O Lezersfoto Tk moe zö nodig ZOMERKRANT 7 PZC zoekt uw beste zomerfoto's Coiofon Website* Di bin gelukkig aol- tied wi mensen, die even reagere as je een stikje streektaal in de krante geschre ven eit. Een opmerking, een be richtje, aoltied leuk, wan die men sen geniete van je verhaaltjes. En degene, die d'r niks an vinde, zwie- he meêstal...! M'n leste verhaaltje, over 't schie- tuus, dee iemand in de penne computer...) klimme om te vertel len wirom of zie het woord "schie- tuus" nooit vergeten is. Ik schreef da'k het schietuus ondekt ao bie opa en opoe. Mee de deure op 'n aek ao'k aoltied genoeg licht in 't doenker hieng je op de po!) om de in stikken gescheurde kranten van de PZC schietpapier) te verzae- melen tot eên bladzij of een deêl d'rvan. Tuus laeze me het Zeêuws Dagblad en di stoeng hin zondags- port in en dirom zocht ik de maen- dagse krante bie mekaore om te le zen over Vlissinge en Middelburg, de zondagclubs. De vrouwe, die het schietuus ook nooit vergeten is, ei t'r minder leu ke herinneringen an. As meisje van achte, in de twide klasse van de laogere schole, ao ze ineêns, in de pauze, "ohe nood". Ze vloog deu de gang van de scho le en riep tegen een kind, wat di in de buurte liep: "Zit er hineên op 't schietuus, wan ik moe zö nodig!" Wat een verluchting gaf't toen ze geweest was. Mè.'t bezoek an't schietuus kreeg een onangenaem vervolg, wan het kind wat di gelo pen ao, was nè de juf gehae en ao verteld da Lydia "schietuus" ge- zeid ao! Dat was as een vloek in de ohen van de juf. Ze wier "voorgeleid" en moest eest vuuf minuten bie de deure van de WC bluve stae as straf. Dinae vroeg de juf even bele rend as streng: "En Lydia, waar ben jij daarstraks geweest..?" Be deesd, mè van binnen kokend, ao Lydia gestaemeld: "Naar de WC juf!" Zö'n zestig jaer laeter weet ze 't nog en da ze noe uutgerekend deu een oud-meêster d'r wi an her innerd moest ore! Ze wist trou wens ook nog goed wie de verklik ker was! Het is overigens wè leuk om te we ten da "schietuus" ook nog een eêl andere betekenis eit. As iemand kinderachtig bange is, noeme ze zö'n persoon ook een schietuus. "Wat bin jie een schietuus, je durf nog nie alleên deu 't doenker" As kind ao'k ook zö'n woord. Ik durfde't zelf nie ardop uut te spre ken vanwege z'n "vieze" waerde. Mè opoe, toch nie iemand van schuttingtaai, gebruukte 't veevul- dig omda ze d'r een totaal andere betekenis an toekende. As ze een bitje kwaed was op opa, omda die z'n jas zömè erregens ao laete slin- gere, dan foeterde ze: "Frans, wat bin jie toch slop, je neukt je jas mè erregens weg...!" Eêl leuk was 't dan da ze d'r meêstal wè drek ach- teran zei:Het is schande da'k het zeie..." Ik dienke noe, da Lydia, as ze be trapt was op een zin as "Ik ebbe m'n penne vlug in m'n kastje ge neukt, wan ik ao aest", d'r nie mee een straf van vuuf minuten af ge- komme was.... De problemen, die huus op schole konde ebbe bie 't spreken van dia lect, bin d'r noe nie mi. Het bin uutzonderingen as t'r noe nog plat gepraot oordt deu de jeugd. Toch oop ik dat het dialect nie wegge- neukt za ore! 't Is zö'n rieke tael! ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 Zon, zee en zand, of barbecueën en bier tjes? Lekker luieren, of actief bezig zijn? Of misschien is het nog wel iets heel anders dat het ultieme vakantiegevoel in u los maakt. Wat het ook is... wij willen het graag zien! Bij de PZC vindt u weer acht weken lang de Zomerkrant. Daarin plaatsen we elke dag de mooiste Zeeuwse zomerfoto's. Bo vendien maakt u, als u uw foto instuurt, el ke dag kans op een PZC-strandtas! U kunt uw foto's uploaden, en inzendin gen van anderen bekijken, via het album Zomer in Zeeland op onze site: www.pzc.nl/foto verschijnt elke dag gedurende de zomer als bijlage bij de PZC en BN DeStem Tips en mfbiroatWK zomer@pzc.nl www.pzc.nl/zomer Postadres: PZC (onder vermelding van 'Zomer') Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434065 Coördinatie: Wendy de Jong Redactie: Vera van der Haven Joanne Karkdijk Jerry van Luijk Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 088-0139995 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Natuurlijk is het even koud en het is ook best hoog als je bovenop staat, maar op een warme dag gaat er niets boven een verfrissende duik in Op de pier bij Terneuzen nog heel even nagenieten van een prachtige dag en de mooie lucht, foto Elly Wille zee. Evi doet dat hier op de foto vanaf 't Gröötööd (Zuiderhoofd) in Westkapelle. Vol gens inzender van het kiekje Mark Passenier "•"-aw**. nam ze expres een heel grote sprong om op vei lige afstand van de paalhoofden in het water te plonzen. door Frans van der Heijde De streektaalrubriek van Frans van der Heijde is ook door hem ingespro ken. De tekst is te beluisteren op on ze website www.pzc.nl/streektaal. Hier kunt u ook de rubrieken van on ze andere streektaalauteurs beluiste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47