'Loomrage met gekleurde bandjes is tikkende tijdbom voor het milieu' 66 Ruim 65 procent haalt het eerste jaar in één keer. Voorheen was dat de helft effeweg nl 4 BINNENLAND BINDEND STUDIEADVIES Studenten maken volop bezwaar tegen het bindend studieadvies. Universiteiten geven geen krimp. 17-jarige jongen gedood bij festival Tijdens een vechtpartij op zaterdagavond in Dronten is een 17-jarige jongen uit die plaats om het leven ge bracht. Hij is mogelijk dood gestoken. Er is nog niemand opgepakt en de aanleiding voor de vechtpartij is nog niet bekend. Op het mo ment van de steekpartij was het druk in Dronten vanwe ge de Meerpaaldagen. Passant dood door ongeluk met quads Een groep Nederlandse jonge ren is betrokken geweest bij een dodelijk ongeluk op het Spaanse vakantie-eiland Mallor- ca. Ze reden met quads over een snelweg, toen een van hen de controle kwijtraakte. De 22-jarige man werd van zijn voertuig geslingerd. De quad botste tegen de vangrail, schoot door en raakte een langsrijden de motorrijder. Die man (68) kwam om het leven. De Neder lander raakte zwaargewond. Schoppende spuger vernielt politieauto Een arrestant heeft zaterdag in Venlo de voorruit van een patrouillewagen kapot geslagen. Ook schopte hij tij dens het vervoer naar een cellencomplex een agent te gen het hoofd en hij spuug de naar de agenten in de au to. De man was aangehou den omdat hij onder invloed van alcohol en waarschijn lijk ook drugs was. 65 slachtoffers geïdentificeerd 65 slachtoffers van de vlieg ramp in Oekraïne zijn ge ïdentificeerd. Dat er in korte tijd zo veel stoffelijke over schotten een naam hebben gekregen, komt mede door resultaten van het DNA-on- derzoek. Bij de 42 laatste nieuwe identificaties gaat het om 21 Nederlanders en 21 mensen uit andere lan den. In totaal zijn 39 Neder landers geïdentificeerd. ROTTERDAM - Een jaar of tien gele den was het bindend studiead vies (BSA) best coulant: een stu dent werd geacht in het eerste jaar de helft van zijn studiepun ten te halen. Het jaar erop moest de andere helft binnen zijn. Die tijd is nu echt voorbij, tot grote er gernis van studenten. Hogescholen en universiteiten zijn niet te vermurwen. Ze gaan steeds een stapje verder. Zo moe ten vanaf volgend jaar alle studen ten van de Erasmus Universiteit in Rotterdam hun eerste jaar in één keer halen en krijgen nage noeg alle Leidse tweedejaars óók te maken met een BSA. Lukt dat niet, dan is de bood schap helder: u kunt vertrekken. Bij de landelijke studentenvak bond (LSVb) 'stromen klachten over het BSA binnen', zegt voor zitter Tom Hoven. Vorige week stelde de vakbond een klachten lijn in. Binnen drie dagen kwa men er ruim honderd meldingen binnen. „Veel studenten willen bezwaar aantekenen tegen het BSA, maar er is in de zomer nie mand op de universiteiten en ho gescholen", aldus Hoven. Maxime (wil niet met haar achter naam in de krant) is student aan de hogeschool InHolland en heeft door haar thuissituatie vijf studie punten te weinig gehaald. „Ik heb al lang aangegeven dat er omstan digheden zijn en bezwaar inge diend. Toch ben ik al uitgeschre ven. Maar ik wil gewoon verder met mijn studie." Tim Tebbe, student bedrijfskun de aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam weet zelfs nog niet of hij bezwaar moet indienen. Hij wacht met smart op de uitslag van zijn herkansing. „Het gaat om één vak. Ik kom een paar tiende tekort." Als hij het niet haalt, heeft hij nog zeven dagen om een nieuwe studie te zoeken. Mark Adriaans, onderzoeker 'no minaal is normaal' (zo heet de eis om alles in het eerste jaar te ha len) aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit erkent dat het 'zuur' is dat het systeem soms niet werkt: „Het is helaas nooit uit te sluiten dat studenten onterecht door mogen of onterecht worden afgewezen. Gelukkig zijn het er weinig. De meesten weten al eer der in het jaar of ze het halen." Sinds de Erasmus Universiteit met 'nominaal is normaal' werkt - tot nu toe de enige in Neder land - halen veel meer studenten hun eerste jaar in één keer, zegt Adriaans op basis van cijfers van de faculteit Sociale Wetenschap pen. „Inmiddels haalt ruim 65 pro cent het eerste jaar in één keer. Voorheen was dat de helft." Het is niet zo dat de uitval is ge groeid. Die is zelfs iets gedaald. Bij bestuurskunde haakte eerst 24 procent af, nu is dat 21 procent. Adriaans: „Studenten die al stude ren, vinden onze eisen misschien streng, maar jongeren die net van het vwo afkomen, vinden dit sys teem heel normaal: je eindexa men kun je toch ook niet maar voor de helft halen?" Rotterdam heeft wel compensatie regelingen. Zo mag een student bedrijfskunde één vijf hebben, als daar twee zevens of één acht te genover staan. Compensatie of niet, alle maatregelen om studen ten 'op te jagen' ruïneren de kwa liteit van studeren, zegt LSVb- voorzitter Hoven. Zeker als vol gend jaar ook nog eens de basis beurs vervalt en het leenstelsel wordt ingevoerd en studenten dus zelf opdraaien voor alle kos ten, gaat het alleen nog maar om snel afstuderen, en niet om jezelf ontwikkelen, denkt Hoven. In Leiden geldt vanaf september ook een BSA in het tweede jaar: studenten moeten de helft van hun punten te halen, plüs alles uit het eerste jaar. Geen gekke eis, zegt Hans van Dommelen van de Universiteit Leiden. „Studenten moeten tempo blijven maken, we merken gewoon dat dat werkt." Rotterdam is daar nog kritisch over, zegt Adriaans. „Als studen ten niet alles in hun tweede jaar halen, mogen ze bij ons niet aan vakken uit het derde jaar begin nen. Vorig jaar haalde 14 procent dat niet. We willen hen niet ex pres een jaar stil laten staan. Dan is een BSA contraproductief." Boek nu: www.effeweg.nS of bel 0529 4696 67 UTRECHT - Het lijkt onschuldig tijdverdrijf: knutselen met de fel gekleurde, elastische loombandjes waar kinderen urenlang zoet mee zijn. Armbanden, kettingen, sleu telhangers, poppetjes, beestjes en zelfs complete jurkjes worden er van gemaakt. Verschillende milieuorganisaties waarschuwen nu dat de siliconen knoopbandjes niet op een natuur lijke manier afbreekbaar zijn. Het Britse adviesbureau WasteCon- nect noemde de loomrage om die reden een tikkende tijdbom voor het milieu. De kans is immers groot dat de bandjes in de vuilnisbak belan- den zodra kinderen ze beu zijn. Volgens MilieuCentraal horen de gekleurde elastiekjes niet in de plasticbak, omdat niet precies dui delijk is uit welk materiaal ze zijn samengesteld. Vaststaat dat het een goedkope, rubberachtige stof is. Voor 1,99 euro koop je bijvoor beeld al een zakje met zeshon derd elastiekjes, mét glitters. Stichting de Noordzee vreest voor de gevolgen voor zeedieren, bij voorbeeld als mensen de arm bandjes tijdens het zwemmen in zee verliezen. 'Het is waarschijn lijk dat de elastiekjes op het water blijven drijven. Voor zeevogels lijkt dat op voedsel en die eten de bandjes gewoon op. Dat heeft ern stige gevolgen', aldus een woord voerder tegen tijdschrift One- World. 'De vogels krijgen door het plastic een vol gevoel en stop pen met eten, waardoor ze ster ven.' DRONTEN PALMA DE MALLORCA VENLO DEN HAAG Studieadvies strenger, door Francine Wildenborg Mark Adriaans, onderzoeker Studenten van de Erasmus Univer siteit moeten hun eerste jaar in één keer halen, foto Peter Hilz/HH 8 daagse busreis Vertrek: 29 aug, 19 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Dagelijks gevarieerd avondprogramma Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar U verblijft in een 4* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. /fS* Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reservedngskosten per boeking. Loomarmbandjes. foto Scott Aiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4