SPECTRUM 5 Zoals de klimopbij en de blauwzwar te houtbij, waarvoor Zeeuws-Vlaande ren als kraamkamer diende. Vogelaars kennen Breskens en directe omgeving als een internationaal ver maarde plek om tienduizenden vogels te spotten. „Dat moet je niet onder schatten", zegt Jacobusse. „Tijdens de jaarlijkse vogeltrek zoeken de vogels het smalste puntje op om het water over te steken. Dat doen ze overal, dus ook bij Breskens. Man, daar kunnen tijdens de trek wel een half miljoen vogels zitten. Op één dag werden er eens 40.000 zwaluwen en 380.000 graspiepers geteld. Dat is echt gigan tisch." Vroeger vlogen ze over een heel an der, veel kleinschaliger landschap. Een akker van nu is een samensmel ting van wel twintig akkertjes van toen. „Vroeger was het aanzienlijk drukker in de polders", vertelt Jaco busse. „Dat klinkt misschien gek. Maar toen waren er geen grote land bouwmachines en moest alles met de hand gedaan worden. Dus waren er veel mensen nodig om al dat werk te kunnen klaren. Nu is het veel stiller en rustiger in de polders." Hoewel hij meer dan eens verzucht dat veel moois verdwenen is, wijst Ja cobusse er nadrukkelijk op dat het niet alleen kommer en kwel is. Zo is de lepelaar terug en bij Terneuzen bi vakkeert een minieme kolonie kleine zilverreigers. Dat vindt hij heel bijzon der. „Die kleine zilverreiger verdween in de negentiende eeuw omdat de ve ren voor dameshoeden gebruikt wer den. Nu zit-ie er weer. In het oosten van Zeeuws-Vlaanderen is een bol werk van de steenuil. En in de Kanaal zone voelt de slechtvalk zich al jaren prima thuis. „Natuurlijk is de sfeer veranderd. Dat kan niet anders", stelt hij vast. „Kijk maar naar het wegennet. Dat geeft Zeeuws-Vlaanderen een ander ge zicht, daar ontkom je niet aan. Maar gelukkig is er nog altijd veel fraais te zien. En niet alleen in Saeftinghe of het Zwin, aan de beide uiteindes van dit langgerekte gebied. Daartussen is ook genoeg te zien en te beleven. Zeeuws-Vlaanderen is en blijft een buitengewoon mooi landje. En voor mensen die van de natuur houden, is het bijzonder aantrekkelijk." ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 - Water, zoals in de kreken, bepaalt voor een belangrijk deel het landschap van Zeeuws-Vlaan- deren. foto's Peter Nicolai Dit jaar wordt gevierd dat Zeeuws- Viaanderen 200 jaar bestaat. Op 20 juli 1814 besloot Willem I tot de vereniging van Staats-Vlaanderen met Zeeland. Van 1795 tot 1814 was het gebied onderdeel van Frankrijk. Niet lang na de onafhankelijkheid van België in 1830, maakte de Belgische koning Leopold II in het geheim plannen om zowel Zeeuws-Vlaande ren als delen van Brabant en Limburg te annexeren. reageren? spectrum@depersdienst.r>l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53