'De website moet actueel blijven' 'Blij dat ik niet weg hoef Wie vakantie heeft, moet weg. Dat lijkt de algemene opvatting over vakantie. Toch neemt het aantal thuisblijvers toe. Soms omdat het geld voor een reis ontbreekt. Maar steeds vaker is thuisblijven ook een bewuste keuze. 10 SPECTRUM Terwijl zo'n elf miljoen Nederlanders er deze zomer op uit trekken, blijven er ook mensen bewust thuis. Omdat ze hun eigen huis de prettigste plek op aar-, de vinden, omdat ze een hobby heb ben die ze niet los willen laten of om dat ze weggaan zonde van het geld vinden. Weer anderen gaan niet op va kantie omdat ze teveel last krijgen van heimwee of omdat ze niet tegen de vakantiestress kunnen. „Vakantie wil niet zeggen dat je weg móet", zegt psycholoog Jeffrey Wijn berg. Vorig jaar bleef 27 procent van de Nederlanders tijdens de zomerva kantie thuis. Dat komt neer op bijna drie miljoen mensen. Zowel onder zoeksbureau TNS/Nipo als het econo misch onderzoeksbureau van ING ver wacht dat deze zomer ongeveer Bloggen Heimwee 'W" k wil naar huis, naar huis, naar huis." Dat waren de enige gedach- JL. ten die Jeroen Ha- zewinkel (49) had tijdens een vakantie met zijn ouders op Mallorca. Dat is alweer 25 jaar geleden, maar hij weet het nog heel goed. „Ik wist niet wat me over kwam, maar ik ben zo snel mogelijk met het vliegtuig naar huis teruggegaan. Een maal weer op Nederlandse bodem was ik zo blij als een kind. Ik ben erover gaan nadenken waar dat ge voel vandaan kwam. Zo ont dekte ik dat het met heim wee te maken heeft, dat ik slecht van huis kan zijn en dat ik me ergens anders niet prettig voel. Daar ben ik naar gaan han delen. Ik ging niet meer op vakantie, maar wist niet hoe anderen, met name een partner, daarop zouden rea geren. Mijn omgeving doet er niet raar meer over en ik heb gelukkig een partner voor wie met vakantie gaan ook niet ontzettend nodig hoeft. We vinden het heer lijk om vakantie te hebben, om even niet te werken en lekker te luieren. Dan gaan we af en toe wel een dagje uit, maar zijn we 's avonds weer thuis. We zijn een keertje een weekendje naar Maastricht geweest. Daar had ik het weer: het gevoel dat ik toch veel liever in mijn eigen vertrouwde om geving ben. Daarbij heb ik wel het ge luk dat ik in een hartstikke mooi huis woon in een plaats waar bos en zee dicht bij zijn. Los daarvan heb ik niet het gevoel dat ik van al les en nog wat gezien moet hebben. En mooi weer is voor mij ook geen must. Ik ben blij dat ik niet weg hoef, want ik ben op mijn best als ik lekker thuis ben." Thuisblijvers door Dick Hofland foto Wiebe Kiestra/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58