Meubels naar Rusland is veiliger Vliegtuigcrash Teheran eist 48 slachtoffers Coureur in opspraak na dodelijk ongeval 24 Maanden 50% korting en gratis de Samsung Galaxy S4 mini t van £40> voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BUITENLAND 11 Twee kilometer verderop ligt de grenspost Karsava, die je vanuit Letland passeert om naar Rusland te reizen. De afvalbakken en wc's zijn neergezet voor wachtende vrachtwagenchauffeurs die in de andere berm hun trucks hebben geparkeerd. De bestuurders die hier sinds za terdag staan - twee dagen nadat zo'n driehonderd Nederlandse vrachtwagens vol groenten en fruit werden teruggestuurd aan de verschillende grensovergangen met Rusland - zijn vooral afkom stig uit Letland, Litouwen en Po len. Verder zijn er ook aardig wat Russen en Macedoniërs. Normaal gesproken kun je in een week van Riga naar Moskou rij den en terug. Daar zitten dan twee grensformaliteiten bij, ver telt chauffeur Vitaly uit het nabije Letse stadje Rezekne. Nu gaat het dus niet als anders en moet nog maar worden afgewacht hoe het verder loopt. De chauffeur wil zijn echte naam niet in de krant, 'want dan wordt de baas niet blij'. Sinds Moskou vergeldingsmaatre gelen afkondigde vanwege sanc ties van de VS en de EU is de ge bruikelijke rij bij de grenspost aanzienlijk korter geworden. Bijna alle vrachtwagens met groenten, fruit, vlees, vis en zui vel voor de Russische markt heb ben rechtsomkeert gemaakt. „Ik gok dat hun baas ze toch liever in CA\ Polen heeft staan, dan kun je nog veel meer kanten' op", suggereert Andris, die wekelijks pendelt tus sen de Letse hoofdstad Riga en Sint-Petersburg. In de twee kilometer lange rij trucks is slechts één koelwagen te ontdekken. Die staat niet te loeien en chauffeur Sergei beves tigt dat het systeem de geest gege ven heeft. Sergei is vastbesloten voortaan maar meubels te vervoe ren of in elk geval spullen die niet kunnen bederven. Dan heb je minder last van sancties. De Baltische chauffeurs zijn wel Bijna alle vrachtwagens met groenten, fruit, vlees, vis en zuivel hebben rechtsomkeert gemaakt wat gewend. Een Russische boy cot van verse spullen is niets nieuws. Het gebeurt regelmatig. Moskou doet Letse landbouwpro ducten of Litouwse zuivel om de haverklap in de ban. Er zijn meer transporteurs die de switch van Sergei hebben gemaakt naar niet-voedselvervoer. Veel Litouw se bedrijven weten onderhand heel goed wat ze moeten doen als Rusland van de een op andere dag dichtgaat. Ze hebben genoeg reserve-plannen, aldus een econo misch adviseur van de Litouwse president vorige week. Terug naar de grenspost. Denis uit Rezekne werkt in het wissel kantoor aan het einde van de rij vrachtwagens. Bijna iedereen die hier moet aansluiten, loopt zijn krappe kantoortje binnen om eu ro's te wisselen voor roebels. „Ne derlanders? Er komen er wel een paar hier", zegt Denis. „Duitsers ook wel. Maar dat zijn er maar een handvol per week." Maar mo menteel zelfs minder dan dat; niet één Nederlandse vrachtwa gen staat in de lange rij. Litouwers Lukas en Arnas maken zich niet druk, met hun ladingen meubels. Wachten moet je toch al tijd aan de grens met Rusland, daar veranderen die sancties niks aan. Het duurt alleen iets langer omdat de Russen opzichtig inten siever controleren. Een telefonische rondgang langs een aantal Zeeuwse internationa le transport bedrijven leerde dat er nergens chauffeurs van Zeeuw se bedrijven aan de Russische grens staan. Zeeuwse transportbe drijven rijden niet op Rusland. Als het gaat om het transport van uien komen Russische vrachtwa gens ze vaak zelf halen. Nieuw bestand Israël en Harnas Israël en Harnas zijn ak koord gegaan met een nieu we driedaagse wapenstil stand voor de Gazastrook. Is raël heeft beloofd vandaag onderhandelaars naar Cairo te sturen. Voorwaarde is wel dat het bestand niet wordt geschonden. Nadat Israël had ingestemd, volgde ook Harnas. 'Ebolapatiënt' heeft toch geen ebola Een man in Canada die ebo- la-achtige symptomen ver toonde, blijkt het dodelijke virus niet onder de leden te hebben. Dat hebben testen uitgewe zen volgens het ministerie van Volksgezondheid in Ont ario. De man was onlangs ziek teruggekeerd uit Nige ria. Evacuatie 500 neushoorns De Zuid-Afrikaanse rege ring is van plan om onge veer 500 neushoorns te eva cueren uit het Kruger Natio nal Park. De autoriteiten wil len voorkomen dat de zoog dieren gedood worden door stropers. Van de 500 neus hoorns worden er 260 ver kocht aan private kopers. In de eerste helft van dit jaar zijn al 500 neushoorns ge dood. Stropers gaan steeds slimmer te werk, onder meer met semi-automati- sche wapens. Het toestel was net opgestegen van Mehrabad International Air- port. Het vliegtuig is terechtgeko men in een woongebied. Zeker drie menseii op de grond zijn met brandwonden naar het zieken huis gebracht. Door de crash ste gen grote rookwolken boven de stad uit. De lichamen van de slachtoffers worden geborgen. Vol gens sommige media is het toe stel van de Iraanse luchtvaart maatschappij Taban Air, volgens andere van Sepahan Airlines. Me hrabad ligt in een westelijke voor stad van Teheran. De drukke luchthaven wordt vooral gebruikt voor binnenlandse vluchten. Het gecrashte toestel was onderweg naar Tabas in het oosten van Iran. Iraanse vliegtuigen zijn vaak ver ouderd en verkeren in gebrekkige staat. CANANDAIGU - De Amerikaanse au tocoureur Tony Stewart is in op spraak geraakt na een dodelijk on geval in een race over onverharde wegen op het circuit van Canan- daigua. Stewart, drievoudig sprint kampioen in de NASCAR-series, reed zaterdagavond (lokale tijd) de 20-jarige Kevin Ward aan na dat die tijdens de race na een crash uit zijn auto was gestapt. Ward overleefde de aanrijding niet. Pijnlijk detail was dat beide coureurs de ronde ervoor met el kaar in botsing waren gekomen, waarbij Ward uit de baan was ge raakt. Die meldde zich in de vol gende ronde met woedende geba ren op de baan. Een andere rijder kon hem nog ontwijken, maar de aanstormende Stewart schepte hem met fatale gevolgen. Stewart zegde zondag een gepland optre den in een race af. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant til p/mnd 180MIN 120SMS 300MB Vodafone Voordeel Web €40> €20.00 Ê4S> €22.50 £55> €27.50 Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 0,45 per gespn MAANDAG 11 AUGUSTUS 2014 door Koen Verhelst REZEKNE/KARSAVA - In de berm van de pokdalige weg staat om de paar honderd meter een hygiëni sche combinatie: een vuilcontainer en een toiletcabine. Dat heeft alles te maken met waar de weg naar toe leidt. I Trucks aan de grens tussen Letland en Rusland, foto Koen Verhelst CAIRO TORONTO JOHANNESBURG j» i TEHERAN - In Iran is zondagochtend een passagiersvliegtuig met 48 in zittenden neergestort bij de inter nationale luchthaven van de hoofd stad Teheran. Alle inzittenden zijn omgekomen, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. De motor van het toestel zou uitgevallen zijn. €20. MIN SMS INTERNET VAN VOOR 180MIN 120SMS 300MB 240MIN 180SMS 400MB 360MIN 240SMS 400MB Ander toestel of abonnement? K e w nsite

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11