De Kirke in Westdorpe denkt nu 'out of the box' Sint Maarten, je komt er nooit meer van af Poëzie sluit expositie Kunstcarrousel af SERVICE 31 westdorpe - De glazen box staat in de voormalige katholieke kerk in Westdorpe, nu is het tijd om 'out of the box' te gaan denken. De Kirke, het moderne hart van het historische godshuis, doet sinds eind mei prima dienst als gemeenschapscentrum, maar aan de buitenzijde van de box is nog een hoop werk te verzetten. Dit is het verhaal: de gemeente Terneuzen reserveerde vier ton voor een opknapbeurt van vereni gingsgebouw Concordia in West dorpe. Ondertussen besloot de Eli- sabethparochie het beeldbepalen de kerkgebouw te sluiten. Een aantal inwoners kwam op het idee om een deel van de kerk tot gemeenschapscentrum om te bou wen. De gemeente ging akkoord en dus had de Stichting Behoud Kerk Westdorpe in een klap vier ton tot haar beschikking. Met na- J me om torenhoge stookkosten te voorkomen, werd een glazen box in de kerk bedacht. Nu is het tijd voor verbeteringen aan de vloer, de verlichting en de glas-in-loodramen. Uit het dona tiefonds van Dow komt 15.000 eu ro richting De Kirke en onlangs liet het Oranje Fonds weten 30.000 euro te doneren. MIDDELBURG - De expositie Kunst carrousel ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Kunst-en Cultuurroute Middelburg is dit weekend voor het laatst te zien in de Kloostergangen van het Abdij- complex. De tentoonstelling wordt zondag middag vanaf 16.30 uur op passen de wijze afgesloten met een optre den van de Werkgroep Poëzie. De leden Theo Raats, Juul Kortekaas, Jan J. B. Kuipers, Anneke Schenk, Karei Leeftink en Jacoline Vlaan der zullen enkele nieuwe gedich ten laten klinken in de Klooster gangen. Dat gebeurt onder het thema 'woordcarrousel'. De toe stroom van belangstellenden voor deze expositie blijkt groot. Hanny Mallekote, een van de organisato- ren en exposanten, spreekt dan ook van een succes. „In de afgelo pen weken ontvingen we ruim drieduizend bezoekers op deze mooie locatie in het Abdijcom plex. Als er zondag weer veel lief hebbers aanwezig zijn, kunnen we deze jubileumexpositie heel feestelijk afsluiten." vergt specifieke aandacht. Achter enkele olieverfschilderijen van Jo zef Posenaer lijkt eveneens het verlangen naar vrede en rust schuil te gaan: een Zeeuws meisje volledig verdiept in haar breiwerk bijvoorbeeld. Ook de afbeeldin gen van zijn kinderen: dochter Marguarite in Zeeuwse dracht en zijn zoontje Raymond als 'de jon ge krijger' doen het verlangen van terugkeer naar het echte thuis land voelen. Van Posenaer zijn verder vrij traditionele olieverf schilderijen te zien van 'Het dorp in de duinen''Strandhuisjes' en 'Zeegezicht', waarbij het Zeeuwse Licht de maker duidelijk troost heeft geboden. Daarnaast is er ook wat licht melancholiek werk van Posenaer te zien. Emmanuel Viérin onderscheidt zich met zonnige en harmonieu ze landschapsschilderijen, zoals 'Gezicht op Domburg' en 'Oude Huisjes in West-Capelle'. Van Jean Gouweloos prijken hier onder meer enkele mooie portret ten: van Marie Gevers, schrijfster en echtgenote van Frans Wil lems, van Emmanuel Viérin ju nior en van diens moeder. In de vitrines getuigen ook objec ten als palet, verfdoos en foto's van het tijdelijk verblijf van deze Belgische kunstenaars. Wie hier toch is, doet er goed aan ook rond te kijken in de tuin. Daar staan zeven beelden van Henk Teunissen uit Oostkapelle. Hij geeft met serpentijn, flagsto ne en albast vorm aan zijn impres sies met als titel onder meer: 'Ver bondenheid', 'Herinnering', 'Te derheid' en 'Nine Eleven'. populair als kerkelijk naamgever omdat hij de eerste zou zijn ge weest die het christelijke geloof in onze streken preekte. Hij werd bij voorbeeld vernoemd in Hulst, Ossenisse, Zoutelande, Westkapel- le, Oostkapelle. In het westen van Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in Lewedorp, is Eligius vernoemd. Hij werd daar als wegbereider van het christendom gezien. Maria kom je overal tegen. De gro te kerk aan de Markt in Middel burg was aan haar gewijd. Ook Aardenburg kende een Mariakerk. Verder droeg bijvoorbeeld de dorpskerk van Ritthem haar naam. Handelssteden, zoals Brou wershaven, eerden Sint Nicolaas, beschermheilige van de schip pers. De katholieke wederopstan ding in de tweede helft van de 19e eeuw ging gepaard met tijdge bonden naamgeving. In die tijd werd veel gepraat over de vraag of Maria ten hemel is opgevaren (in 1950 als dogma aanvaard, komen de vrijdag is het feest van Maria ten Hemelopening). Zo komt het dat de RK kerken in Aardenburg, Eede, Graauw, Ijzendijke, Ovezan- de, Sas van Gent, Tholen en Zuid- dorpe de naam Maria Hemelvaart dragen. Na de reformatie bleken de katho lieke namen taai. In steden kre gen kerken twee namen. Zolas in Tholen de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk en in Brouwershaven de Grote- of Sint Nicolaaskerk. Dat gebeurt vaak ook om katholie ke en protestantse kerken uit el kaar te houden. De oude PKN-kerk in Goes heet Grote of Maria Magdalenakerk en de katho lieke Maria Magdalenakerk. Vaak sloopten protestanten 'Sint uit de naam. Dus hoor je de grote kerk van Vlissingen aanduiden als Jacobskerk of met Sint ervoor. In Sint Maartensdijk is de Sint Maar tenskerk het meest beeldbepalen de gebouwDe hersteld hervorm de kerk die deze thans gebruiken negeert de goedheiligman en spreekt van de 'Maartenskerk'. Maar ja, hoe kom je van die dorps naam af. Een volgende keer meer over kerknamen. Zie ook de verha len over heiligen op het weblog. Onlangs vroeg ie mand me hoe het zit met kerkelijke naamgeving. Nou, da's een boeiend on derwerp waar je zomaar niet klaar mee bent. Vroeger waren kerken aan een patroonheilige ge wijd. In Zeeland was Willibrord ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 Tijdelijk Thuisland Zat. en zon. Kloostergangen en Cryp te Abdijcomplex, Middelburg, 11.00 - 17.00 uur. I Een serie van zes schilderijen van Frans Willems (1877-1945) waarin hij zijn afschuw over het oorlogsgeweld op in dringende wijze tot uiting brengt, foto Ruben Oreel Gevelsteen Plein 1940 Middelburg www.pzc.nl door Willem Staat De glazen box in de voormalige katholieke kerk in Westdorpe is sinds eind mei in gebruik als gemeenschapscentrum, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79