17 Ze werd vastgebonden en verwaarloosd gevon den in Tïirkije, nu speelt Djinnie in fami liefilm Mees Kees. Vol gens Catvertise-opricht- ster Sabine van der Helm is het voormalige straathondje een ster in de dop. „Voor de duvel niet bang, slim en makkelijk te trai nen." Djinnie is niet het enige talent van het dierencastingbureau Catvertise. Het bestand telt ruim vierhonderd ta lenten, voornamelijk honden, maar pok schildpadden, slangen en katten. „Ik werk alleen niet met exotische die ren als apen of tijgers." Als dierenliefhebster en voormalig actrice/danseres - ze danste onder meer in de musical Cats - combineert Van der Helm met Catvertise al haar passies. „Of ik hier altijd over droom de? Welnee! Een dierencastingbu reau, dat verzin je toch niet?" De castingdirector draait al jaren mee in de showbizz. Ze nam haar katten overal mee naartoe, ook toen ze zich 28 jaar geleden inschreef bij castingbu reau Moeder Anne. „Daar hebben ze dat onthouden, want toen ze een kat nodig hadden voor een tv-commer- cial, dachten ze meteen aan mij. Zo is het begonnen. Op een gegeven mo ment werden mijn dieren vaker ge boekt dan ik." Haar eerste grote theaterklus was voor de Nederlandse Opera in 1998. Een periode lang speelde kat Jaap mee. Toen ging het balletje echt rol len. Van der Helm deed een opleiding tot dierenartsassistente om zich te specialiseren en nu heeft ze, in hartje Amsterdam, het grootste dierencas tingbureau van Nederland. Hier darte len een tiental getrainde katten en twee honden rond, die onder meer te zien waren in series als Dokter Tinus, Toen was geluk heel gewoon, Annie M.G. en Toren C. In de hoek ligt een grote, stoere kater. „Hebbes is heel fotoge niek en nieuwsgierig, maar hij heeft kuren. Als het te lang duurt, wordt-ie chagrijnig en kan hij gaan meppen. Hij wordt dan ook alleen voor snelle shoots ingezet." Het huis is compleet kat-proof inge richt. Aan de ramen hangen geïmpro viseerde balkonnetjes, waarop ze kun nen luieren in de zon. De achtertuin is een speelwalhalla, met een klim- muur. Daarnaast een studio waar nieuw talent op de foto wordt gezet. Van der Helm let er tijdens de casting op dat de dieren ontspannen zijn. „Zo dra ik merk dat een beest het niét leuk vindt, gaat het niet door." Ze is daar streng in. „Met gestreste dieren kun je niet werken." De wat minder gangbare dieren in haar bestand wonen bij hun eigen baasjes. Zodra ze worden gecast, traint Van der Helm ze voor hun kunstje. Zo was ze laatst op stap met een gans die een glansrol kreeg in een videoclip. „Ik leer zo'n beest nergens bang voor te zijn." Een trainingsschema begint idealiter zo vroeg mogelijk. Bij katten al bij ze ven weken. „Honden kun je ook op la tere leeftijd nog dingen aanleren. En varkens leren sowieso snel." Aan bange katten heeft ze niets. Om die reden neemt ze nieuwe aanwins ten overal mee naar toe. In de tram, op de fiets, tijdens het winkelen. Op plekken waar het niet mag, gebruikt ze een kattendraagmand, vermomd als shopper. De castingdirector haalt het attribuut tevoorschijn. Twee kat ten schieten overeind en kruipen er in. „Zie? Vinden ze dus hartstikke leuk." Waar hondje Djinnie een problemati sche achtergrond heeft, komen de kat ten allemaal van een boerderij op Goe- ree-Overflakkee. „Dat is een heel goe de plek. Daar hebben de beesten ver schrikkelijk leuke karakters." Bij ieder dier is het wel altijd de vraag wat ze kunnen en hoe je dat eruit krijgt. „Ik moet altijd improviseren op een set, maar dat is juist de uitda ging. Het belangrijkste is dat de crew relaxed is. Veel makers zijn onterecht huiverig voor het werken met die- ren." Ze ziet het als een missie het vooroor deel over een moeizame samenwer king met dieren weg te nemen. Toen Van der Helm in de New York Times een artikel over de gestrande zoek tocht naar de perfecte kater voor het theaterstuk Breakfast at Tiffany's las, schreef ze een brief naar het blad. „Ik heb hier tien katten die dat zo zou den kunnen. Niks meer van gehoord, maar ach." De hang naar het buitenland heeft ze sowieso. Prompt komt er een mailtje van een Duits operagezelschap bin nen. Sabine glimt van trots. „Dat is toch toevallig?" In de voorstelling moet een kat in een doos zitten en er op een gegeven mo ment uitspringen. „Dat is echt iets voor Abatutu. Dat kan hij makkelijk." Een koddig konijn met hangoren, een pientere kaketoe, een nieuwsgierige egel en een stoet honden en katten: geen castingbureau met zo'n bont bestand als Catvertise. Op bezoek bij de kweekvijver voor sterren uit tv-series, films en commercials. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 Beestachtige acteurs door Jasmijn Masius reageren? media@depersdienst.nl Kat Abatutu mag van Sabine van der Helm zijn kunsten gaan vertonen in een voorstelling van een Duits operagezelschap. foto Edwin de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65