Wolphaartsdijk krijgt wat ruimte Tussenuitspraak geeft Podium hoop KEUKEN OUTLET WINKEL I I Veertigste braderie in de zon 20 BEVELANDEN en THOLEN VLINDERTELUNG De vlinder- en libellewerkgroep telt om te kunnen beschermen. De argusvlinder heeft dat hard nodig. Duiken ontraden JUBILEUM De gemeente Goes legt de laatste hand aan onderhandelingen over de aankoop van een pand, dat ver volgens kan worden gesloopt. Hoewel er een woonhuis voor te rug zal komen, ontstaat door de sloop parkeerruimte in de Hoofd straat, iets wat de bewoners tot nu toe node missen. Bovendien kan de dorpskern met de ingreep direct worden verbonden met het nieuwbouwplan Wolphaarts- dijk-Oost. Tussen de Hoofdstraat en Wolphaartsdijk-Oost moet een fiets- en wandelpad komen. Wethouder Jo-Annes de Bat legt uit dat het plan past in het Goese beleid van de aandachtslokaties. Daarin probeert de gemeente met dorpsvernieuwingsgeld relatief kleine ingrepen te financieren die een grote impact hebben. „De aan koop van het pand wordt uit die pot betaald en met de bouw van de woning kunnen we een groot deel terugverdienen. Bovendien heeft de provincie voor dit project nog een extra subsidie toege zegd." Het plan is ontwikkeld in de gele deren van het BNI-netwerk Neel- tje Jans. Dat zijn ondernemers uit alle disciplines die regelmatig bij elkaar komen in Goes. De Bat: „Zij stellen zogenaamde zoekvra gen. Eén zo'n vraag was 'wat kun nen we doen om de Hoofdstraat in Wolphaartsdijk aantrekkelijker te maken?' De gemeente is aange haakt bij de die zoektocht en dit is er uit gekomen. Ik ben er zeer tevreden ovèr." In de aanpak van de aandachtslo katies slaat de gemeente graag twee vliegen in één klap. In de Hoofdstraat kunnen auto's nage noeg alleen parkeren op eigen ter rein of een eindje verderop aan het Wolfertsplein. Een extra ont sluiting brengt Wolphaarts dijk-Oost dichterbij het dorp. men, hoe meer kans er is dat we ze kunnen beschermen", zegt Henk Wagenaar. Hij deelt de club op in vier groe pen die op anderhalve kilometer aan weerskanten van het Kanaal door Zuid-Beveland tellen. Wij mogen meelopen met Henk en Josée La Soe uit Vlissingen, die voor het eerst met de werkgroep meelopen. Op weg naar het zuiden aan de westkant van het kanaal, blijkt Henk Wagenaar over argusogen te beschikken. De meest minima le beweging registreert hij op flin ke afstand. Hij legt uit de de argus vlinder graag opwarmt op kale stukjes beton, op molshopen of op een dotje droog gras. „In de ok sels van gegalvaniseerde hekken, op betonpaaltjes of in hoekjes van betonnen traptreden, slapen de vinders, maar ze zetten er ook hun eitjes af." Ondanks de betonnen glooiing en het vele droge gras, spot ons groepje maar één argusvlinder. Maar we pakken wel een hooi- beestje mee, een bruinblauwtje en een oranje luzernevlinder. Die laatste, weet Henk, komt hele maal uit Noord-Afrika gevlogen net als de atalanta's, die soms over Israël naar West-Europa ko men. Terug op de verzamelplaats blijkt de oogst ook voor de andere groe pen mager. In totaal een stuk of acht argusvlinders. „Je ziet dat er weinig bloemen zijn", zegt Henk. En dat terwijl er hier in het voor jaar nog heel veel stonden. Ik zag zelfs een heleboel bijenorchissen toen. Maar ja, er is gemaaid en haast alles is weg." ,We tellen de argusvlinder omdat die uit Nederland dreigt te verdwijnen HANSWEERT - Met z'n tienen zijn ze, de vlindertellers bij de nieuwe sluis in Hansweert. Het weer is prima, maar voor een vlinder is de wind wat hard. „Geeft niks", zegt voorzitter Henk Wagenaar van de vlinder en libellewerk groep Zeeland, „we gaan gewoon op zoek naar warme plekjes uit de wind." In tegenstelling tot de tuinvlinder- telling, die een week geleden plaatsvond, is de telling van van daag gericht op één soort en één gebied. „We tellen de argusvlin der omdat die, net als veel andere soorten, dreigt te verdwijnen. We doen dat in Hansweert omdat hier de argusvlinder tijdens een telling in mei nog vrij talrijk was. Door te tellen op verschillende momenten, komen we meer over de soort te weten en wellicht ook over de reden dat het beestje zo achteruit holt. We hopen als vlin derwerkgroep met cijfers beleids makers te kunnen overtuigen van de noodzaak tot maatregelen. Na tuurbeheerders, gemeenten, de provincie, het waterschap en Rijkswaterstaat hebben allemaal een maaibeleid. Je kunt wel stel len dat hoe vaker er gemaaid wordt, hoe minder bloemen er zijn en hoe minder vlinders de kans krijgen om een generatie voort te brengen die de winter overleeft." De argusvlinder is één van de Zeeuwse Zes. Dat zijn verder de koninginnepage, de kleine parel moervlinder, het bruinblauwtje, de heivlinder en de grote vos. De werkgroep heeft ze uitgekozen omdat ze dreigen te verdwijnen. „Hoe meer we erover te weten ko- Dat staat allemaal in een tussen uitspraak die vrijdag bekend werd. Jacques Boonman van Po dium Reimerswaal is er blij mee omdat de rechter heeft bepaald dat het beroep dat zijn culturele organisatie instelde wel degelijk gegrond is. „De rechter zegt ook dat het besluit van B en W voor vernietiging in aanmerking komt. Dat geeft ons toch hoop." De voorlopige voorziening die Po dium had gevraagd, uitkering van 15.000 euro subsidie voor het sei zoen 2014/2015, dat over enkele weken begint, wees de rechter af. Boonman: „Ik ben natuurlijk weer veel te eerlijk geweest. De rechter vroeg of ik het met de be staande verplichtingen kon red den, en ik heb verteld dat we veel kaarten hebben verkocht en extra gesponsord zijn." In de tussenuitspraak staat dat de gemeente een langdurige subsidie relatie niet zomaar had mogen stopzetten, er zou op z'n minst een overgangsregeling in het le ven geroepen moeten zijn. Ook stelt de rechter vast dat de culture le belangen kennelijk niet zijn meegewogen in het collegebesluit en dat een nieuwe subsidierege ling nog helemaal niet is vastge steld. Voor Jacques Boonman is één ding nog duidelijker geworden tij den de behandeling door de Rechtbank. „Het is een politiek spel van het college, waar ze de raad liever niet bij betrekken. Uit de stukken die bij de Rechtbank openbaar worden, is gebleken dat het college niet alleen een advies van de commissie bezwaar- en be roepschriften naast zich neerleg de - dat wisten we al - maar ook een ambtelijk advies van april 2014. Dat stuk, waarin geadvi seerd wordt de subsidie voor het komende seizoen beschikbaar te stellen met de dekking erbij, is haastig vertrouwelijk gemaakt; de gemeenteraad mocht dat niet zien. De reden daarvoor is vol strekt onduidelijk. Privacy, roept het college. Maar privacy van wie dan? In het advies worden geen namen genoemd en er staat geen gevoelige informatie in," aldus Boonman. BURGHSLUIS - Rijkswaterstaat zoekt van 18 tot en met 22 augus tus naar onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog voor de haven van Burghsluis. Duikers wordt afgeraden daar te duiken. In de bres voor SINT ANNALAND - Hij was misschien niet zo groot, de veertigste braderie in Sint Annaland, maar daarom nog niet minder geslaagd. Hoewel weermannen met regen en wind dreigden, werden de kramen, de spelletjes, demonstraties en terrassen overgoten met een lekker warm zonnetje, dat veel bezoekers wat langer deed verwijlen, foto Leo Adriaanse door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - Het ziet ernaar uit dat binnenkort ruimte kan wor den geschapen in de smalle Hoofd straat van Wolphaartsdijk. Henk Wagenaar door Mieke van der Jagt De argusvlinder, een mannetje. Dat kun je zien aan de bruine strepen op de voorvleugel; het vrouwtje heeft die niet. foto Henk Wagenaar door Mieke van der Jagt RILLAND - Het college van burge meester en wethouders van Rei- merswaal krijgt twee weken de tijd om bij de Rechtbank te melden of het van plan is een besluit over de subsidie voor Podium Reimerswaal te herstellen of niet. Zo ja, dan krijgt het college twee maanden de tijd voor dat herstel. Zo niet dan doet de Bestuursrechter uit spraak in het beroep tegen dat be sluit. Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.feeubenourietiumfeeI.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54