De 'wakkere' Het studentenleven staat onder druk BINNENLAND 5 O Voordeeluitjes, nl 3 dagen Landgoederen Twente 3 dagen Moeke Mooren 4 dagen All-In Sauerland 4 dagen Natuurlijk Thüringen rïTtmütf Strengere eisen voor het bindend studieadvies (BSA) mogen dan zorgen voor sneller studeren, maar voor het studentenleven is het funest, zegt Anne Kamp van de studentenverenigingenkoepel LKvV. „Als het leenstelsel er komt, moet de minister experi menten met BSA in het tweede jaar afschaffen. Studenten hebben nu al weinig tijd voor commissie- en bestuursfuncties en dat wordt straks nog minder. Dat vernielt het verenigingsleven dat óók heel belangrijk is voor je persoonlijke ontwikkeling en je cv." Universiteiten zeggen daar wel re kening mee te houden. Zo heeft de Rotterdamse Erasmus Univer siteit compensatieregelingen wat het BSA betreft, omdat ze willen 'dat studenten zich ontwikkelen'. Kamp betwijfelt de intenties. „Nu krijgen studenten een vergoeding voor bestuurs- en commissie werk, zijnde een percentage van de basisbeurs. Die vervalt door het leenstelsel. Universiteiten ge ven niet de indruk dat ze daar een alternatief voor bedenken. Als je straks je studie zelf moet betalen en binnen drie jaar je bachelor moet halen, dan krijgen we geen commissie en bestuur meer vol." De Russische boycot van groente en fruit uit Europa komt bovenop het overaanbod waar tomatente- lers al langer mee kampen. Op de langere termijn zouden zij echter wel baat kunnen hebben bij nieuwe tomatenrassen die geen nachtrust nodig hebben, zegt Van Ruiten. „Elke stap om nog efficiënter en duurzamer te telen, juichen wij toe." Nu moet het licht in de kas zo'n acht uur per etmaal uit. Als toma tenplanten te veel licht krijgen, gaan ze namelijk dood. Wagening- se onderzoekers hebben echter een gen ontdekt waarmee plan ten wel 24 uur per dag licht kun nen verdragen. Dat gen, afkom stig uit wilde tomatensoorten, hebben ze ingekruist bij moderne rassen. Die planten bleken 20 pro cent meer tomaten te geven, om dat ze 24 uur per dag, 7 dagen per week licht kunnen gebruiken om te groeien. Ook voor andere teelten biedt die ontdekking perspectieven, zegt onderzoeker Frank Millenaar. „Komkommers, paprika's en bij voorbeeld sommige aardappel soorten hebben ook nachtrust no dig. Voor glastuinders die hebben geïnvesteerd in dure lampen, is dit dus goed nieuws. Zij kunnen nog efficiënter gaan telen." Altijd wakkere tomaten zijn voor lopig nog niet te koop. Zadenpro- ducent Monsanto, die ook betrok ken was bij het onderzoek, kan nog niet zeggen wanneer ze op de markt komen. Doorgaans kost het jaren om nieu we eigenschappen in planten te kruisen. Snellere groei mag bij voorbeeld niet leiden tot waterige ploftomaten, legt teler Ted Duij- vestijn uit Pijnacker uit. „Eigen schappen als smaak, stevigheid, houdbaarheid en resistentie tegen ziekten moeten ook goed zijn." Als het licht in de kas de hele nacht blijft branden, stijgt de energierekening van tuinders fors. Duijvestijn heeft niet eens lampen in zijn 15 hectare kassen. De teler relativeert de claim dat slechts het veranderen van één gen voor 20 procent meer op brengst kan zorgen. „De teel- omstandigheden moeten dan wel optimaal zijn. Wat dat betreft, valt ook nog heel veel te winnen." Zo experimenteert Duijvestijn met slimme technieken die de groei van de planten constant mo nitoren en waar nodig automa tisch de hoeveelheid voedingsstof fen, water, warmte of CO2 bijstu ren, vertelt hij. „Dankzij dubbel glas en isolatie is het energiever bruik in onze nieuwe kas bijvoor beeld al met 60 procent vermin derd." Rest de vraag of de buren van glas tuinbouwers blij zijn met kassen waar het licht de hele nacht aan blijft. En natuur- en milieuorgani saties, die tegen lichtvervuiling strijden. Maar dat potentiële pro bleem is dankzij moderne tech nieken al opgelost, zegt Van Rui ten. „Er bestaan schermen die al het licht binnenhouden. Al ver gen die van ondernemers wel een forse investering." KAwpioen m hotel- ên Voordeeluitjes.nl/ma-11 085 760 5 760 Hengevelde Overijssel Hotel Restaurant Hof van Twente 2x overnachten 2x ontbijtbuffet 1x3-gangendiner landgoederen-routes aankomst op alle dagen 75 Voordeelultjes.nl/ma11-twente I Appeltern Gelderland j Moeke Mooren 2x overnachten 2x ontbijtbuffet 1x 3-gangendiner aankomst op alle dagen 85 Voordeeluitjes.nl/ma11 -moeke j Bad Laasphe Duitsland j Hotel AM Fang ^Op 3x overnachten 3x ontbijtbuffet 3x 3-gangenbuffet consumpties tussen 15:00 - 24:00 uur en nog veel meer... aankomst op alle dagen vanaf 159 Voordeeluitjes.nl/ma11-amfang Derm bach Duitslam Rhönhotel Sachsischer Hof 3x overnachten 3x ontbijt 3x lunchpakket 3x 3-gangendiner en nog veel meer... aankomst op alle dagen 199 aankomst vanaf okt. op alle dagen 232 Voordeeluitjes.nl/ma11-thüringen MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 maar het werkt Sfi*? Studenten hebben nu al weinig tijd voor commissie- en bestuursfuncties en dat wordt straks nog minder door Annemieke van Dongen PIJNACKER - Telers zitten niet te springen om tomaten die geen 'slaap' meer nodig hebben en daar door sneller groeien. „Er zijn nu al te veel tomaten op de markt", ver klaart Nico van Ruiten van brancheorganisatie LTO Glas kracht. „Dus op korte termijn kun nen we er niks mee." Onderzoekers hebben een gen ontdekt waarmee planten 24 uur per dag licht kunnen verdragen Als het licht in de kas de hele nacht blijft branden, stijgt de energierekening van tuinders fors Altijd wakkere tomaten zijn voorlopig nog niet te koop. Het is niet bekend wanneer ze op de markt komen Aanbiedingen zijn geldig t/m november. 2014. Kijk op onze website voor,alle voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5