Natuurorganisaties vrezen wildgroei 3 reportage og even geduld, en zijn droom komt uit. Dan staat in de lande rijen, langs de Ho ge Duvekotsweg bij Aagtekerke, op eens een gloednieuwe boerderij. Met zo'n 140 koeien in de weir De afgelopen decennia kwamen in Zeeland steeds meer oude boerderij en leeg te staan, schreeuwend om een andere bestemming. Die tijd lijkt voorbij. Als het aan Jannes Jakobsen (32) uit Nieuw- en Sint Joosland ligt, krijgt het boerderijenbestand op Wal cheren er zelfs een nieuwkomer bij. Ietwat verscholen achter het lover langs de Hoge Duvekotsweg, even links van de weg waarmee je van Aag tekerke naar Grijpskerke rijdt, bouwt hij straks een gloednieuwe boerderij: een melkveehouderij met 51 hectare grond er omheen, goed voor 140 koeien. Daarmee gaat een droom in vervulling die Jakobsen al koestert sinds hij als kleuter zijn vader koeien zag melken. „Toen wist ik al wat ik wilde worden. Melkveehouder!". Maar de tijd zat niet mee. Europa baadde in een melkplas, en de boter puilde de pakhuizen uit. Om aan de overproductie een eind te maken, werd de melkveehouderij aan banden gelegd. Sinds 1983 krijgen boeren die te veel melk leveren, hoge boetes. Komend jaar komt daar een eind aan. Vanaf 1 april 2015 is de melkquotering van de baan. Jakobsen zag dat jaren ge len al aankomen. „Ik dacht, dat kan wel eens mijn kans worden." Maar koeienboer, dat wordt je niet zo maar. Het aantal dieren dat je mag houden blijft aan strikte regels gebon den, ingevoerd ter bescherming van milieu en landschap. Zo is niet alleen voldoende stalruimte nodig, maar vooral ook grond om mest uit te rij den. Nu wilde het toeval dat hij bij Aagte kerke, waar al wat land in familiebezit was, met enige regelmaat stukken grond bij kon kopen of pachten. Over acht maanden moet daar zijn boerde rij staan. De financiering is zo goed als rond. Maar voor de eerste spa de grond in kan, moet een woud aan pro cedures worden doorlopen. Zo moet de gemeente Veere het be stemmingsplan wijzigen, een bouw vergunning verlenen en de gevolgen meewegen voor milieu en landschap. Veere is bereid daar haast mee te ma ken, in die zin dat alle procedures ge lijktijdig worden doorlopen en op el kaar afgestemd. Een nieuwe boerderij in open land schap, dat kan alleen wanneer elders schuren worden gesloopt of bouwmo gelijkheden geschrapt. Daar heeft Ja kobsen een deal voor gesloten met de eigenaar van een boerderij bij Seroos- kerke. Die laat oude schuren slopen en nieuwbouwmogelijkheden varen. Zelf levert Jakobsen aan de Vrijheids- weg bij Grijpskerke ook bouwmoge lijkheden in. „Ja, er komt wat bij kijken", knikt Ja kobsen. „Tien maanden ben ik er nu al mee bezig, zeven dagen in de week." Ondertussen heeft hij nog wel wat anders omhanden: fokken van jongvee, en koeien insemineren. Hij werkt nu nog vanuit een boerderij bij Nieuw- en Sint Joosland die hij als an- ti-kraakobject in gebruik kreeg van de gemeente Middelburg. Die wil er ooit een bedrijventerrein aanleggen. Vrijwel alle grond rondom de nieuwe boerderij komt in gebruik als weiland. Misschien dat hij er ook nog enkele hectare maïs gaat verbouwen. Met de mest kan hij goeddeels terecht op ei gen land. Verder kan hij die afvoeren naar landerijen van familie of akker bouwers in de omgeving. Jakobsen heeft de volle steun van zijn partner Marjolijn Essenburg die gespe cialiseerd is in dierenverzorging. „Ik heb hem meteen beloofd: als de melk veehouderij je droom is,.dan gaan we ervoor!" Enthousiast beaamt ze dat het de bedoeling is weidemelk te pro duceren. Voor de dieren wordt een h-alf open stal gebouwd, zodat ze ge woon in de buitenlucht staan, maar wel beschut en overdekt. Maar die stal zal meestal leeg zijn, want de koeien lopen zo veel mogelijk in de wei. Dat heeft niet alleen met dierenwelzijn te maken, ook met passie: „Want een koe hoort buiten te staan." Zeeland herbergt steeds meer koeien. Zowel op stal als in de wei. Terwijl Nederlands melk veestapel sinds de eeuwwisse ling niet of nauwelijks groei de, nam die in Zeeland met bijna de helft toe. Vooral de laatste jaren zit de groei er flink in, afgelopen jaar zelfs met acht procent. Oorzaak? De afschaffing, per 15 april 2015, van de Europese heffing op te veel geproduceer de melk. Melkveehouders lo pen daar op vooruit. Ze laten extra stalruimte bouwen en nemen meer grond in gebruik. Zeeland biedt daarvoor nog veel ruimte. De provincie her bergt nog steeds maar een frac tie van Nederlands melkveesta pel: 0,9 procent rond de eeuw wisseling; 1,3 procent nu. Ook de hoge melkprijs wak kert de investeringsdrift aan. Zozeer dat de Nederlandse melkveehouders hun quota af gelopen jaar fors overschre den. Ze namen daarbij 130 mil joen euro boete voor lief. Deskundigen houden het er op dat Nederland de komende jaren twintig procent meer melk produceert. In Zeeland is die prognose nu al ver over schreden. Natuurorganisaties waarschuwen voor wildgroei, ten koste van milieu en dieren welzijn. Ook de intensieve var kenshouderij kijkt met lede ogen toe. „Wij worden tegen gewerkt, maar de melkveehou derij krijgt vrij baan", heet het in die kringen. ZLTO-vertegen- woordiger Johan Brouwers uit Ossenisse, behorend tot de Brabantse melkveehouders zo'n zes jaar terug al naar Zee land verkasten, pareert die kri tiek. Hij benadrukt dat je in Zeeland geen mega-stallen mag bouwen, en dat melkvee houders pas mogen uitbreiden wanneer voldoende landbouw grond voorhanden is voor het uitrijden van mest. Dat leidt niet alleen tot samenwerking met akkerbouwers, ook tot stij gende grondprijzen. „Toen ik zes jaar geleden naar Zeeland kwam, kon je hier vijf hectare kopen voor drie in Brabant. „Inmiddels is die grond min stens zo duur." i I je mag pas meer melkkoeien houden, wanneer je grond genoeg hebt ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 xiOOO Grasland en groenvoedsel- gewassen in Zeeland Van 2000 tot 2013 gestegen van ca. 22.000 ha naar 27.000 ha x1000 ha Op de landerijen aan de Hoge Du- vekotseweg bij Aagtekerke wil Jannes Jakobsen, met zijn partner Marjolijn Essen- burg, een melk veehouderij begin nen. Een deel van de 140 Holstein Frisian koeien die hij bij zijn nog te bouwen boerderij wil gaan houden, loopt daar nu al als anderhalfjaar oude pinken in de wei. Fotografie: Lex de Meester Aantal koeien in Zeeland Van 2000 tot 2013 gestegen van140.000 naar 200.000 koeien 1 1 1 1 1 1 1 2013j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51