Kamohelo Mokotj'o brengt rust in het elftal KMÊ F4 US i Êk V I SPORT 37 Zeeuws beachteam is nu ook de beste in België. tubeke - Volgepakte tribunes, bon kende boxen en zwoele cheer leaders. In die entourage werd Beach Soccer Zeeland in 2009 kampioen van Nederland. Geen tribunes, muziek die verwaaide in de wind en slechts enkele tien tallen toeschouwers. In dat decor werd Beach Soccer Zeeland zater dag kampioen van België. „We hebben nu gezien hoe het niet moet", zei BSZ-speler Leo Kos wal. De verlepte omlijsting was een smetje op de prestatie van het Zeeuwse beachsoccerteam. „Het lijkt wel een achteraf-toernooi", constateerde aanvoerder Mevlud Eryürük. „Het was een overle- vingsstrijd", erkende organisator Peter Wildemeersch. „De Bel gische bond had door het WK geen geld meer voor het beachsoc- cer." Geen spetterende finale dus in Knokke, zoals gepland, geen 'soc- cerdorp' met kraampjes en geen zand-arena die bij stilisten als Leo Koswal, Daryl Rawidjan en Jona than Constansia horen. Hun ac ties, vooral in de finale, verdien den een groter publiek en een bre der podium dan zaterdag in Tube ke. „We hebben het beste voor het laatst bewaard", aldus coach Veli Eryürük. BSZ freewheelde de afgelopen weekeindes door de voorrondes. Alleen het Franse LSA Chaudfon taine liet het Zeeuwse ensemble een keer zandhappen, maar ver der heerste BSZ als een dictator. Dat schoonheidsfoutje tegen Chaudfontaine werd zaterdag in Het moet weer om de sport gaan en niet om het geld. Beachsoccer moet sensatie zijn. de finale weggewerkt. Als een TGV, die overigens elk uur vlak achter het veld passeerde, raasde BSZ langs de Fransen: 9-2. Met goals om de vingers bij af te likken sloot BSZ het Belgische avontuur af. Bij de tweede legde Leo Koswal een worp van doel man Dennis Rijnberg panklaar op de schoen van Ali Eryürük. Bij de vijfde was Constansia het eind punt van dezelfde combinatie. Bij de vierde pegelde Bram Plomp op de lat, gaf Constansia de rebound met een halve omhaal voor op Ra widjan, die scoorde. Het was hogeschoolbeachsoccer. En als het aan Leo Koswal ligt, in 2009 met Rotterdam verliezend NK-finalist tegen BSZ, krijgt de sport weer het entertainende ge zicht terug van enkele jaren gele den. „In Nederland draait het te veel om de commercie en niet meer om de sport", zei hij. „De tijdwaarneming is niet goed, de inschrijving te duur, je krijgt ge woon geen waar voor je geld." Koswal heeft daarom een eigen bond opgericht: de Nederlandse Beach Soccer Bond. En daarmee kijkt hij over de grens. Met Wilde meersch heeft hij een plan ont wikkeld om volgend jaar een geza menlijke Belgisch-Nederlandse competitie te spelen, een BeNe-li- ga. Beide landen houden hun ei gen voorrondes (Veli Eryürük: „Ook één in Cadzand") en die cul mineren in één grote BeNe-fina- le. Een ander initiatief, vertelde Wil demeersch, is een meerdaags in doorkampioenschap in december. Dat zal plaatsvinden in de beach- soccerhal die Koswal exploiteert in Nieuwerkerk aan den IJssel. „Ik heb het geluk dat ik van mijn hob by mijn werk heb kunnen ma ken", zei Koswal zaterdag. „We willen het niveau omhoog breng en. Het moet weer om de sport gaan en niet om het geld. Beach soccer moet sensatie zijn." Beach Soccer Zeeland gaf zaterdag het voorbeeld. De moeizame kwartfinale (4-3 tegen Plan B) en halve finale (3-2 tegen New Team) waren niet ingecalculeerd. De eindzege wel. „En nu mogen we Europa in", stelde Veli Eryürük handenwrijvend vast. „Toen we in 2009 kampioen wer den, bestond de Champions Lea gue helaas nog niet. Nu mogen we als kampioen van België mee doen." Kijk voor videobeelden van het kampioenschap van BSZ op www.pzc.nl/sport KOSWAL IN VIERDE LAND KAMPIOEN Schreuder gaf tegen Cambuur het vertrouwen aan de spelers die (na genoeg) de hele voorbereiding meedraaiden, een beslissing die vanuit het oogpunt van de trainer zeker te verdedigen viel. Maar toch, Mokotjo... FC Twente met of zonder de nieuwkomer bleek een groot verschil. „Mokot jo bracht rust in het elftal", zag ook de coach. „Hij zorgde ervoor dat we weer aan het voetballen kwamen." Scheidsrechter Ed Janssen had za terdag amper voor het rustsignaal gefloten, of Mokotjo spoedde zich richting het kunstgrasveld om zich op te warmen. Robbert Schil der wist op dat moment waar schijnlijk al dat de wedstrijd voor hem erop zat. Er moest wat gebeu ren bij FC Twente, dat tegen een ï-o-achterstand aankeek. „Onze eerste helft was onder de maat", vond Schreuder. Kaatsen, balletje breed, heel veel terug, dat lukte in de eerste 45 mi nuten tegen Cambuur over het al gemeen nog wel. Maar zodra FC Twente naar voren wilde, was er besluiteloosheid en een haperde motor. De backs Tim Breukers en Dico Koppers waren zwak, Robbert Schilder als creatieve man op het middenveld bleek opnieuw geen gelukkige greep, aankoop Kasper Kusk leek bij z'n debuut in de ere divisie podiumvrees te hebben. Door het vertrek van Quincy Pro mes koos Schreuder voor de optie Luc Castaignos op 10, waardoor Torgeir Borven in de spits stond. Dat wil zeggen, op papier. In de praktijk kwam de inspiratieloze Borven in de eerste 45 minuten totaal niet in het spel voor en kreeg Twente alleen via Cas taignos (bal op de paal) een moge lijkheid. „We zijn nog niet de ploeg van vo rig seizoen", luidde de juiste con clusie van Schreuder. Hij merkte daarbij wel op dat Twente, on danks het matige optreden voor rust, nauwelijks wat weggaf. Cam buur werd eigenlijk maar één keer gevaarlijk en dat was uit een vrije trap. Albert Rusnak schoot de bal na dertien minuten op prachtige wijze achter Nick Mars man. Was Mokotjo dan zo fenomenaal bij z'n debuut? Nee, dat niet eens. En toch stak hij in 45 minuten tijd meteen met kop en schou ders boven de rest uit. FC Twente kreeg dankzij hem grip op het middenveld en dat werkte door in de hele ploeg. Het beste voorbeeld daarvan was misschien wel Youness Mokhtar. Voor rust lukte er weinig tot niets, maar na de pauze kon de vleugelspeler wel z'n acties ma ken en gevaarlijk worden. Met wat fortuin - z'n schot werd van richting veranderd - zorgde die zelfde Mokhtar er kort voor tijd voor dat de FC Twente een punt overhield aan het eerste duel van dit seizoen. MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 H Vreugde bij BSZ na het laatste fluitsignaal in de finale van het Belgisch kampioenschap. LSA Chaudfontaine is met 9-2 verslagen. De kampioensploeg van BSZ. Staand van links naar rechts: coach Veli Eryürük, Mevlud Eryürük, Bram Plomp, Dennis Rijnberg, Daniel Rijaard, Leo Koswal en Frank van Kouteren. Gehurkt van links naar rechts: Jonathan Constansia, Ali Eryürük en Daryl Rawidjan. BSZ kampioen op achterafveld door Rudy Boogert Leo Koswal Leo Koswal is na zaterdag kam pioen geworden in vier landen. Eerder werd hij landskampioen in Nederland (met Rotterdam), in Turkije (met Besiktas) en in Italië (met Lazio). Beach Soccer Zeeland grossierde zaterdag in prijzen. Het team werd landskampioen, Dennis Rijnberg werd uitgeroepen tot beste keeper van de Belgische competi tie en Leo Koswal tot beste speler. Mevlud Eryürük nam zaterdag af scheid van het beachsoccer. Hij was er in 2006 al bij toen het Zeeuws-Vlaamse ensemble de eer ste serieuze zandstappen zette, toen nog onder de naam Vedior. Jonathan Constansia en Daryl Ra widjan waren zaterdag de topsco rers van BSZ met elk vijf doelpun ten. Koswal maakte er drie, Ali Eryürük twee en Mevlud Eryürük één. door Robin Campmans LEEUWARDEN - Of hij eraan ge dacht had om met Kamohelo Mo- kotjo te beginnen tegen Cambuur? „Nee", reageerde FC Twente-trai- ner Alfred Schreuder resoluut na het gelijkspel (1-1) in Friesland. „Achteraf is het altijd makkelijk pra ten, maar het was geen optie, om dat hij pas één keer had meege- traind." Kamohelo Mokotjo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37