'Mijn duiven zien meer dan ik' SPECTRUM 11 Hobby 400.000 mensen méér tijdens hun va kantie thuis zullen blijven. Volgens het Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft die keuze vooral te maken met de crisis. Mensen hebben minder geld te besteden, moeten bezuinigen, staan voor andere grote uitgaven of zijn voorzichtiger geworden met hun geld. Daarnaast groeit echter de groep die om andere dan financiële redenen kiest voor een thuisvakantie. Wijnberg stelt dat de positieve effec ten van op vakantie gaan, worden overschat. „Je stapt uit de routine, komt in een andere cultuur terecht, krijgt een ander dagritme en een an der slaappatroon. Dat soort zaken geeft juist stress. Mensen die daar niet goed tegen kunnen, hebben na hun vakantie een vakantie nodig." Ooit, nog niet eens zo heel lang gele den, was dat heel anders. Tot in de ja ren vijftig was op vakantie gaan al leen weggelegd voor de happy few. Wijnberg herinnert zich uit zijn kin dertijd dat een kennis met een prijs vraag een vakantie had gewonnen. 'Ik weet niet eens hoe dat moet, met va kantie gaan', zei de winnaar tegen hem. „Met de jaren hebben we ons 66 'op vakantie gaan' eigen gemaakt. Dat is uitgegroeid tot een nationale ra- Sommiee 8e en bijna een maatschappelijke ver- plichting. Nu zitten we in een fase dat mensen mensen daarover meer gaan naden- hebben 113 ken> Het is verstandig dat je jezelf af vraagt: wat is voor mij belangrijk om een van vakantie te kunnen genieten, wat Vakantie ^eb daarvoor nodig? Als dat de kans is om een paar weken uit te rusten, weer om het even lekker rustig te hebben, Vakantie n*ets aan J'e h00®» dan kun je beter thuisblijven. Want wat je gewend nOClïg bent, geeft de meeste rust. Op vakan tie moet je maar afwachten of je ver- Jeffrey Wijnberg, wachtingen uitkomen." psycholoog Precies zo denkt journalist Robert van Eijden erover. Met vakantie gaan viel hem dermate tegen, dat hij ooit in het tijdschrift Panorama een pamflet schreef tégen 'op vakantie gaan'. „De eerste jaren deed ik daar besmuikt over, want niet op vakantie gaan lijkt wel een groter taboe dan incest." Nu maakt Van Eijden geen geheim meer van zijn weerzin. Over verre rei zen zegt hij: „Ik ben dol op exotische volkeren, maar die kan ik ook zien rondhangen bij het voormalige taxi platform op het station in mijn woon plaats Utrecht." Over kamperen: „Het enige wat ik me nog herinner, is dat mijn tent was opgezet in een kuil. Daar kwam ik helaas pas achter op de ochtend van dag twee, nadat het 's nachts flink had geregend. Gelukkig sliep ik op een luchtbed, dus ik lag zelf droog op een soort kleine binnen zee. Maar al mijn kleren en mijn eni ge paar schoenen dreven doornat om mijn heen." Over stedentrips met zijn vriendin: „Eén van die vakanties ging naar Ro me. Een fraaie stad. Alleen jammer dat tegelijk met ons ook twee miljoen andere toeristen Rome bezochten. In ganzenpas liepen we met z'n allen van de ene bezienswaardigheid naar de andere. Na drie uur wandelen langs diverse ruïnes kreeg ik rond het middaguur het idee dat wij, de stroom van twee miljoen toeristen, zélf de grootste bezienswaardigheid waren. Van die gedachte raakte ik zo in de war, dat ik meteen naar mijn ho telkamer ben gegaan en de rest van de dag in bed ben blijven liggen. Net zo als ik dat thuis de meeste dagen doe, eigenlijk. Dat zouden meer mensen moeten doen. „Het moet maar eens gezegd: op va kantie gaan is helemaal niet leuk. Ik ci teer graag de Franse filosoof Blaise Pascal: 'Al het leed der mensen spruit hieruit voort, dat zij niet rustig in hun kamer kunnen blijven'." Terwijl haar vrienden en vriendinnen chillen op tropi sche stranden, zit Teske de Schepper (18) thuis achter haar computer. Ze heeft geen hekel aan va kantie en ook niet aan rei zen, maar toch gaat ze niet als zo velen in de zomer maanden eropuit. „Ik ver mijd de standaard vakantie weken omdat het dan vaak erg druk is en meestal ook duurder." Ze is fulltime blogger. Op Teskuh.nl vertelt ze veel over haar leven en interes ses, voornamelijk over beau ty, fashion en lifestyle. Elke week plaatst ze een aantal foto's uit haar leven en af en toe schrijft ze een co lumn. Ook maakt ze video's op YouTube. „Ik leg het le ven vast van een meisje dat zoveel mogelijk wil genie ten en leuke dingen doen." Door haar werk heeft ze de luxe om helemaal zelf te be palen of en wanneer ze met vakantie gaat. „Ik kies er lie ver voor om in het voorjaar of het najaar naar een ander land te gaan. Wat het voor mij echter wel vaak lastig maakt om lang van huis weg te zijn, is dat ik graag actueel wil blijven op mijn blog. Ook als ik ver van huis ben, wil ik toch elke dag artikelen en video's op mijn site hebben. Dat zorgt altijd voor wat stress, zowel voor als tijdens een vakan tie." Sinds drie jaar gaat ze niet meer met haar ouders mee op vakantie en werkt ze el ke zomer thuis door aan haar website. „Gelukkig heb ik een vriend en vriendinnen die dat niet gek vinden. Mijn vriend is ook graag thuis en mijn vriendinnen gaan zo mers niet of in elk geval niet lang met vakantie. Maar ook als dat niet zo was en ik de hele zomer he lemaal alleen zou achterblij ven, vind ik dat geen pro bleem, want ik ben best graag op mezelf." Als hij naar, bij voorbeeld, de Tour de Fran ce kijkt en de fraaie beelden van Frankrijk ziet, beseft Pieter Pander (59) dat zijn duiven meer van de wereld hebben gezien dan hij. „Zij vliegen over al dat moois terwijl ik thuis op ze zit te wachten." Veertig jaar al zijn duiven zijn grote hobby. Hij doet mee aan wedstrijden. Met succes. „Als je een toppresta tie wilt leveren, moet je er elke dag mee bezig zijn. Het mag niet verslonzen, ook niet in vakantietijd. Dus ik blijf thuis. Dat vind ik hele maal niet erg, want dit is het leven dat mij gelukkig maakt." Elke ochtend als hij aan zijn eerste bakje koffie zit, vliegen zijn duiven rond het huis. „Dat doen ze een uurtje en daarna roep ik ze binnen om te eten. Ze her kennen mijn stem." De wedstrijden met zijn oude duiven zijn net afgelo pen. Pander bereidt zich al weer voor op de vluchten met jonge duiven. „Die zijn in het voorjaar geboren en inmiddels getraind om hun huis terug te vinden. De eer ste keer laat ik ze dicht bij huis los en als dat goed gaat daarna elke keer weer een stukje verder." Binnenkort 'schuift' hij de duiven in een vrachtwagen die ze naar Zuid-Frankrijk brengt. Daar worden ze los gelaten en moeten ze, met een chipring om een poot je, de weg naar huis vinden. De computer registreert welke duif dat het snelst doet. „Voor mij is het heel normaal dat zo'n duif weet waar-ie woont. Maar goed beschouwd is het een won der." Als de wedstrijden eind sep tember achter de rug zijn, gaat hij met zijn vrouw een weekendje naar de Wad den. „Dat is prachtig en voor mij meer dan genoeg vakantie." ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl foto Jan de Groen/Hollandse Hoogte foto Siese Veenstra/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59