Willem van Dam op de korte baan ZOMERKRANT 3 66 De producten hier zijn heerlijk en de struisvogellikeur is echt een traktatie. Leestip te zien krijgen zijn de broedstruisvogels. Wibo: „Nu is het broedseizoen en leggen de dames veel eieren. We moeten daar om veel eieren rapen want anders ligt het veld snel vol. Maar ook in de winter moe ten we doen alsof we eieren rapen." On dertussen loopt Wibo het hok in en doet net alsof hij een ei gaat rapen. „Zo raken de dieren gewend aan wat we doen en worden ze niet agressief als we in de zo mer wel echt een ei rapen." Nu de groep het verhaal over de eieren heeft gehoord, is iedereen benieuwd hoe de struisvogeleieren er uitzien. Wibo leidt de bezoekers naar de winkel waar de eieren zich bevinden. „Zitten er in de ze eieren nog kuikentjes", vraagt een meisje aan haar oma. „Nee, in deze eieren zitten geen diertjes meer", antwoordt Wibo op haar vraag. „Naast de bevruchte eieren leggen de struisvogels ook atlijd een paar onbe vruchte eieren. Van die laatste maakt Susanne cake en struisvogellikeur. Be- dankt voor jullie komst en kijk gerust nog even rond in de winkel of neem een drankje in de tearoom", zo sluit Wibo zijn verhaal af. Een gezin uit Terneuzen blijft kijken in het winkeltje waar je alles kunt vinden over struisvogels. „Als ik weer iets leuks tegenkom dan zorg ik ervoor dat het ook in het winkeltje komt te liggen", vertelt Susanne. Buiten gaat Tanja met haar man op het terras zitten. „Wij komen zelf uit Sluis en zijn hier al vaker geweest, maar heb ben nog nooit eerder de rondleiding ge daan. Maar nu de kleinkinderen bij ons zijn, leek het ons leuk om dat wel een keer te doen." Haar kleinkinderen ko men langsgereden op speelgoedtractors. „Dat vind ik ook zo goed doordacht, dat ze voor de kinderen leuke dingen hebben neergezet om mee te spelen." Haar man is intussen om koffie, cake en likeur geweest. De kleinkinderen komen daarop gelijk aangerend voor een stukje cake. „De producten hier zijn heerlijk", zegt Tanja terwijl ze van de struisvogellikeur nipt. „En deze likeur is een traktatie." Willem is geestig, onderhoudend, beschikt over meer dan voldoen de zelfspot, is met hart en ziel opa, gelooft bijna in slankmakers, is fanatiek maar beperkt biljarter, houdt van honden - zelfs van een sjiwawa - en wordt op de goede momenten op zijn nummer gezet door mevrouw Van Dam. Mededogen, dat is ook een woord dat bij de columns van Willem past. Hij neemt het ondanks hun soms wat malle denkbeelden op voor heilsoldaten. Hij is mild voor bijstandstrekkers. En, bovenal, Willem laat de lezer dichtbij komen. De column van 18 april 2013: „Vorige week heb ben we Ron begraven, de man van onze dochter Marg, de pappa van onze kleindochter Fay en de pappa van een nog ongeboren dochtertje op wier komst hij zich zo verheugde, maar dat haar va der nooit zal kennen." Ron, zijn schoonzoon, een ervaren duiker, komt op tweede paasdag niet meer boven water. Op 2 mei 2013: „Ze vragen: 'Hoe gaat het met jul lie?' We zeggen: 'Ach, het gaat wel weer'. Dat liegen we. Het gaat klote!" Ook daarom: lees Willem. Elke donderdag staat Willem van Dam linksboven achterop de be langrijkste provinciepagina van de PZC met een column. In de bundel 'Keutelen is fijn' presen teert hij een selectie van de kran tenstukjes sinds 2007. MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 alsof we eieren rapen' Wibo Bakker zit in het hok van de kleine struisvogels om ze te laten zien en er uitleg over te geven aan de bezoekers, foto's Peter Nicolai Op het terras geniet Tanja van de likeur Struisvogelboerderij Monnikenwerve is in de maanden juli en augustus dagelijks geopend van 10.30 tot 17.00 uur. door Jan van Damme Willem van Dam: Keutelen is fijn - Uit geverij Het Paard van Troje, 128 pagi na's, 9,95 euro. De cover van het boek van Willem van Dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43