Ontdek de Wadden met WestCord Hotels REIZEN 15 HOTELAANBIEDING via www.westcordhotels.nl/ontdek-wadden bedrijvige stadje dat het ooit was. Kijk eens, daar loopt een vrouw in klederdracht. En hé, een jongeman met een gouden oorbel in. Dat eer ste beeld in de Arnemuidse stra ten op deze zonnige dag in de 21e eeuw doet zeker nog wel denken aan de gouden geschiedenis van het vissersstadje. Het tweede niet direct. Want (gouden) oorbellen dragen, is al decennialang niet meer slechts voorbehouden aan visserslui. Zij verzekerden zich er vroeger op die manier van dat hun begrafenis betaald kon worden als ze op zee omkwamen en hun lichaam na verloop van tijd werd gevonden. Eeuwen geleden was dat bepaald geen overbodige luxe. Wie nu de in omvang zeer beschei den Historische Scheepswerf C.A. Meerman ziet, kan het zich bijna niet meer voorstellen, maar Arne- muiden was in de vijftiende en zestiende eeuw een van de belang rijkste Zeeuwse havens. Koopvaar dijschepen lagen er rijen dik aan de wal. Sluit de ogen en stel je de bonte parade voor van 135 schepen die in 1496 de Spaanse prinses Jo hanna naar haar huwelijk begelei den. En de 150 schepen die in 1522 keizer Karei V na zijn bezoek aan Engeland begeleiden. Het gekrioel in de stad, geroezemoes, handel, vreemdelingen van heinde en ver, herbergen waar de glazen gul wor den geheven. In de zeventiende eeuw neemt de visserij het over van de handel, maar Arnemuiden blijft een levendige stad. Open de ogen in het heden en het contrast met het verleden kan niet groter zijn. Blikjes cola met plastic bekertjes, een wankel tafeltje op een terrasje van een eenvoudige cafetaria, een paar Duitse toeristen - waarvan eentje wat al te nadruk kelijk aanwezig - enkele passeren de auto's en een handjevol fiet sers. Heel veel meer leven in de brouwerij is er anno 2014 niet in het ruim vijfduizend zielen tellen de Arnemuiden. Nog altijd is een (klein) deel van de bevolking afhankelijk van de visserij. Maar lang geleden is de vloot al verhuisd. Eerst naar het na bijgelegen - en veel meer historie uitademende - Veere en vervol gens zelfs naar Middelburg. De rijke historie bestaat daarom al leen nog in de verhalen en in de vele attributen in het Historisch Museum, dat in samenwerking met de Historische Scheepswerf C.A. Meerman tegenwoordig ook een maritiem centrum heeft. Daar vind je attributen en verhalen over het visserijverleden van het stadje. Het beeldje van de Arne muidse visleurster herinnert uiter aard ook aan de historie. Net als... de klok van Arnemuiden. Ja, ja, die heeft alle stormen door staan. Al zijn ze - het zijn namelijk twee klokken, genaamd Jezus en Maria - niet te zien. Ze zitten inge klemd in de toren van de Arne muidse kerk op de Markt en zijn ook niet te bezichtigen, vanwege de gevaarlijke klim erheen. Maar de klokken, daterend uit de eerste helft van de zestiende eeuw, laten nog wel steeds van zich horen. Tegenwoordig niet meer als 'welkom thuis' voor de vissers die van zee komen. Maar, met een beetje verbeelding, voor de inwoners die na een lange werkdag, waar dan ook, terugke ren in het ooit zo bruisende stadje. REIZEN Twee Waddeneilanden in één weekeinde bezoeken? Moet kunnen. Fietsen, wandelen en powerkiten op Vlieland. Culinair wadlopen, koken en fietsen op Terschelling. Hop hop... Met de wind in de rug fietsen we vlot van de haven van Vlieland naar Kroon's Polders. Daar wacht Herman Vogel van Staatsbosbe heer ons op. De Kroon's Polders zijn begin twintigste eeuw aangelegd, als landbouwgrond. Maar de bo dem was te zout en te nat, nu is dit het do- mein van 128 vogelsoorten. „Brandganzen, rotganzen, bergeenden, eidereenden, vel- duil, ransuil, karekiet", somt Vogel op. „Ook bijzonder zijn de roerdomp, blauw- borst en de tweehonderd lepelaarpaartjes. Zie je die aalscholvers? Bij hoog water zit ten ze op zelfgemaakte terpen op eilandjes. Dan blijven ze droog." Slimme vogels, die aalscholvers. „Maar be halve vogels zijn hier ook acht soorten or chideeën. En in juli en augustus ziet het paars van bloeiend lamsoor." We lopen ach ter elkaar over een smal pad, met aan weerszijden prikkende duindoorns. „In het najaar dragen ze bessen", doceert Vogel. „Zure bessen, met veel vitamine C, waar- van duindoornwijn wordt gemaakt." Nu komt een stuk waarvoor we laarzen heb ben aangetrokken. We waden door kwel derwater, wat overgaat in zompig veen. In september is het hier wit van de bloeiende parnassia, merkt Vogel op. Als de wandeltocht erop zit, stappen we weer op de fiets. Een pittig tochtje met te genwind volgt. Duin op, duin af. We eindi gen op het strand, waar we powerkiten. „Als je alles rustig en beheerst doet, gaat het helemaal goed", zegt onze instructeur. Dat lijkt een enorme uitdaging voor begin ners, maar het valt mee. Alleen focussen op het in de lucht houden van een vlieger, is ontspannen. Soms het touw iets naar links of rechts trekken. Of juist laten vie ren als de vlieger niet hoog genoeg gaat. We zijn helemaal uitgewaaid als we voor het diner aanschuiven in strandpaviljoen 't Badhuys. Na de zalige maaltijd fietsen we naar de haven, waar de Waddentaxi ligt te wachten. Voor 200 euro vaart die ons naar Terschelling. Of je met één of (maximaal) twaalf personen overvaart, het tarief is het zelfde, vertelt de schipper. Na overnach ting en ontbijt in hotel De Walvisvaarder fietsen we om zeven uur 's ochtends naar Flang Cupido. Hij neemt ons mee naar het wad om op de bijna drooggevallen zeebo dem een maaltijd bijeen te sprokkelen. Het vroege uur is nodig vanwege de getijden. De Waddenzee kreeg vijf jaar geleden de werelderfgoedstatus. „Jullie lopen nu in we relderfgoed", benadrukt Flang. „Een uniek gebied. Met eb en vloed stromen miljoe nen liters water, vermengd met grote hoe veelheden zand, af en aan. Wind, zand en getijden zorgen dat geulen, wadplaten en zandbanken elke dag anders liggen. Hier le ven planten, vissen, zoogdieren en kleine organismen. Voor vogels is dit een belang- WAAR EN WAT rijke broedplek en één grote voederbak." Wij hebben intussen ons eigen eten verza meld. Met de hand door het koude zeewa ter hebben we kokkels uit de modder ge haald en in Ans polder oesters en alikrui ken. Een paar uur later hebben we in de kookstudio van Flang een heerlijke maal tijd van verse waddenproducten bereid. We smullen van geflambeerde alikruiken, rauwe en gefrituurde oesters, pasta met kokkels en een tapenade van zeewier. Het middagprogramma staat in het teken van de Lutine, het goudschip dat in het jaar 1799 tussen Vlieland en Terschelling zonk. Martin Hendriksma schreef er een boek over. We ontmoeten hem in het Wrakkenmuseum, waar hij - tussen de vondsten uit 150 scheepswrakken - nieuws gierig werd naar het verhaal van de Lutine. Op 9 oktober 1799 vertrok het schip met 240 bemanningsleden van Engeland naar Hamburg. Aan boord zilver en 195 goudsta ven met een huidige waarde van 1,2 miljard euro. De Lutine liep tijdens een storm op een zandbank en zonk. De bemanning, op één na, verdronk. Het gezonken schip had een ware goudkoorts tot gevolg. Maar bij 22 bergingspogingen zijn slechts 100 goud stukken geborgen. Ligt de rest nog op de zeebodem of is het illegaal opgevist? Hen driksma vermoedt het laatste. „Ik denk dat Volendammer vissers rijk zijn geworden van de Lutine." Via het gemeentehuis van West-Terschel ling - waar een model van de Lutine staat - en het meertje Doodemanskisten - waar een deel van de bemanning begraven ligt - fietsen we naar de haven. Daar staat het Lu- tine-monument, geflankeerd door 2 van de 32 kanonnen die aan dek stonden. Wij leve ren onze fietsen in en zijn net op tijd voor de laatste snelboot naar het vasteland. mm Voor een korte vakantie in eigen land, geniet u op geen andere plek zo van de heerlijke stranden, de rust en de natuur als op de Waddeneilanden. De zilte zeelucht, de wind die door uw haren waait en het knusse eilandgevoel. Een paar dagen op Vlieland, Terschelling of Ameland voelt altijd als vakantie. U heeft de keuze uit drie verschillende eilanden. Kiest u voor het heerlijk rustige, autoluwe Vlieland, het altijd bruisende Terschelling of voor het gezellige Ameland, leder eiland heeft haar eigen unieke karakter en is de moeite waard om te ontdekken. Na een actieve dag op het eiland is het heerlijk thuiskomen in uw comfortabele hotelkamer of appartement. U bent er echt even uit! VANAF PRIJS EN PER PERSOON INCL. ONTBIJT EN 3-GANGEN DINER WestCord ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 eindredactie Bauke Boersma vormgeving Henk te Boekhorst Gemma van der Heyden advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisa ties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. tekst en foto's Lutske Bonsma Vroeg opstaan om eten te sprokkelen op de bijna drooggevallen Waddenzeebodem. In de kookstudio van Flang Cupido worden oesters op verschillende manieren bereid. I In het Wrakkenmuseum liggen vondsten uit liefst honderdvijftig gezonken schepen. Voor de veerdienst van Harlingen naar Vlieland of Terschelling en de Waddentaxi: www.doeksen.nl Meer relevante websites: Wandelexcursie Kroon's Polders www.staatsbosbeheer.nl Powerkiten www.vlielandevenementen.nl Culinair wadlopen www.flangindepan.nl Wrakkenmuseum www.wrakkenmuseum.nl Werelderfgoedweken duren nog tot half september: www.waddenvereniging.nl Meer info? www.beleeffriesland.nl *m _T. #„>r €104,- Hotelkamers en Appartementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63