Isra is tien jaar weg, maar niet vergeten se Omdat de doodstraf dreigde in Libië verzette Nederland zich tegen berechting van Hasèn A. 'Dit is typisch zo'n zaak die je wilt oplossen' BINNENLAND 7 VOORTVLUCHTIG Filmcollege: een filmische Odyssee r t by hlniTHt ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 GOOR - Nederland en Libië zijn dicht bij een deal geweest om de moordenaar van de Goorse Maris- se van der Burg en de ontvoerder van hun dochtertje in zijn eigen land te berechten. De kans op de doodstraf voor Hasèn A. heeft dat geblokkeerd. A. (38) vermoordde vandaag pre cies tien jaar geleden zijn ex-part ner, de Goorse kapster Marisse van der Burg. Daarna ontvoerde hij hun dochter naar zijn geboor teland. Haar Nederlandse familie heeft haar nooit meer gezien. Ze is nog wel in leven. Meerdere bronnen bevestigen tegen deze krant dat Libië wel bereid was om Hasèn A. in eigen land alsnog te berechten voor de moord op Ma risse van der Burg. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uitein delijk dat voorstel niet geaccep teerd, omdat rechters in Libië nog altijd de doodstraf kunnen opleg gen voor moord. Nederland is daar fel tegen. Buitenlandse Za ken wilde zekerheid dat A. geen doodstraf zou krijgen, maar een straf die enigszins vergelijkbaar zou zijn met de Nederlandse straf maat. Die zekerheid kwam er niet. De Libiër is in ons land bij ver stek tot levenslang veroordeeld. Maar de straf kan niet uitgevoerd worden, omdat hij in eigen land verblijft en Libië geen onderda nen aan Nederland uitlevert. Er is geen uitleveringsverdrag tussen beide landen. A. kan alleen hier zijn straf uitzitten als hij het land verlaat en wordt opgepakt in een land met een uitleveringsverdrag. De op handen zijnde deal over be rechting in Tripoli speelde enkele jaren geleden, nog onder het be wind van Kaddafï. Tot op het hoogste niveau - tot en met de fa milie Kaddafï - is gesproken om A. achter tralies te krijgen. Sinds de val van de Kaddafi-clan is een oplossing verder weg. Er heerst politieke chaos in het land en er wordt nog volop gevochten. Het is onduidelijk wie er precies in het land aan de touwtjes trekt. Nederland heeft, zoals veel ande re landen, zijn consulaat gesloten. GOOR - Vandaag is het tien jaar ge leden dat de Libiër Hasèn A. de Goorse kapster Marisse van der Burg, zijn ex-vrouw, vermoordde. Daarna ontvoerde hij hun tweeja rige dochtertje Isra naar Tripoli. Haar familie heeft haar nooit meer teruggezien. Ger en Clary van der Burg - de grootouders van Isra - gaan van daag naar het graf van hun doch ter in Goor. Ze hebben de hoop opgegeven dat Isra nog terugkomt om bij hen te wonen. Een Libische rechter heeft be paald dat zij haar vier keer per jaar mogen zien. Maar door de burgeroorlog in Libië zit een be zoek er voorlopig niet in. En er is niemand in dat land die zich er druk voor kan maken. In 2011 leek het er van te komen. Ze vlogen met de Britse organisa tie ISS naar Tripoli. ISS is gespecia liseerd in het herenigen van fami lieleden met een ontvoerd kind in Libië. Onder begeleiding kun nen familieleden dan een week of twee weken met het kind optrek- Ger en Clary van der Burg hebben de hoop opgegeven dat Isra nog terugkomt om bij hen te wonen ken. Alle families zagen hun wens vervuld. Maar Ger en Clary vlogen terug zonder één glimp van Isra te hebben gezien. „Dat heeft verdriet gedaan." Ze hebben in al die tien jaar maar een keer een foto van haar gekre gen, in 2007, toen was ze zes. Die foto werd hen toegespeeld via een medewerker van de ambassade, die de familie waar ze bij woonde traceerde in Tripoli. Isra staat in een roze shirtje, lief lachend op de foto. Ze heeft een Nijntje-boek- je vast: het verhaal van Opa en oma Pluis. De ambassademedewerker (die al weer jaren geleden is teruggeroe pen door Den Haag) regelde de fo to en nam het boekje mee. Een ca deautje en tegelijk een herinne ring aan haar familie. Na de burgeroorlog in Libië is het krijgen van informatie er niet ge makkelijker op geworden. Haar grootouders weten inmiddels de straat, maar niet of daar gevoch ten is, of er misschien gebombar deerd is. „Misschien is de familie van Hasèn met haar gevlucht. We weten het niet." Ger en Clary koesteren die ene fo to, het enige tastbare levensteken dat ze sinds haar verdwijning kre gen. Wat zouden ze graag een nieuwe foto zien. „Gewoon om te zien hoe ze er nu uit ziet. Ze wordt eind deze maand 13. Al een hele meid." Clary en Ger van der Burg bij het schilderij van hun vermoorde dochter en vermiste kleindochter, foto Henk Veenstra GOOR - Rechercheur Erik Oude Engberink is direct na de moord op Marisse van der Burg en de ontvoering van Isra op de zaak ge zet. Voor hun gevoel zaten ze Hasèn A. op de hielen. Maar de rauwe werkelijkheid was dat A. met Isra al in het vliegtuig naar Tripoli zat toen het lichaam van Marisse werd gevonden. De Li biër had zijn actie met militaire precisie uitgevoerd. „Toen we wis ten dat hij via België vloog waren we te laat. Dat is zuur. Dit is ty pisch zo'n zaak die je wilt oplos sen. Elke moord blijft je bij. Maar deze.Toch wel wekelijks komt Is ra wel even voorbij. Hij staat hoog op mijn verlanglijstje." Vanaf het moment dat de politie de jacht op A. opende in 2004 is het permanent koorddansen ge weest voor het politieteam. Vooral omdat er signalen waren dat Li- biërs in Nederland destijds nog goede contacten hadden met de machthebbers van de Kaddafi- clan. Onderzoeksacties mochten niet uitlekken. Tegelijk moesten de onderzoekers veel in handen laten van Buitenlandse Zaken, die met stille diplomatie hoopte op een op lossing en een terugkeer van Isra. Voormalig rechercheur Hans Kam perman uitte enkele jaren geleden scherpe kritiek op het ministerie. Die had zich 'nul komma nul inge spannen' om het meisje terug te krijgen, zei hij. Oude Engberink waagt zich niet aan zulke uitspra ken. „Het was en is gewoon ontzet tend moeilijk. Je moet telkens een afweging maken; als wij dit doen, hoe zal men dan in Libië reageren. Werkt het in ons voordeel, of juist helemaal niet." Uiteindelijk heb ben ze de zaak 'opgelost', maar is de hoofdprijs niet geïncasseerd. In november 2006 is A. bij verstek ver oordeeld tot levenslang. Zijn twee handlangers bij de moord en de ontvoering zijn gepakt; de vroege re IND-medewerker Meriam de L. en de Soedanees Mohammed Al D. De L. smokkelde Isra door de doua ne, zogenaamd als haar eigen kind. Al D. hielp bij de moord. Beiden hebben hun straf uitgezeten. Maar hoofddader A. ontsprong de dans. „Dat is pijnlijk. Je hoopt dat je het voor elkaar krijgt voordat je af zwaait. Maar het is vooral pijnlijk voor de familie." Zaterdag 13 zondag 14 september Vier docenten (waaronder Stine Jensen) nemen je in vier colleges en vier films mee in filosofische, literaire en filmische verkenningen van het begrip reizen en roadmovies. Inschrijving van het filmcollege is nu van start via www.filmbythesea.nl ial mm kans op doodstraf Vrij door door Lucien Baard door Lucien Baart 201*» Vlissingen 12-21 September 2U1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7