Jeugd Vakantie Week is in sprookjessfeer PvdA haalt uit naar college Sluis M 24 ZEEUWS-VLAANDEREN DE KIRKE Oranje Fonds geeft 30.000 euro voor opknappen ramen, vloer en nieuwe verlichting in De Kirke. t „Het zit dus in de familie", lacht Stijn, die al jaren vrijwilliger is. „In de musical wordt verteld dat ik in de bibliotheek een boek zoek. Maar het boek komt tot le ven en ik kom in verschillende sprookjes terecht. Ik vraag de kin deren me te helpen tijdens de va kantieweek. Dat kunnen ze doen door mee te spelen." De musical, die de rode draad is tijdens de speelweek, wordt mor gen opgevoerd in Den Dullaert. Vanaf 19.00 uur wordt in de hal een spelcircuit afgewerkt en de musical Freek in het super spannen de sensationele sprookjesboek start om 19.30 uur. „Elk jaar vinden we voldoende vrijwilligers, maar we kunnen er nog meer gebruiken. Voor tien euro is de jeugd een he le week onder de pannen", zegt se cretaresse Audrey Seghers. Toch heeft ook JVW last van min der subsidie, minder sponsoring en hogere vaste lasten. „Daarom zijn we verplicht te bezuinigen, zoals op het vervoer van en naar de kernen. We slaan ook voorzich tiger in." Vier dagen lang zijn er speciale spelen en diverse activi teiten in sprookjessfeer, zoals de zeskamp, het grote waterspel met de brandweer, een broodbakspel, een ganzenbordspel, knutselmid- dag en talentenjacht. Op vrijdag is het grote eindspel voor de jeugd uit Hulst en alle kernen op 't Jagertje. Woensdag wordt om 19.00 uur in Den Dullaert een film gedraaid.' Het college zat in een lastig par ket; een reactie op de aanwijzing moest voor 6 augustus bij het Rijk binnen zijn. Voor die datum lukt het niet om de complete ge meenteraad bijeen te krijgen, en die was juist verdeeld over het al dan niet indienen van een pro test. Wethouder Peter Ploegaert liet eerder deze week weten dat het college niet meer had gedaan dan de overwegingen die in eerde re brieven stonden, nog eens op papier te zetten. De aanwijzing mag niet betekenen dat er straks in de omgeving van het Zwin he- lemaal niets meer mag, schreef hij. PvdA-fractievoorzitter Robert Evers snapt daar niets van. „Onze verbazing komt vooral voort uit uw handelswijze", richt hij zich tot het college. „Enkele weken ge leden vroeg Lijst Babijn om een bezwaar. U reageerde daar niet op, omdat de raad van Sluis de uit breiding altijd heeft gesteund. Re cent vroeg Nieuw Gemeentebe lang ook om een bezwaar, waarop u wél een reactie naar het Rijk en de provincie Zeeland stuurt." Dat is niet de eerste keer, refe reert Evers aan een brandbrief over de werkzaamheden aan de N61, die op verzoek van Nieuw Gemeentebelang door het college werd verstuurd. „U hoort raadsbe sluiten uit te voeren, of u legt na derhand verantwoording af aan de gemeenteraad. Maar door als een kip zonder kop achter elk ver zoekje van een individuele coali tiepartij aan te hollen, voedt u de onduidelijkheid en daalt het ver trouwen." WESTDORPE - De glazen box staat in de voormalige katholieke kerk in Westdorpe; nu is het tijd om 'out of the box' te gaan denken. De Kirke, het moderne hart van het historische godshuis, doet sinds eind mei prima dienst als gemeenschapscentrum, maar aan de buitenzijde van de box is nog een hoop werk te verzetten. Zomaar een voorbeeld: als tijdens een grootschalige bijeenkomst de glazen pui wordt opengezet, is het nodig om bezoekers te behoe den voor een val. Een flinke af stap tussen de vloer van de box en de oorspronkelijke kerkvloer, da's linke soep. Het verhaal is genoegzaam be kend. De gemeente Terneuzen re serveerde vier ton voor een op knapbeurt van verenigingsge bouw Concordia in Westdorpe, terwijl de Elisabethparochie het beeldbepalende kerkgebouw be sloot te sluiten. Een aantal inwo ners kwam toen op het idee om een deel van de kerk tot gemeen schapscentrum om te bouwen. De gemeente ging uiteindelijk ak koord en dus had de Stichting Be houd Kerk Westdorpe in één klap vier ton tot haar beschikking. Met name om torenhoge stookkosten te voorkomen, werd een glazen box in de kerk bedacht. Daar waren alle gesubsidieerde centen voor nodig. „Nu zien we dat er aan de buitenkant, dus tus sen de box en de buitenmuur van de kerk, ook het een en ander moet worden gedaan", vertelt be stuurslid Nancy van Bree van de Het besef dat De Kirke geen kerk meer is, moet groeien. De kerk is officieel ontheiligd Stichting Kerk Westdorpe. „De vloer dus, maar ook verlichting is belangrijk. Die is er nu buiten het gemeenschapscentrum niet." Ook de veertien karakteristieke glas-in-lood-ramen zijn aan ver vanging toe. „Veel ruitjes zijn stuk, waardoor er wind en regen binnenkomt. We hopen de ge kleurde ramen te kunnen behou den, maar het gele glas wordt hoogstwaarschijnlijk vervangen door mat glas. Dan komt er ook meer daglicht binnen; nu moeten we altijd de lampen in box aan doen", aldus bestuurslid Ceciel Jonkheijm. Dat laatste ligt gevoelig, met na me bij de oudere Westdorpen- aren. Gevoelsmatig doet het nog altijd zeer als er aan het oude, ver trouwde wordt gemorreld. „Het besef dat De Kirke geen kerk meer is, moet groeien. Het ge bouw is ook officieel ontheiligd", vertelt De Bree. Daarom moest van het bisdom ook het marmeren altaar worden verwijderd. De Bree: „Maar de pa rochie had daar geen geld voor. Een glazen afscheiding moet het altaar en bijbehorende heilige voorwerpen nu beschermen. Uniek in Nederland, een onthei ligde kerk met een altaar, heb ik mij laten vertellen." Om de verbeteringen te bekosti gen, denkt de stichting 68.000 eu ro nodig te hebben. Uit het dona tiefonds van Dow komt 15.000 eu ro richting De Kirke en onlangs liet het Oranje Fonds weten 30.000 euro te doneren. „In onze aanvraag bij het Oranje Fonds wa ren we heel bescheiden: we vroe gen een bijdrage voor een nieuwe geluidsinstallatie. Toen namen ze contact met ons op. Of we nog meer wensen hadden", vertelt Jonkheijm. Ja natuurlijk, er zijn al tijd wensen. Ook voor de lange termijn. Nieuw meubilair bijvoor beeld. En een veilige constructie op de eerste etage, zodat de collec tie van museum Oud Westdorpe daar kan worden tentoongesteld. Of dat ook daadwerkelijk gebeurt, is nog onbekend. In oktober ver wacht de gemeente Terneuzen meer duidelijkheid te hebben. v H iffii 89MI 81891 *»S«I fin! ■Kill 1IRII IIIS1 II8SS 1811* 18181 Zondagavond start de 41ste Jeugd Vakantie Week in Hulst. Stijn van der Klooster (zittend) speelt de hoofdrol in de musical, foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - De 41ste Jeugd Vakantie Week in Hulst gaat zondag van start, met als thema 'Sprookjes boek'. „Een herkenbaar onderwerp waar we alle kanten mee uit kun nen. Vorig jaar hebben we afscheid genomen van Job Campfens die ja ren de rol van Freek speelde. Stijn van der Klooster neemt de rol over", vertelt voorzitter Tom van der Klooster. JVW voor jeugd van 6 tot en met 12 jaar is van 10 tot en met 15 augustus. De spelen zijn in Hulst, Sint Jansteen, Heikant, Clinge, Nieuw-Namen en Graauw. Deelname kost één euro per dagdeel. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - De PvdA in de gemeente Sluis begrijpt er niets van dat het college van B en W op aandringen van Lijst Babijn en Nieuw Gemeentebelang bedenkin gen heeft geuit tegen de aanwij zing van het vergrote Zwin bij Ret- ranchement als Natura 2000-ge- bied. Tijd om 'out of the box' te denken door Raymond de Frel Nancy van Bree I De 14 glas-in-lood-ramen moeten worden gerestaureerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 92