Feyenoord treft Q00ft tijd Olü tegenstander uit VJCC1A liju um Fide: frisse wind of kwalijke geur Grol maakt geen politiek 32 SPORT Ajax polste Guidetti niet Bij Ajax is vlak voor de eerste speelronde de tijd van schouderklopjes en verzachtende omstandigheden voorbij. Trainer Fred Rutten wist kort na de loting in Zwitserland nog niets van de tegenstander die Feyenoord moet verslaan om de groepsfase van de Europa League te bereiken. „Mijn eerste reactie was dat we moeten kunnen win nen, maar we moeten ze nog gaan bekijken om echt de sterkte in te schatten." Loehansk won in de tweede voor ronde van het Albanese La^i en versloeg in de vorige ronde het Noorse Molde. Feyenoord houdt de situatie in Oekraïne samen met het ministe rie van Buitenlandse Zaken, de KNVB en de Uefa scherp in de ga ten om te kijken of het veilig is in Oekraïne te spelen. PSV begint thuis tegen Sjachtjor Soligorsk, dat momenteel vierde staat in Wit-Rusland. Trainer Phillip Cocu verwacht vooral te moeten waken voor de omschake ling. „Het is een typische counter- ploeg. Ondanks dat de naam niet spectaculair klinkt, is het een te genstander met kwaliteiten." In de vorige ronde won de club van het Belgische Zulte-Ware- gem, terwijl eerder werd afgere kend met het Noord-Ierse Derry City. De huidige vierde voorron de is een primeur voor de ploeg. PEC Zwolle debuteert in het Eu ropese voetbal met een thuiswed strijd tegen de Tsjechische kam pioen Sparta Praag. Technisch di recteur Gerard Nijkamp van PEC Zwolle vindt het een mooie te genstander. „Ik heb ze een jaar ge leden nog zien spelen en ook on ze scout Ben Hendriks is goed geïnformeerd over deze ploeg. Ook is Praag een mooie stad, die goed te bereizen is voor onze sup porters." FC Twente start uit tegen de Azerbeidzjaanse kampioen FK Qarabagh. FC Twente is daarmee de enige Nederlandse vertegen woordiger die een 'bekende' op ponent kreeg. In dezelfde fase van het toernooi wonnen de Hik- kers in 2009 thuis met 3-1 en hielden het daarna in Azerbeidz jan op 0-0. Toch kon trainer Alf red Schreuder gisteren nog weinig zeggen over de ploeg waar de Nederlander Leroy Ge orge onder contract staat. „Ik heb alleen gezien dat ze in de kwalifi catie van de Champions League nipt zijn uitgeschakeld door Salz burg." FC PORTO TEGEN LILLE AMSTERDAM - Het besluit van trai ner Frank de Boer om de drie WK-gangers toe te voegen aan de wedstrijdselectie voor het ope ningsduel met Vitesse maakte abrupt een einde aan de kalme voorbereiding van Ajax. Doelbe wust voerde hij zo de druk op hun vervangers op. Nu de compe titie op het punt van beginnen staat, moeten ze aantonen van meerwaarde te zijn. De tijd van schouderklopjes en verzachtende omstandigheden is voorbij. De officiële waarschuwing van De Boer kwam voort uit de neder laag tegen PEC Zwolle in de strijd om de Johan Cruijff Schaal (1-0). Ajax maakte daarin niet alleen een vermoeide indruk, maar faal de ook opzichtig in de opbouw. De keuze om de trainingsarbeid in de zomerstop te verzwaren mocht van de technische staf niet als excuus worden aangedragen. Zware benen hoefden niet te lei den tot het schenden van afspra ken of inschattingsfouten. Het gaf de kern van de huisfiloso fie helder weer en zette de ambi ties kracht bij. Als het even niet loopt, moet worden teruggevallen op het ingeslepen systeem. Jong noch oud mag deze regel aan zijn laars lappen. Wie dat wel doet, kan zomaar uit de gratie vallen. De Boer, even hongerig naar spor tief succes als voorheen, drukt daarom elke neiging tot gemak zucht keihard de kop. De coach wil dit seizoen voor de vijfde maal op rij de landstitel pak ken en eindelijk eens de groepsfa se van de Champions League over leven. Daarmee stelt hij zich geen irreële doelen. In vergelijking tot vorig seizoen raakte Ajax met Siem de Jong en Christian Poul- sen slechts twee ervaren pionnen kwijt. Het vertrek van beiden hoeft geen aderlating te zijn. Hun inbreng in het afgelopen jaar vol trok zich grotendeels buiten het zicht van de camera's. De Jong kende door een opeenvol ging van blessures een moeizame periode. Poulsen kreeg een plek op het middenveld toebedeeld, als Daley Blind noodgedwongen als linksback moest fungeren. Zonder het tweetal is Ajax niet slechter af. Blind maakt nog altijd deel uit van de selectie. Ajax komt pas in de problemen als de Het bericht bracht in Rotterdam een kleine schokgolf teweeg. Ajax zou zich volgens een Engelse krant willen versterken met John Guidetti. De spits groeide voor de komst van Pellè bij Feyenoord uit tot een publiekslieveling. De waarheid lag, zoals vaker, er gens in het midden. De Zweed passeerde op De Toekomst de re vue, maar van serieuze interesse was geen sprake. „We zijn niet echt concreet geweest", vertelde trainer Frank de Boer. „We heb ben hem ook niet gepolst." international voor het sluiten van de transfermarkt vertrekt. Zijn op volger moet van buiten komen. Nick Viergever, die hem tegen PEC Zwolle verving tot hij een kniewond opliep, mist de brille van Blind. In defensief opzicht staat hij zijn mannetje, maar in de opbouw ontbreekt het hem aan de juiste wapens. Riechedly Bazoer, achter Viergever tweede keus, kan de klus nog niet aan. Tij dens oefenduels in de voorberei ding liet de tiener zien vooral in mentaal opzicht niet klaar te zijn voor het grote werk. De terugkeer van Joël Veltman en Jasper Cillessen is niet direct ge wenst. Mike van der Hoorn en Kenneth Vermeer, aan de voora vond van een transfer, vingen hun afwezigheid sterk op. De voorste linie zorgt voor de meeste hoofdbrekens. Flankspe lers Ricardo Kishna en Anwar El Ghazi kloppen zonder twijfel op de deur, maar zijn door hun gerin ge leeftijd nog erg grillig. De spit sen Arek Milik en Richairo Zivko- vic komen helemaal nog niet uit de verf. Gelukkig voor Ajax kan De Boer rekenen op Lasse Schone. De Deen, die open staat voor een ver trek, vormt voorin de meest be trouwbare schakel. Kolbeinn Sigthórsson komt in afwachting van een transfer niet meer in zijn plannen voor. Zijn vertrek moet worden opgevangen met een aan koop. Niet voor niets vroeg de trai ner onlangs Rafael van der Vaart tevergeefs om terug te keren naar Amsterdam. Ajax heeft behoefte aan kwaliteitsrijke aanvaller met ervaring om de ambities waar te maken. Het plaatst de wake-up call van De Boer in een ander perspectief. Ajax is even sterk zo niet sterker dan vorig jaar. Maar ditmaal ligt de lat een stuk hoger. Het geduld ontbreekt om spelers te laten wen nen. Ze moeten er direct staan. Weinig wordt geschuwd. Schaak natie Rusland moet niets hebben van oud-wereldkampioen Kaspa rov, een verklaard tegenstander van president Vladimir Poetin, en heeft een uitgesproken voorkeur voor de voormalige president van de arme, autonome republiek Kalmukkië. Moskou gaf zijn verte genwoordigers in het buitenland zelfs opdracht eens te gaan praten met lokale schaakofficials. „Ja, wij hebben ook bezoek gehad van iemand van de Russische am bassade", beaamt Herman Ha mers, die de KNSB op het congres in Noorwegen vertegenwoordigt „Om kennis te maken. In het ge sprek is niet specifiek gevraagd op wie wij gaan stemmen. Maar ik weet dat dat nadrukkelijk wel is ge vraagd bij andere bonden." Hamers, oud-preses en erelid van de Nederlandse schaakbond, is ter ore gekomen dat de Russische lob by met stevig geschut werd ge voerd. De KNSB kreeg geen stem advies. Dat was ook zinloos ge weest. „Nederland gaat op Kaspa rov stemmen", zegt Hamers onom wonden. „Zoals we vier jaar gele den voor Karpov waren en acht jaar geleden voor Bessel Kok." Over de afwegingen doet hij niet moeilijk. „De huidige voorzitter zit er al sinds 1995. Dat is al een re den om iets anders te willen. Maar we zijn ook niet gelukkig met zijn activiteiten in het verleden." Kasparov mag dan soms afgeschil derd worden als een ongeleid pro jectiel, de schatrijke Iljoemzjinov staat bij de oppositie te boek als 'Boris Boef met foute vriendjes, machthebbers met wie je in de westerse wereld niet geassocieerd wilde worden. „Saddam Hoessein, Assad, Khadaffi", somt Hamers op. „Verder vinden we dat er on der het bewind van Iljoemzjanov heel veel evenementen zijn ge weest in Rusland en de Kaukasus. Wij willen meer spreiding. En ten derde verwachten we schaaktech- nisch gezien veel van Kasparov." Of de revolutie slaagt, is de vraag. Elk land heeft één stem, ongeacht het aantal aangesloten schakers. „Het huidige bestuur heeft al 25 volmachten gekregen van landen die niet komen. Dat is aanzienlijk op een maximum van 180. Kaspa rov heeft vooral invloed in Afrika, Azië en West-Europa. De campag ne wordt steeds heviger. De be schuldigingen vliegen hier over en weer. Moeilijk in te schatten wat het maandag wordt." Grol benadrukt dat de ramp met het vliegtuig boven Oost-Oekraï- ne hem diep heeft geraakt. Maar een eventuele boycot van het ko mende WK judo vindt hij om meerdere redenen een verkeerd middel om Rusland onder druk te zetten. „Vanwege de emoties is het gevaarlijk om er iets over te zeggen, maar ik vind dat je spor ters niet met zo'n discussie moet belasten. Het is lekker makkelijk om te zeggen dat we niet zouden moeten gaan, maar het gaat niks uitrichten als ik thuis blijf. Daar- conflictgebied warm te draaien ROTTERDAM - Feyenoord is giste ren bij de loting voor de vierde voorronde van de Europa League gekoppeld aan het Oekraïense Zor- ja Loehansk. Het uitduel wordt waarschijnlijk gespeeld in Kiev, om dat Loehansk midden in het con flictgebied in Oost-Oekraïne ligt. De nummer zeven van Oekraïne speelde ook de eerdere Europese duels in de hoofdstad. Feyenoord begint donderdag 21 augustus met een thuiswedstrijd en speelt een week later uit. FC Porto neemt het in de play-of- fronde voor de groepsfase van de Champions League op tegen Lille. Dat heeft de loting voor de laatste voorronde in het Zwitserse Nyon vrijdag uitgewezen. De Portugese voetbalclub, die deze zomer Bru no Martins Indi van Feyenoord overnam, speelt op 19 of 20 augus tus eerst in Frankrijk. Een week daarna volgt de return in Porto. Overige wedstrijden: Maribor (Slv)-Celtic (Sch), Salzburg (Oos)-Malmö FF (Zwe), Aalborg (Den)-Apoel (Cyp), Steaua (Roe)-Ludogorets (Bul), Slovan Bratislava (Slw)-Bate (WRu), Besik- tas (Tur)-Arsenal (Eng), Standard Luik (Bel)-Zenit (Rus), FC Kopen hagen (Den)- Bayer Leverkusen (Dui), Napoli (lta)-Athletic Bilbao (Spa). BESCHOUWING AJAX door Geert Langendorff TROMSÖ - Gaat er een frisse wind waaien door de internationale schaakfederatie of blijft alles bij het oude met een kwalijke geur van corruptie en willekeur? Wordt Garri Kasparov de nieuwe voorzit ter van de Fide of krijgt Kirsan II- joemzjinov nog een termijn? Maan dag is de stemming in Tromsö en nooit eerder leken sport en poli tiek zo nauw verweven. De span ning stijgt. door Arnold Aarts s Henk Grol ziet niets in een boycot van het WK judo in Rusland. ARNHEM - Judoka Henk Grol vindt het hypocriet dat sporters worden betrokken bij de discussie over een eventuele boycot van Rusland. De 29-jarige Veendammer vertrekt over twee weken naar Rusland, om met negen landgenoten deel te ne men aan de wereldkampioenschap pen in Tsjelyabinsk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98