Herontwikkeling pand Depa geeft 's-Heer Arendskerke een facelift 44 Als er niet aan de limieten wordt voldaan, gaat de training niet door 24 BEVELANDEN en THOLEN HELIKOPTER Helikoptertrainingen op verschillende locaties; piloten vertrekken dit jaar naar Curasao. muziek dans cabaret Kermis in Goes draait weer HANSWEERT - „Dit is RWS79- Heli kopter, ontvangt u mij?" In de druipende regen tuurt Johan Tis- sink naar de helikopter die verder op boven de Westerschelde vliegt. De portofoon, die hij in zijn hand geklemd houdt, ruist. Er komt geen antwoord. „We krij gen geen contact met de beman ning. Als dat zo blijft moeten we de training afblazen", zegt Tis- sink. Aan boord van de boot van Rijkswaterstaat wachten de drie andere bemanningsleden ook in spanning af. Tissink legt uit dat het overleg met de piloot van de Cougar essentieel is; dan pas we ten ze welke koers en snelheid de boot moet aanhouden. „Bij deze oefening zetten ze via een kabel twee mensen af aan boord. Om ervoor te zorgen dat dit allemaal soepel verloopt, is het belangrijk dat we goede afspraken maken." De helikopter cirkelt ondertussen grote rondes om de boot heen. Met gebaren probeert Tissink dui delijk te maken dat ze proberen contact zoeken via de portofoon. GOES - Gistermiddag is in Goes de kermis begonnen. Op de Grote Markt, de Zusterstaat en op de Westwal staan alle attracties opge steld. De kermis duurt tot donderdag 14 Kort daarop is er toch contact met de piloot: de training kan begin nen. De transporthelikopter nadert langzaam en het hoogteverschil wordt steeds kleiner. De draaien de bladen maken golven in het water. De boot begint te deinen en zeewater spat over de reling. In de opening van de helikopter staat een militair klaar om naar beneden getakeld te worden. Even later bungelt hij vlak boven het dek van het schip. Nu is het voor de piloot een kwestie van goed uitkienen. De ene keer zwiept de man links over de re ling van de boot, dan weer rechts. Met handgebaren maakt de mili tair de piloot duidelijk welke kant hij op moet. Kort daarop staat hij aan boord. Hij koppelt zichzelf los en de kabel verdwijnt weer om hoog. „Het gaat niet altijd in één keer goed", vertelt Tissink. „Een poosje terug ging het nog mis: de heli kopter maakte toen een onver wachte beweging. De vrouw die op dat moment aan de kabel hing, klapte vervolgens tegen de mast van onze boot. Zij had daarna be hoorlijk last van haar rug. Soms vliegt de helikopter ook weieens te laag. Dan zien we mensen in het water belanden." De training met de reddingsheli kopter, die de afgelopen dagen herhaaldelijk werd uitgevoerd op de Westerschelde, is specifiek voor de piloten bedoeld. Het is een vast onderdeel van hun oplei ding. Binnen een paar weken wor den ze klaargestoomd, om vervol gens naar Curasao te gaan. De militair die net is geland op de RWS79 heeft net vijf maanden in Curasao gezeten. Binnenkort moet hij weer terug. „Wat wij vandaag oefenen, heb ik daar nog niet in de praktijk hoeven breng en", roept de man over het luide geluid van de helikopter heen. „Ik denk dat deze training bij de Wad deneilanden vaker in de praktijk wordt gebruikt, bijvoorbeeld bij het oppikken van drenkelingen." De boten van Rijkswaterstaat wor den regelmatig gebruikt bij de he likoptertrainingen. „Dat is wel leuk voor de afwisseling", zegt Ge rard Lavooij, die ook op de RWS79 werkt. „Ze hadden na tuurlijk net zo goed voor grotere schepen kunnen kiezen, maar ik denk dat ze het wel leuk vinden om met onze kleinere en beweeg lijkere bootjes te oefenen. Dat maakt het natuurlijk veel uitda gender om iemand goed af te zet ten dan op zo'n groot, stabieler lig gend schip." Lavooij zou donderdag ook met de helikopter gaan trainen, maar toen ging het op het laatste mo ment niet meer door. „Vanwege de mist en de weersomstandighe den", verklaart hij. De oefening werd toen verplaatst naar Rotter- augustus. Voor het eerst sinds ja ren wordt de kermis op die da tum weer afgesloten met een vuurwerkshow. Die wordt afgesto ken op de Westwal tussen 22.00 en 23.00 uur. De eigenaar van het pand, dat de karakteristieke Ring ontsiert, gaat de boel vanaf het hoekje afbreken en er een karakteristieke woning voor terugzetten. Goes betaalt daar 75.000 euro aan mee. Wethouder Jo-Annes de Bat is blij met de overeenkomt. „We wa ren over dat Depapand al een hele poos met de eigenaars in gesprek. Verkopen lukte niet en we heb ben gevraagd of ze niet een plan konden ontwikkelen. Eerst kwam daar nieuwbouw van appartemen ten uit, maar dat was uit een oog punt van welstand ongeschikt. Een karakteritieke woning voor de Ring was echter voor de eige naars niet rendabel te maken. Wij hebben een potje met dorpsver nieuwingsgeld voor die aan dachtslocaties en daaruit willen we 75.000 euro bijpassen. De raad moet daar nog wel over beslissen. In 's-Heer Arendskere werd uit hetzelfde dorpsvernieuwingpotje ook de locatie van de voormalige garage Kaelen herontwikkeld. Daarmee verdween een lelijke plek uit de Elenbaasstraat en kre gen de de voetbal- en de tennis vereniging parkeerruimte, die er daarvoor nauwelijks was. De aandachtslocaties zijn in Goes vooral aangewezen in de dorpen. Die zijn door hun schaal extra kwetsbaar voor verrommeling. Zo dra ergens een gebouw langer leegstaat en niet meer wordt on derhouden, haalt dat het hele dorp naar beneden. Goes gebruikt het dorpsvernieuwingsgeld om plannen op gang te trekken. Westerschelde trainingstoneel voor piloten door Janneke Koster Een vrouw wordt aan boord getakeld, foto Janneke Koster Hét culturele evenement in Goes goeslsgoes.nl zaterdag 16 augustus 18.00-24.00 Bleekveld (voor theater de Mythe) Gratis entree hoofdsponsors V,/ Woordvoerde Defensie door Mieke van der Jagt 'S-HEER ARENDSKERKE - De gemeen te Goes schiet lekker op met het beleid rond de zogenaamde 'aan dachtslocaties'. In 's-Heer Arends- kerke is inmiddels overeenstem ming bereikt over het Depapand aan de Ring, dat al jaren staat te verkommeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 82