Naum Grubert, musicus pur sang Gebroeders Bin presenteren album met liederen over 'Grote Oorlog' ZEELAND 23 MIDDELBURG - Er zijn vele pianis ten en er gaan er vaak meer dan dertien in een dozijn. Maar er zijn er ook waar je een gouden beeld van zou willen maken. Naum Gru bert is zo'n pianist. Hij is één met zijn instrument, staat volledig boven de techniek en zijn interpretaties zijn intelli gent, intens en poëtisch. Alles is bij Grubert in balans. Hij gaf geen (onnodige) uitleg, maar maakte gewoon puur muziek. Grubert laat de muziek het woord doen. Hij kwam om te musiceren en deed dit op integere wijze, waar door hij des te meer overtuigde. Het recital gisteren in de Grote Kerk in Veere was gewijd aan Beethoven en aan Chopin. Hier door werd overduidelijk wie van deze twee componisten het geni aalste was. De zes Bagatellen Op. 126 van Beethoven zijn miniatuurtjes en een mooi voorbeeld van zijn laat ste stijlperiode. Grubert vertolkte deze moeilijke, ingewikkelde werkjes lyrisch in de langzame de len en dynamisch in de snelle de len. Heerlijk vinnig en spits in het energieke presto en vol expres sie en met contrast in de laatste Bagatelle. De Sonate nr. 31 Op. 110 in As schreef Beethoven in 1821. Het werk kent een vrije vorm met wei nig uitwerkingen. Alle thema's zijn gebaseerd op het oorspronke lijke motief (cyclisch procédé). Verbluffend knap was de vertol king van het slotdeel waarin de twee langzame delen het juiste klagende karakter hadden, waar door de twee fuga's, die transpa rant gebracht werden, extra goed uit de verf kwamen. Een ingenieu ze compositie die bijzonder mooi gespeeld werd. Chopin liet zich inspireren door de Nocturnes van John Field. Zelf schreef hij er twintig in een gepas sioneerde, soms lieflijke en delica te stijl. Grubert speelde ze terecht zonder extra inkleuringen, ge woon als sfeermuziek zonder pa thos. Wel vielen de nadrukkelijke akkoorden, dynamische passages en karakteristieke arpeggio's op. Wat een kracht en dynamiek. De Sonate nr. 2 Op 35 in bes is vooral bekend vanwege de Mar- che fiinèbre (deel 3). Chopin com poneerde dit in 1837 voor de her denking van de opstand van War schau. Deze mars is door Henri Reber georkestreerd om te spelen in de kerk van la Madeleine in Pa rijs, tijdens de begrafenis van Chopin. Het hortende ritme klonk obsederend en opvallend was de subtiele invulling van het trio. Grubert speelde het hemels waar door de modulaties nog beter uit kwamen. Hij liet de piano zingen en sloot het recital af met een wervelend presto. Waarom? „Nou hij zorgt voor mooi verschil in tempo en hij is heel goed in de remix met oudere muziekfragmenten en dan her ken je vaak fragmentjes." Kayleigh Lindhout (20) uit Burgh-Haamstede zit er stralend uit in haar zeegroene strapless ja pon van voile-stof met glittertjes op de ceintuur. Hij is lang van ach ter en loop voor voren toe in een boog omhoog tot boven de knie. „Ik heb hem uit Amerika laten ko men. Speciaal voor Beachboom. De dresscode is aqua en deze jurk past er dus mooi bij." Kayleigh's wat oudere neef Bas van der Voort uit Eindhoven is ook van de partij. „Ik vind dit zo'n mooi feest: In de eerste plaats door de zee en het strand, maar de sfeer en de muziek zijn ook fantastisch. Straks komt de best dj. Dat is Gregor Salto. Hij brengt veel meer variatie dan veel andere dj's. Bij hem heb je veel meer verrassende uitschieters." Gaat het nu in eens regenen? Nee, het blijken de fonteinen die spui ten op het ritme van de show 'When water falls' op het grote podium. Het water dat daar stroomt had meer tegenlicht ver diend om goed tot uiting te ko men. Overigens is er nog wel veel meer te zien, te horen en te bele ven bij Beachboom 2014. Vandaag komt het album 'Brie ven' uit dat hij samen met zijn broer Floris Bin (22) heeft ge maakt. Op de cd staan tien liede ren over die 'Grote Oorlog'. „Die ervaringen bij leper hielden me zo bezig dat ik besloot er meer mee te gaan doen", zegt Sjoerd. Een cd lag voor de hand. Hij en broer maken al jaren mu ziek. Sjoerd speelt gitaar en zingt. Floris begon als drummer, maar bespeelt nu gitaar en piano. „We speelden wel regelmatig met elkaar in verschillende bands, maar als duo hadden we nog nooit opgetreden. Floris was aan vankelijk alleen muzikaal geïnte resseerd, maar is later ook meege gaan naar dat gebied met al die graven van oorlogsslachtoffers en werd er ook door geraakt", vertelt Sjoerd. Hij wist tal van persoonlij ke verhalen, getuigenissen en dag boekfragmenten te achterhalen. „Robert-Jan Poortvliet met zijn geschiedkundige kennis en passie heeft me daarin bijgestaan. Het verzamelde materiaal leverde de inspiratie voor de teksten die ik heb geschreven. In sommige zit- ten letterlijke zinnen uit de per soonlijke verhalen." Sjoerd legde ook de basis voor de composities en werkte die samen met zijn broer uit. Zij kozen bewust voor vooral akoestische instrumenten. Het album 'Brieven' bevat tien lie deren waarin tal van aspecten van de WOI sober, maar veelal indrin gend worden bezongen: De band speelt Waltzing Mathilda; meld je nu aan. De band speelt de Marseillaise. Ze komen er aan. En ook de wens: Ooit komt er een oorlog waar nie mand naar toe zal gaan. Ooit komt er een oorlog waar niemand meer in zal geloven. De gebroeders Bin treden zater dag 16 augustus op bij het kasteel domein van het Memorial Mu seum Passchendaele 1917 in Zon- nebeke (B). Zij worden dan bijge staan door Ad Hensen (drums) en Mark van Rhein (cello). De offi ciële albumrelease op 26 septem ber in de Westerkerk in Goes tij dens de WOI-herdenking. Dan met hun derde broer Roderik Bin op toetsen. MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 overspoelen de Brouwersdam RECENSIE door Jeanette Vergouwen door Ali Pankow Dancefestival Beachboom overspoelt met constante sounds en showspektakel de Brouwersdam. foto's Ronald den Dekker GOES - Gruwelijk, indrukwekkend, veel stof tot nadenken. Hoe ga ik om met mijn medemens en wat wens ik hem of haar toe? Dat soort gedachten buitelden door het hoofd van Sjoerd Bin (27) uit Goes nadat hij enkele keren het toenma lig westelijk front van de Eerste Wereld Oorlog rond leper had be zocht. I Sjoerd en Floris Bin lieten zich inspireren door het gebied van het westelijk front rond leper voor hun cd met liederen over de Eerste Wereldoorlog. De cd 'Brieven' is vanaf vandaag ver krijgbaar voor 12,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23