffingen voor Zeeuwse kotters om over te schakelen op pulsvisserij, heeft niet alleen positieve gevolgen voor het brandstofverbruik (40 tot 50 procent minder) en de bo demberoering (de helft minder), maar ook als 'wapen' tegen de ver plichte aanlandplicht. De bij vangst neemt immers door puls visserij naar verwachting met 30 procent af. Hennekeij stipte ook de prijzen voor aangevoerde vis aan; die zijn volgens hem geen afspiegeling van de kwaliteit van de vis en aan- voerkosten. Hennekeij: „De prij zen van garnalen zijn wél goed, zeker nu de aanvoer de laatste we ken toeneemt. De geringe aan voer van garnalen heeft wel zijn weerslag op de omzet van de vis mijn. Die is pas de laatste weken op een redelijk niveau gekomen." De Breskens 7 van de familie Praet uit Breskens ging zaterdag ar met de kwaliteitswimpel in de categorie 'vis' aan de haal. De fa milie Sinke uit Goes sleepte met hun kotter Yerseke 139 de wimpel voor beste garnalenaanvoerder in de wacht. „Het lijkt er steeds meer op dat dit college aan het lijntje loopt van NGB en Lijst Babijn", foetert D&T-raadslid Liber Baarends. Hij doelt op de bedenkingen die het BRESKENS - Luciën van den Broecke glimlacht veelzeggend. Ia, natuurlijk gaat hij er net als veel Bressiaanders nog altijd prat op dat de Visserijfeesten zich tot een van de grootste evenementen in Zeeland behoren. Maar het lid van het organisatiecomité waakt er voor om dat teveel te benadruk ken. Het is juist zaak om aan te to nen dat de Visserijfeesten groot zijn geworden door toch ook een beetje klein te blijven. Wat dat betreft deed burgemees ter Annemiek letten van de ge meente Sluis het zaterdag in al haar enthousiasme onbedoeld misschien niet helemaal goed met haar toespraak. „De Visserij feesten zijn uitgegroeid tot een van de grootste meerdaagse evene menten in Zeeland. Met ruim honderdduizend bezoekers, een ongekend hoog aantal", zei ze. Om er even later aan toe te voe gen dat het tegelijkertijd ook nog steeds een echt volksfeest is, dat negen jaar na het bombardement op het dorp voor het eerst werd gehouden. „Het toont in alle op zichten de vitaliteit, de veer kracht en ondernemerszin van de Bressiaanders aan, die ondanks al le oorlogsverwoestingen weer vooruit durfden te kijken." Er is ook iemand van de Veilig heidsregio Zeeland op bezoek, om te aanschouwen hoeveel 'uitgan gen' het dorp heeft tijdens het evenement. „Dat kun je wel op pa- college afgelopen week bij het Rijk uitte over de aanwijzing van het vergrote Zwin als Natura 2000-gebied. NGB en Lijst Babijn wilden dit graag, maar andere raadsfracties dachten er anders over. Zo ook D&T. Baarends: „Er is in meerderheid afgesproken, zo wel door de gemeente Sluis als door de provincie Zeeland dat Het Zwin en omgeving moeten open blijven! Dat is ook beloofd aan de inwoners van Retranche- ment." pier uitleggen, maar ze kunnen het beter eens met eigen ogen zien", aldus Van den Broecke. „Het is slechts een zaak van een hek opzij zetten en er is weer een ontsluiting bij. Laat alles maar zo blijven. Als we groeien, hebben we een serieus probleem." Dat probleem is geld. De Visserij feesten worden nu aangemerkt als een B-evenement. „Zodra je in de C-categorie valt (zoals bijvoor beeld Concert at Sea) moet je aan veel meer voorwaarden en dus kosten voldoen", aldus Van den Broecke. Denk daarbij aan extra inzet van politie en zelfs Mobiele Eenheid, EHBO'ers en de verplich ting tot surveillancevluchten met helikopters. De C-aanduiding zou zelfs zomaar eens het einde van de Visserijfeesten kunnen beteke nen, liet Van den Broecke zich al eens ontvallen. Gelukkig heeft hij nog maar weinig haren op zijn hoofd die grijs kunnen worden van die gedachte. Nee, het is ook voor hem op de 61e editie vooral weer genieten geblazen. Rondrit- jes op het schip van de woestijn (een kameel), straattheater, een gratis gebakken visje scoren, een grote kinderboerderij, kotters kij ken, zwaaien naar de viskoningin Dorien Nicolai en garnalenprin- ses Pricilla van der VeenDe Vis serijfeesten kunnen eigenlijk al leen maar goed doen. Nou ja, er is wel eens wat kritiek op het arties tenaanbod, dat een hoog 'lalala- la'-gehalte heeft, maar dat is dus óók het dilemma van het comité. Haal je grotere namen, dan ko men er nog meer toeschouwers en doemt die verdraaide 'C' weer op. Met het boeken van Imca Mari na had de organisatie trouwens een prima argument om te stellen dat het met die groei best mee valt: Marina zong immers een hal ve eeuw geleden ook al op de Vis serijfeesten. De negenjarige Am ber uit Schoondijke deed dat toen logischerwijs nog niet. Zij maakte zaterdag als standbeeld op het Oranjeplein op verbluffende wij ze haar toeschouwers net zo spra keloos als ze zelf was. Onbedoeld symboliseerde ze als geen ander dat je best groot kunt zijn door een beetje klein te blijven. Daarom hoopt Aan Z jongere mensen aan te trekken. „Mensen die net met pensioen zijn bijvoor beeld, maar wel graag iets om han den hebben. Zij kunnen dan eerst een tijdje meedraaien met een vrijwilliger, die al veel ervaring heeft met het rondbrengen van maaltijden", vertelt agogisch me dewerker Claudia Doeze Jager van Aan Z. Tot voor kort werden alleen vrij willigers gezocht op het moment dat er daadwerkelijk en dringend behoefte was, maar die koers wordt nu gewijzigd. „Deze zomer kwamen we door ziekte van een paar vrijwilligers voor verrassin gen te staan. Zeker in de vakantie periode vang je dat niet zomaar even op. We hopen daarom een bestand op te bouwen van men sen, die kunnen bijspringen en la ter vaste bezorger worden. Ons probleem is best bijzonder. Wij moeten veel trouwe vrijwilligers er namelijk van overtuigen dat het voor onze toekomst goed is dat we ook nieuwe mensen laten meedraaien. Gewoonweg omdat ze dit werk te graag doen. Sommi gen zien het als een levenstaak. We willen hen zeker niet voor het hoofd stoten, maar wel laten inzien dat wij een probleem heb ben als zij opeens door onvoorzie ne omstandigheden niet meer in zetbaar zijn. Daarom hopen we dat zij anderen op het gemakje willen inwerken." Vrijwilligers van Tafeltje Dekje be zorgen gemiddeld een week per maand dagelijks van 11.30 tot 12.30 uur maaltijden. De nood is mo menteel het hoogst in Terneuzen en Koewacht. Aanmelden kan via 0115-563015. Ook vrijwilligers die zich willen inzetten als burgerad viseur (administratietaken), bood- schappenchauffeur of rolstoelwan delaar zijn meer dan welkom. door Raymond de Frel BRESKENS - De overschakeling van alle grote Zeeuwse kotters voor het einde van dit jaar op pulsvisse rij (vissen met elektrische vistui gen) biedt ontzettend veel kansen op een beter rendement, maar de invoering van de aanlandplicht van bijvangsten blijft tegelijkertijd als een dreiging boven de markt han gen. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - In navolging van de PvdA vindt ook Dorpsbelangen Toerisme dat het Sluise college van B W zijn oren veel te veel laat hangen naar Nieuw Gemeente belang en Lijst Babijn. Als we groeien, door Raymond de Frel I De negenjarige Amber uit Schoondijke maakte voorbijgangers op het Oran jeplein al net zo sprakeloos als zij zelfwas, foto Raymond de Frel door Raymond de Frel TERNEUZEN - Welzijnsorganisatie Aan Z wil het vrijwilligersbestand van maaltijdservice Tafeltje Dekje in de gemeente Terneuzen verjon gen. Aan Z kan immer een beroep doen op veel trouwe vrijwilligers, maar de gemiddelde leeftijd van 75 tot 80 jaar baart zorgen voor de toekomst. DOEL - Zou pastoor Van de Velde gisteren echt voor de laatste keer de Schel- dewijding tijdens de Doelse Feesten hebben uitgevoerd? „Nee!", roepen de 25 overgebleven inwoners van het 'dorp dat niet meer mag bestaan' in koor. In 1975 vond de allereerste Scheldewijding plaats om duidelijk te maken dat on danks uitbreidingsplannen van de Antwerpse haven de bewoners van Doel ge loofden in hun dorp. Gisteren was de boodschap niet anders, al klonk uit veel minder monden dan vier decennia terug, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60