Argusvlinder sukkelt ook in Zeeland achteruit Stevig stappen op Watersnoodpad BEVELANDEN en THOLEN 21 i i W\ Éfe 'm rmmm HANSWEERT - Heel vroeger, voor de mechanisatie en de introduc tie van bestrijdingdmiddelen, barstte Nederland van de vlin ders. In de vorige eeuw liepen het aantal soorten en de populaties sterk achteruit. Maar de argusvlin der bleef het goed doen. Nog maar dertig jaar geleden zag je hem overal. Lasiommata megera is zijn Latijnse naam en ook dat slaat op zijn vele oogjes. Van alle vlinders heeft de argusvlinder de meeste ogen op de vleugel. Vanaf de jaren negentig begon de argus vlinder in het oosten van Neder land te verdwijnen en de afgelo pen 20 jaar kwam hij alleen nog in het westen voor. In Zeeland was de soort wijdverbreid tijdens de tellingen in de eerste tien jaar van de vlinder- en libellewerk- groep Zeeland. Op alle eilanden zaten ze toen nog en dikwijls in grote aantallen. Maar inmiddels sukkelt het beest je ook in Zeeland flink achteruit. De argusvlinders vliegen nog in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, op de Keihoogte op Noord-Bebveland, een beetje in het Sloegebied en in vrij groten getale rond het sluis- complex bij Hansweert. Althans in het voorjaar. De speciale argus- vlindertelling leverde zaterdag maar enkele exemplaren op. Dat kan aan de wind hebben gelegen, maar ook aan het maaibeleid. Af gezien wat klaver, dille en wilde peen, bloeide er weinig. Benefitsporten voor Ride-deelnemers In het Arendhuis in 's-Heer Arendskerke wordt donder dag 14 augustus een benefit- avond gehouden voor Peter en Peggy van den Hoek. Het stel neemt deel aan de Ride for the Roses. Iedereen kan voor een tientje meedoen aan kangoo jump, yogalates en zumba. Wie wil jumpen moet zich opgeven in ver band met de schoenen: pego- ze2@zeeland.nl Open tuinendag bij Vrouwen van Nu Vrouwen van Nu Noord-Be veland houdt donderdag 14 augustus de jaarlijkse open tuinendag. Voor vijf euro kunnen vijf tuinen worden bezocht. Ze liggen aan de Veerweg 158 in Kamperland, Stekeldijk 13 en Geersdijkse- weg 20 in Geersdijk en aan de Prinsendijk 11 en Kaaiop- rit 1 in Kortgene. De tuinen zijn geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. Concert organist Stephan de Wijgert De Amsterdamse organist Stephan de Wijgert geeft vrijdagavond 15 augustus een orgelconcert in de her- vomde kerk van Kapelle. De programma is lichtvoe tig: een triosonate van Bach en en enkele werken van Mozart. Het concert begint om 20 uur en duurt hooguit een uur. Entree kost 6 euro en een euro minder voor 65- plussers. Tot 14 jaar gratis. Neppolitieagent in de kraag gevat De politie heeft zaterdag tij dens een feest op de Brou- wersdam een 49-jarige man uit Zierikzee opgepakt die in politiekleding liep. Je mag niet in zo'n uniform lopen als je geen agent bent. Het politiepak is in beslag geno men en de man is vastgezet. De politie onderzoekt nog waar de man de politiekle ding vandaan heeft. De coördinator "hield zich onder meer bezig met de verzorging van de wandelaars op de route van het Watersnoodpad een tocht langs herinneringen aan de ramp van 1953. Een van de lopers was Theo Klanke, projectleider. „Het leek ons een leuke uitdaging om 154 kilometer te lopen", vertelt hij. Dat Theo net achtentwintig uur aan een stuk heeft gelopen, valt niet aan hem af te zien. „Ik denk dat de moeheid pas komt als ik dadelijk thuis op de bank zit", reageert hij. Toch was de wande ling geen appeltje eitje voor de groep. Klanke: ,,'s Nachts was het bij de Oosterscheldedam verve lend weer. We raakten daar door weekt en het waaide er ook erg stevig. Gelukkig liepen we later op de dag in de volle zon en zijn we weer helemaal opgedroogd." Het natte schoeisel vormde vol gens Verhage een extra risicofac tor voor de lopers. „Natte sokken en schoenen in combinatie met vuil zorgen ervoor dat je sneller blaren kunt krijgen." Een van de wandelaars moest uiteindelijk ook afhaken vanwege bleinen. Bij de overige wandelaars bleek het wel mee te vallen met de blaren. „We hebben ons telkens de vraag gesteld of het verantwoord was om door te lopen", vertelt Verha ge" Uiteindelijk bereikten de overge bleven tweeëntwintig wandelaars allemaal zonder al te grote proble men het eindpunt. De wandelaars liepen volgens een strak schema. Gemiddeld moesten ze zeven kilo meter per uur lopen. Tussendoor waren er verschillende rust- en verzorgingsposten ingelast waar ze even de tijd kregen om op adem te komen maar die tijd was te kort om te slapen. Gelegenheid om onderweg even bij monumenten van de waters nood stil te staan, was er ook niet. Ruim een jaar geleden schreef Klanke onder andere over deze ge denktekens in zijn wandelroute gids 'Het Watersnoodpad'. MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 'de Zeeuwse Zes' Henk Wagenaar spot met zijn argusogen de vlinders omdat hij weet waar ze zich graag ophouden: Op de betonnen trappen, in oksels van hekken en op molshopen. Overal waar je makkelijk opwarmt. Josée La Sou schrijft de resultaten op. foto Izaak Verkeste 'S-HEER ARENDSKERKE NOORD-BEVELAND KAPELLE SCHARENDIJKE door Janneke Koster OUWERKERK - „We hadden van te voren gezegd: het kan heftig wor den, maar het kan ook meevallen", zegt Erwin Verhage. j De wandelaars komen aan bij het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Slechts eentje moest vanwege blaren afhaken, foto Ronald den Dekker .-.-y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55