PZC 14 15 wadden Eilandhoppen want proeven is een vast onderdeel van een bezoek aan een quinta. José is mede-eigenaar van Quinta da Pache- ca, dicht bij Peso da Régua, die symbool staat voor kleinere wijngaarden. „Wij kie zen voor kwaliteit en niet voor kwantiteit. We werken samen met boeren die vaak maar één hectare land bezitten en voor wie de druiventeelt een manier van leven is. De druiven worden bij ons nog traditio neel met de voeten gestampt", legt hij uit. Na een rondleiding is het tijd voor wijn proeven en een lunch voorzien van wijn heerder Marilia. Hij spreekt geen woord En gels, maar leidt ons trots als een pauw door het kerkje; een aandoenlijk tafereel. Na zo veel natuurschoon en kleinschalig heid is het even omschakelen als we eindi gen in de steden Guimaraes en Porto. De hectiek van de stad went snel. Ook hier staat het goede leven centraal. In Porto prik ken we een visje in de gezellige en kleurrij ke wijk Ribeira, maken we een cruise op de Douro, bezoeken de proeverij van Calém Cellars, flaneren op de boulevard en vergapen we ons in Palacio da Bolsa aan de Ze kijkt alsof ze water ziet branden. Ik heb net een cap puccino besteld in een van de ontelbare cafeetjes, maar het is alsof ik de serveerster een oneerbaar voorstel doe. Gids Miguel moet er harte lijk om lachen en maakt duidelijk dat Por tugal toch echt een espressoland is: „De he le dag door drinken we hier espresso. Daar maken we echt tijd voor vrij. En het liefst natuurlijk met iets lekkers erbij." Dus komt er een bord vol heerlijke, mier zoete liefdeskoekjes op tafel. Misschien is dit symbolisch voor het noorden van Portu gal: het goede leven staat centraal. Alles gaat een versnelling lager, er wordt de tijd genomen regelmatig een 'bakkie' te doen, eten gebeurt vooral rustig en uitgebreid en familie komt op de eerste plaats. In de Dou- rovallei is ook nog sprake van de overtref fende trap. Hier wordt gelééfd. De Dourovallei is ontstaan door het erode rende werk van de gelijknamige rivier. De bijna 900 kilometer lange 'gouden' rivier ontspringt in Spanje en mondt bij Porto uit in de Atlantische Oceaan. Het deel dat door Portugal stroomt, wordt beschouwd als een van de landschappelijke pareltjes van het Iberische schiereiland. In de vallei draait alles om de teelt van druiven, die la ter worden verwerkt tot onder meer de be roemde rode Dourowijn en portwijn. Het hart van deze druiventeelt zijn de quintas, ofwel de huizen van de wijnboerderijen. Maar goed dat we 'een chauffeur hebben, Kloosters kijken en wijn proeven. Kerken bezichtigen en wijn proeven. Lekker uitgebreid eten en... wijn proeven. In het noorden van Portugal staat het goede leven centraal. en port. Bij de nabijgelegen Quinta do Seixo gaat het anders. De prachtig gelegen quinta is onderdeel van het grote merk San- deman, waar vooral productie wordt ge draaid. De druiven worden machinaal ge stampt, busladingen toeristen worden langs displays en video's geleid, waarna wordt afgesloten met wijnproeven. De Romaanse Route, even buiten Porto, voert ons langs de rivieren Douro, Sousa en Tamega. Hier maken de druiven plaats voor kerken en kloosters in diverse bouw stijlen, van Romaans tot barok. Samen met gids José rijden we langs een selectie van in totaal 58 kerken en kloosters. José is bak ker en stond al te bakken voordat hij met ons een hele dag op pad ging. We bezoe ken de mooiste kerken en kloosters, vaak goed verstopt op het platteland. Regelma tig stoppen we om een sleutel op te halen. Bij de kerk van Sao Tiago de Valadares in Baiao worden we opgewacht door kerkbe- pracht en praal van de Arabische hoofd zaal, een negentiende-eeuwse imitatie van het Alhambra in het Spaanse Granada. We sluiten af in stijl bij het DOP Restau rant in het Palacio das Artes, in het hart van de historische binnenstad van Porto. Chef Rui Paula schotelt de gasten een gastronomisch diner op sterrenniveau voor, voorzien van aangepaste wijnen. Elk gerecht gaat vergezeld van minstens één nieuwe wijn. Bij de uitgang hangt een foto van chef Paula, die in zijn restaurant de hand drukt van U2-zanger Bono. Ook de groten der aarde hebben Porto ontdekt. Op zoek naar het goede Portugese leven. WAAR WAT Rei zer Foto's, van links naar rechts: Marilia is beheerder en sleuteldrager van de kerk Sao Tiago de Valadares in Baiao. De rivier de Douro slingert zich door een schitterend landschap. De kleurrijke wijk Ribeira in Porto en rivier de Douro, gezien vanaf de brug Ponte Luis I. Het goede tekst en foto's Jaap van Splunter Portugese leven Porto is de uitvalsbasis voor een bezoek aan Noord-Portugal. TAP Portugal vliegt hier da gelijks op vanaf Schiphol: www.flytap.com Bijzondere overnachtingen maken een be zoek aan de Dourovallei compleet. De quin tas bieden vaak prachtige accommodaties, midden in de mooiste wijngaarden: www.quintanova.com www.quintadapacheca.com Hotels en huurwoningen: www.douropalace.com www.casadegouvaes.com Het is mogelijk de Romaanse Route (www.rotadoromanico.com) zelf te rijden, maar houd er rekening mee dat de beziens waardigheden slechts beperkt open zijn. www.visitportugal.com www.visitpdrtoandnorth.travel www.douroazul.pt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61