ii Na de tweede plaats van vorig jaar wil ik het deze keer beter doen in de Eneco Tour PLOEGENPRESENTATIE ENECO TOUR Publiek in Terneuzen maakt bij presentatie Eneco Tour duidelijk dat Bauke Mollema populairste Nederlandse deelnemer is. Het is een toevallige bijkomstigheid, maar grappig kun je de overeenkomst wel noemen. De hoofdsponsor van de etappekoers door Nederland en België profi leert zich als de eerste grote ener gieleverancier van Nederland die mensen volledig van groene stroom kan voorzien, opgewekt uit onder meer water, wind of zon. Die drie 'bronnen' zijn deze middag en avond - toeval of niet - in overvloed aanwezig op de Markt in Terneuzen... Urenlang komt de regen met bak ken uit de hemel. Een stevige wind laat de vip-tenten af en toe flink bewegen, maar precies op het juiste moment breekt de zon door. Hoe beter het weer wordt, hoe voller het lijkt te worden op de Markt. „Het staat bomvol", zegt Ron Barbé niet zonder trots. De oud-burgemeester heeft er sa men met zeven andere comitéle den voor gezorgd dat de Eneco Tour dit jaar twee dagen door Zeeuws-Vlaanderen trekt, met Terneuzen als uitvalsbasis, lan Lo- nink, die Barbé in 2003 als burge meester opvolgde, heeft het ook naar zijn zin. „Ik ben heel trots", zegt Lonink, „want in dit gebied stroomt het wielerbloed door de aderen. We hebben in deze regio nu een jaar gevuld met sport en staan nu twee dagen in de schijn werpers. De wind, de zon; het wordt een mooie koers." 's Middags is het publiek opge warmd door Jeelz, twee zangeres sen uit Bruinisse die zich niets aantrekken van de regen. Vanaf het podium zien ze hoe het steeds droger wordt en ook steeds drukker. Als de officiële startlijst arriveert, blijkt de naam van één van de publiekstrekkers toch te ontbreken. Sir Bradley Wiggins, de Tour-winnaar van 2012, heeft zijn programma op het laatste mo ment gewijzigd en wordt vervan gen door de Italiaan Salvatore Puc- cio. Jammer, maar meer ook niet, is de algemene reactie. Er blijven nog meer dan voldoende topren- ners over. In het vip-gedeelte wachten spon sors en coryfeeën op wat komen gaat. Jo de Roo, nog altijd netjes op gewicht, loopt niet meer zo makkelijk. „Mijn knie is kapot. Verder gaat het goed, hoor." Hij gaat op in de grote groep genodig den en geniet van het wielerfeest. De ploegenpresentatie en een etappe Terneuzen-Terneuzen heeft 120.000 euro gekost. De pro vincie heeft een bijdrage van 70.000 euro geleverd. De grote op komst maakt duidelijk dat het pu bliek die inspanningen wel kan waarderen. „De wielersport hoort bij Zeeland", zegt Ben de Reu. „We vieren tweehonderd jaar Zee land en Zeeuws-Vlaanderen, daar hoort koers bij", vult de gedepu teerde aan. „Het wordt afzien in deze Eneco Tour." En volgend jaar, vervolgt hij met een knip oog, is er nog een klein feestje... „Ik nodig iedereen uit om naar de finish van de Tour-etappe op de Neeltje Jans te komen!" De twintig ploegen worden één voor één voorgesteld en daarbij wordt de spanning heel slim steeds een beetje opgebouwd. Bij Wanty-Groupe Gobert en Top sport Vlaanderen is er een voor zichtig applaus, AG2R kan zes van de acht renners aan het pu bliek laten zien, Lampre heeft er nog maar vijf bij. „Maar dames ik zie u kijken, ja, hij is er bij. Fiüp- po Pozzato!" De Italiaanse vedette zwaait koeltjes naar het publiek. Veel teams zijn nog niet compleet omdat som mige renners nog uit Engeland (de Pruden tial RideLondon) of de Ronde van Polen moeten komen. Het maakt het er voor de Vlaamse speaker niet makkelijker op. Jan Polanc (Lampre) staat op het po dium maar wordt vergeten. Luke Rowe (Team Sky) wordt uitge breid aangekondigd maar is nog niet in Terneuzen.... De kleine foutjes zorgen voor een glimlach, net als de rondemiss. Felice De kens is in het dagelijks leven ra- dio-dj (QMusic) en presentatrice, maar huppelt nu ook al drie jaar mee in het Eneco-circus. „Dit is de tiende editie, een jubileum", zegt de Belgische dame. „Dan moet de zon natuurlijk schijnen." Hoe dichter de klok naar het tijd stip van 20.00 uur kruipt, hoe meer bekende gezichten het pu bliek ziet. Matthew Goss, Jens Mouris (Orica Greenedge), Neder lands kampioen Sebastian Lange- veld voert het team van Garmin aan. Het applaus wordt luider. Jack Bauer, die in de Tour net naast een etappezege greep, staat naast Langeveld. Net als Tyler Far- rar, de van een hartoperatie her stelde Nick Nuyens en de 37-jari- ge David Millar. De Brit was boos dat hij werd gepasseerd voor de Tour en mag nu in Nederland en België op zoek naar revanche. Karsten Kroon (38) vertegenwoor digt Tinkoff-Saxo, de jongens van Giant-Shimano blijken bijzonder populair, met favoriet Tom Du moulin voorop. „Na de tweede plaats van vorig jaar, wil ik het de ze keer beter doen in de Eneco Tour", vertelt Dumoulin. „Het is in dat opzicht wel jammer voor mij dat de tijdrit van woensdag wat korter is. Maar ik ben in een goede vorm uit de Tour gekomen en wil die nog even vast zien te houden." Philippe Gilbert (BMC) is op de terugweg uit Engeland, Lot to-sprinter André Greipel stapt wel het podium in Terneuzen op. Omega-Pharma Quickstep heeft met Zdenek Stybar de Eneco-win- naar van 2013 mee, terwijl Tom Boonen en Niki Terpstra andere troeven zijn. ZES ETAPPES PLUS TIJDRIT MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 Het wielerbloed stroomt hier door Barry van der Hooft Aan de Eneco Tour nemen dit jaar achttien Nederlanders deel. De mees ten van hen rijden voor de ploegen Belkin en Giant-Shimano. Eén van hen is oud-winnaar Lars Boom. Tom Dumoulin im v Het team van Lotto Belisol wordt aan het publiek gepresenteerd. De presentatie I Lars Boom, winnaar van de Eneco Tour in 2012, geeft antwoord op vragen van de Vlaamse presentator. De tiende editie van de Eneco Tour gaat vandaag om 12.10 uur van start met de etappe Terneu zen-Terneuzen, over 183,1 kilome ter. De tweede etappe gaat mor gen van Waalwijk naar Heusden en gaat over 175,8 kilometer. Woensdag staat in Breda een tijdrit over 9,6 kilometer op het programma. Etappe vier is 179,1 kilometer lang en gaat donderdag van Koksijde naar Ardooie. Rit nummer vijf (Geraardsbergen- Geraardsbergen) kent een paar pit tige beklimmingen, met onder meer de Muur van Geraardsber- gen. Zaterdag gaat de zesde etappe (173,9 kilometer) van Heerlen naar La Redoute. Zondag start de laatste etappe van de Eneco Tour in Riemst en wordt de eindwin naar na een etappe over 183,4 km in Sittard gehuldigd. José Ivan Gutierrez, winnaar van de Eneco Tour in 2007 en 2008, heeft het op het podium naar zijn zin met rondemiss Felice Dekens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30