Erdogans droom komt uit: eerst gekozen president Turkije 66 Poetin zelf heeft gezegd dat de Russische vlag op 25 augustus in Kiev zal wapperen 10 BUITENLAND De angst in Oekraïne voor ingrijpen van Vladimir Poetin groeit. „De Russen zijn collectief waanzinnig geworden." KIEV - Een week voordat vlucht MH17 werd neergehaald, arriveer de de Russische generaal Vladi mir Antoefejev (63) in het rebel- lenbolwerk Donetsk. Antoefejev is een beruchte man. Hij is de Kremlin-expert voor 'bevroren conflicten' in de voormalige Sov jet-Unie. Dat is een situatie waar in, na een geweldsuitbarsting, een spookgebied ontstaat met een onduidelijke status, maar onder Russische controle. Antoefejev, die in Letland wordt gezocht wegens moord, was vele jaren hoofd van de veiligheids dienst in Transnistrië, een strook land, grenzend aan Oekraïne, waar de lokale FSB, Vladimir Poe- tins geheime dienst, de baas is. Dat uitgerekend deze man naar Donetsk is gestuurd - waar hij lei ding geeft aan de separatisten - maakt duidelijk welk scenario het Kremlin in gedachten heeft voor Oost-Oekraïne, waar pro-Russi sche rebellen vechten tegen Oek raïense militairen en vrijwilligers. Ook hier moet een 'bevroren con flict' ontstaan, dat door Moskou naar believen kan worden aange wakkerd tot een open oorlog. De komst van Antoefejev en nog veertig 'experts' uit Transnistrië heeft in Kiev de angst voor een Russische invasie vergroot. Ge ruchten houden de stad in hun greep. „Poetin zelfheeft gezegd dat de Russische vlag op 25 augus tus in Kiev zal wapperen", zegt Aleksej, een potige veteraan van de volksopstand op het onafhan kelijkheidsplein Maidan die, voor dat hij antwoordt, eerst z'n kogel- wonden laat zien. Dat de Russen zullen binnentrek ken, lijkt een kwestie van tijd. Het Kremlin wil 'humanitaire hulp' leveren omdat zich in de re gio een 'humanitaire catastrofe' zou afspelen. De separatisten vroe gen daarom om een bestand. Kiev weigert en doet de uitspraken af als een cynisch voorwendsel voor Poetin om zijn 'vredestroepen' richting de 'volksrepublieken' Do netsk en Loehansk - en mogelijk verder - te sturen. Zo'n 20.000 Russische soldaten staan klaar aan de grens, hun militair poten tieel - geheel vernieuwd sinds de blamages in de oorlog met Geor gië in 2008 - is indrukwekkend. En ook de Russische bevolking is, na maanden van hysterische an- ti-Oekraïense propaganda, klaar gestoomd voor de 'bevrijding van Oekraïne van de fascisten'. Mode-ontwerpster Natas ja Isoepo- va uit Kiev krijgt bezorgde tele foontjes van familie in Rusland. „Die zeggen: 'Stuur ons je kinde ren voordat zij door fascisten wor den vermoord!' De Russen zijn collectief waanzinnig geworden." In een Russische spektakel-show, live op de nationale tv, werd afge lopen week de revolte op Maidan nagespeeld, in een choreografie waarin opstandelingen een reu zen-hakenkruis vormen en onder het symbool van de dollar moor dend en brandschattend door Kiev trekken. In de show krijgt Aleksandr 'Chiroerg' Zaldostanov, aanvoerder van een beruchte Mos- kouse motorbende, gelegenheid publiek op te ruien. In Moskou praten Kremlin-ideolo- gen als de 'Euraziatische' politico loog Aleksandr Doegin over de 'noodzaak van een bufferzone in Oekraïne, een nieuw Trans nistrië, onder de naam 'Novoros- sija' (Nieuw-Rusland). In Do netsk voorspellen spindoctors van de separatistische leiders dat Rus land het Westen een 'dreun' gaat uitdelen. De Kremlin-propaganda heeft zijn werk gedaan: de Russi sche bevolking is klaar voor een invasie, de militairen staan paraat. Het woord is nu aan Poetin. De man die al heel lang aan de macht is in TUrkije, blijft onge kend populair. De beschaafde di plomaat Emekleddin Ihsanoglu (37 procent), tegenkandidaat van de oppositiepartij, en Selahattin Demirtas, de jonge Koerdische ad vocaat, maakten niet echt kans. De 31-jarige docent Mohammad maakte zich gisteren, op weg naar de stembus, geen illusies. Zijn stem ging naar Ihsanoglu, maar hij wist wie er zou winnen. „We krijgen geen president maar een padisha", verwijzend naar de al- leenheersende sultans van het Ot tomaanse rijk. „De druk op ons", hij gebaart om zich heen, „wordt alleen maar groter. Hij heeft justi tie en het leger al onder controle. Het wordt een politiestaat." Mohammed woont in Kadiköy, een wijk in Istanbul waar van oudsher oppositiepartij CHP de meeste stemmen trekt. Een wijk vol terrassen waar studenten bier tjes drinken. Op verkiezingsdag echter niet: de verkoop van alco hol is dan verboden. In Kadiköy wordt niet Erdogan maar de eer ste president, Mustafa Kemal Atatürk, op handen gedragen. Ook de 21-jarige rechtenstudent Ali vreest het Tlirkije van na de uitslag. De scheiding der machten bestaat niet meer, zegt hij. „We krijgen een legale dictatuur. Lang zaam zullen onze vrijheden steeds verder worden ingeperkt." Hij haalt zijn schouders op. Zoals een Turkse columnist schreef: Tur kije is het land van de 'lage ver wachtingen' geworden. In grote delen van Turkije wordt de overwinning van Tayyip juist wel gevierd. Zo ook door de 46-ja- rige restauranteigenaar Ilhami. „Hij is de beste leider die we in ja ren hebben gehad. Ons land is juist vrijer geworden. Kijk: we kie zen nu zelf onze president." Een kapotgeschoten appartement in Donetsk, het bolwerk van de separatisten. Zij zullen te hulp worden geschoten door Rusland, verwachten veel Oekraïners in Kiev. foto Pierre Crom/HH Invasie lijkt kwestie van tijd ACHTERGROND OEKRAÏNE door onze correspondent Wierd Duk Aleksej, veteraan Maidan door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Recep Tayyip Erdogans droom is uitgekomen. Met 51 pro cent van de stemmen heeft hij gis teren de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen gewonnen. Daar mee is hij is de eerste gekozen pre sident van Turkije. De tegenkandidaten Ihsanoglu en Demirtas maakten niet echt kans tegen de huidige premier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10